Uruchomienie kształcenia na Wydziale Medycznym na kierunkach z zakresu nauk medycznych i nauk o zdrowiu wpisuje się w zawartą w misji Uniwersytetu ideę universitas studiorum, która zakłada istnienie uniwersytetu wszechstronnego, prowadzącego badania naukowe w wielu różnorodnych dziedzinach i dyscyplinach. Jest to zgodne z ideą jego założyciela ks. Idzi Radziszewskiego, który był propagatorem i zwolennikiem utworzenia Uniwersytetu uniwersalnego. Jednocześnie jest odpowiedzią na potrzeby społeczne takie jak: wzrastający procent osób starszych w społeczeństwie Polski i całej Europy, choroby cywilizacyjne, pogarszający się stan zdrowia dzieci i młodzieży związany z trybem życia, ryzyko występowania kolejnych pandemii. Wszystkie te czynniki wymuszają kształcenie większej liczby lekarzy, ale także prowadzenie badań z dziedziny medycyny, biomedycyny, biotechnologii, które to nauki muszą nie tylko odpowiadać na istniejące już zagrożenia ale też przewidywać przyszłe, zwiększając poziom bezpieczeństwa obywateli.

 

Wydział posiada niezbędną infrastrukturę badawczo-dydaktyczną oraz odpowiednio wykwalifikowaną kadrę i doświadczenie w prowadzeniu kształcenia i badań, co zapewni wsparcie kierunku lekarskiego w zakresie rozwoju działalności naukowej jak i prowadzenia zajęć dydaktycznych.

 

Kierunek lekarski uzupełni ofertę dydaktyczną Wydziału, na którym prowadzone są już m.in. kierunki: pielęgniarstwo (studia I i II stopnia), położnictwo (studia I stopnia), dietetyka (studia I stopnia), biotechnologia (studia I i II stopnia) w języku polskim i angielskim.

Autor: Leszek Wojtowicz
Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022, godz. 14:38 - Leszek Wojtowicz