23 lutego 2014 roku pojechaliśmy, wraz z kilkoma studentami innych lubelskich uczelni, na wycieczkę do Warszawy. Na miejscu przywitał nas przewodnik, pan Tomasz Dygała, który miał za zadanie oprowadzić nas po stolicy. Naszą przygodę z Warszawą rozpoczęliśmy od Złotych Tarasów, skąd udaliśmy się pod Pałac Kultury i Nauki. Przewodnik scharakteryzował nam ten najwyższy w Polsce, 44-piętrowy budynek. Dowiedzieliśmy się, że znajduje się tam drugi co do wielkości zegar w Europie, którego tarcze mają 6 metrów średnicy. Następnie udaliśmy się w kierunku dzielnicy żydowskiej, gdzie szczególnie zainteresowała nas kamienica, na której widnieją stare fotografie. Dalej spacerowaliśmy po Ogrodzie Saskim, gdzie mogliśmy podziwiać m.in. Wielką Fontannę autorstwa Marconiego.

Kolejnym przystankiem na naszej trasie był Grób Nieznanego Żołnierza, przy którym płonie wieczny znicz, a o pełnej godzinie, co mieliśmy okazję zobaczyć, następuje przy nim zmiana straży honorowej Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. W święta narodowe, przy udziale najwyższych władz państwowych, odbywa się tu uroczysta zmiana warty. Zatrzymaliśmy się następnie na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie miały miejsca takie wydarzenia z przeszłości jak: msza odprawiana przez Jana Pawła II 2 czerwca 1979 roku podczas jego pierwszej pielgrzymki do ojczyzny czy liturgia odprawiana przez Benedykta XVI w 2006 r. Mogliśmy zobaczyć tam także pamiątkowy krzyż z wizyty Papieża Polaka, który odsłonięty został 30 lat po wspomnianym wydarzeniu. W pobliżu placu znajduje się pomnik Józefa Piłsudskiego według projektu Tadeusza Łodziany. Nasza trasa biegła również obok Uniwersytetu Warszawskiego, którego historię nieco przybliżył nam przewodnik. Wspomniał m.in. o bibliotece, na której dachu studenci mają zwyczaj przygotowywać się do sesji letniej.

Po krótkiej przerwie przystąpiliśmy do zwiedzania Zamku Królewskiego. Uprzednio przewodnik zapoznał nas z historią znajdującej się przed nim Kolumny Zygmunta III Wazy. Po wejściu do środka obejrzeliśmy bardzo ciekawą projekcję filmową, która przypomniała nam istotne wydarzenia z historii Warszawy i dziejów budynku. Po czym przystąpiliśmy do indywidualnego zwiedzania. Szczęśliwie, ale z przygodami, o 21.50 ostatni członkowie wyprawy opuścili Warszawę.
W trakcie zwiedzania stolicy poznaliśmy logistyczne aspekty pracy z turystami, ponieważ celem wycieczki było przygotowanie uczestników do zawodu pilota. Podczas wyjazdu dowiedzieliśmy się także takich ciekawostek jak: gdzie były kręcone poszczególne sceny z filmów „Miś” i „Nie kłam kochanie”.

 

Anna Jabłońska

Autor: Marcin Baranowski
Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014, godz. 11:40 - Marcin Baranowski