Aktualności

Wystawa „kierunek SZTUKA” w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży

Wystawa kierunek SZTUKAZbiory Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II są prezentowane w wielu instytucjach muzealnych na terenie całej Polski. Po Zamku Królewskim w Warszawie czy Muzeum Zamkowym w Malborku do listopada będą prezentowane w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. Na wystawie „kierunek SZTUKA” znajdą się rysunki Matejki i Malczewskiego, obrazy uznanych przedstawicieli malarstwa włoskiego czy flamandzkiego oraz wyroby rzemiosła artystycznego.

 

W zbiorach Muzeum KUL znajduje się wiele cennych eksponatów. Zbiory malarstwa polskiego obejmują obrazy i rysunki – m.in. Jana Matejki, Włodzimierza Tetmajera, Jacka Malczewskiego, Józefa Chełmońskiego. Cenna kolekcja malarstwa obcego zawiera  dzieła uznanych przedstawicieli sztuki włoskiej, holenderskiej, flamandzkiej i niemieckiej. Wśród prezentowanych obrazów unikatem w skali kraju jest namalowany na blasze XVII-wieczny flamandzki obraz „Kordegarda małp” z kręgu Davida Teniersa Młodszego. Równie interesujący jest zbiór wyrobów rzemiosła artystycznego – porcelany z najsłynniejszych manufaktur oraz szkła ze śląskich i czeskich wytwórni.

 

Wystawa w Łomży jest udostępniona do 24 listopada 2021 roku. W czasie zwiedzania obowiązuje przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego.