W piątek 24 kwietnia 2013 roku razem z całym obecnym drugim rokiem „Krajoznawstwa i turystyki kulturowej” wybraliśmy się nad Zalew Zemborzycki, by zdobywać wiedzę praktyczną w ramach zajęć poświęconych charakterystyce środowiska przyrodniczego regionu. Drugim celem wycieczki była integracja studentów przy ognisku.

Przed wyjściem podzieliliśmy się na grupy, a każda z nich przygotowała część materiału o zalewie, który miała przedstawić w trakcie zajęć w terenie. Nad całością czuwała pani dr Klaudia Giordano.

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od zbiórki na ul. Żeglarskiej. Następnie ruszyliśmy w stronę tamy, gdzie zrobiliśmy pierwszy przystanek w celu prezentacji części materiałów o historii zalewu. Nasze wystąpienia poświęcone temu miejscu dotyczyły jego historii, funkcji, walorów przyrodniczych, a także całej obecnej infrastruktury turystycznej, atrakcji turystycznych, jakości środowiska oraz walorów wodnych, przyrodniczych i leśnych.

Studenci będący po raz pierwszy w tym miejscu byli zaskoczeni faktem, że powierzchnia zalewu liczy sobie aż 280 ha. Co więcej, nasi koledzy z sekcji rowerowej z wielką radością zanotowali fakt, że na tym terenie mają do dyspozycji pokaźną ilość ścieżek rowerowych, których wciąż przybywa.

W celu lepszego poznania atrakcji turystycznych ruszyliśmy na spacer wzdłuż brzegu zalewu. Naszą uwagę przykuł park linowy i tam też zrobiliśmy kolejny postój. Sympatyczny pan pracujący w tym miejscu z wielką chęcią opowiedział nam o nowo otwartym parku. Dowiedzieliśmy się, że za odpowiednią opłatą można skorzystać z czterech tras o różnym stopniu trudności, a na najbardziej zaawansowanym uczestnik może skoczyć niczym Tarzan trzymając się liny na siatkę oddaloną o kilka metrów. Wszystko oczywiście z obowiązkowym kaskiem i wieloma zabezpieczeniami. Na koniec tego spotkania zostaliśmy zachęceni specjalną zniżką do skorzystania z obiektu, więc po zakończeniu zajęć kilka odważnych osób skorzystało z tej oferty.

Kolejnym obiektem, któremu się bacznie przyjrzeliśmy był ośrodek „Słoneczny Wrotków”. Odpowiedzialna za tą część materiału grupa studentów opowiedziała nam wszystko o tym miejscu. Nasze koleżanki były szczególnie zainteresowane główną atrakcją,  czyli odkrytymi basenami. Natomiast nasi koledzy z utęsknieniem spoglądali na blisko dwustumetrową piaszczystą plażę, gdzie znajdowały się boiska do siatkówki. Wszyscy jednak zgodnie się zgodzili, że numerem jeden jest zdecydowanie wypożyczalnia sprzętu wodnego, ponieważ turyści mają w niej dostęp do tak zróżnicowanych rzeczy jak kajaki, rowery wodne czy sprzęt do windsurfingu.

W czasie zwiedzania zalewu non stop towarzyszyło nam słońce i wysoka temperatura, więc po tym dwugodzinnym spacerze udaliśmy się do punktu edukacji leśnej Nadleśnictwa Świdnik, by trochę odpocząć w cieniu. Jednak zanim przeszliśmy do ogniska to najpierw  wysłuchaliśmy wystąpień na temat edukacji przyrodniczo-leśnej na ścieżkach edukacyjnych w nadleśnictwie. Po tym solidnie przepracowanym czasie i zaspokojeniu głodu wiedzy wszyscy bardzo chętnie skorzystali z możliwości upieczenia kiełbasek. Dobrze przepracowane zajęcia w terenie zakończone wesołą atmosferą przy ognisku spowodowały, że każdy wrócił do domu z uśmiechem na ustach i dużym zapasem dobrej energii.Piotr Szymański

Jarosław Goś

 

Autor: Marcin Baranowski
Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014, godz. 17:47 - Marcin Baranowski