Wiktor Emil Frankl urodził się 26 marca 1905 r. we Wiedniu. Kształcił się w dziedzinie neurologii i psychiatrii.

W 1930 r. uzyskał magisterium, a dziewiętnaście lat później doktorat. W latach 1940-1942 kierował Oddziałem Neurologicznym Szpitala Rothschilda. Następne trzy lata spędził w obozach koncentracyjnych. Po wojnie został dyrektorem wiedeńskiej Polikliniki Neurologicznej, którą kierował do 1970 r. W swojej pracy z pacjentami wprowadził nowatorskie metody leczenia. Dziś uważany jest za prekursora logoterapii.
Wyniki swoich badań i przemyślenia opublikował w ponad 30 książkach, przetłumaczonych na kilkadziesiąt języków. Niektóre z nich osiągnęły status światowych bestsellerów. Ostatnia z jego publikacji Man’s Search fot Ultimate Meaning zgodnie z ankietą przeprowadzoną przez Bibliotekę Kongresu USA, została uznana za jedną z dziesięciu najbardziej wpływowych książek w Stanach Zjednoczonych. Jego dokonania na polu neurologii i psychiatrii znalazły wyraz w licznych wyróżnieniach. Wiktor Frankl mógł poszczycić się 29 doktoratami honorowymi, przyznanymi przez uniwersytety z pięciu kontynentów, a także pokaźną lista odznaczeń państwowych. Jego imieniem nazwane zostały katedry na uczelniach w Berkley, Caracas i Lichtensteinie, a także uliczka we wiedeńskim kampusie uniwersyteckim.
Wiktor Emil Frankl zmarł 2 września 1997 r. Według „American Journal of Psychiatry” jego praca uznawana jest za jedną z najbardziej znaczących myśli od czasu Freuda i Adlera.

Autor: Liliana Kycia
Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017, godz. 15:05 - Liliana Kycia