30. rocznica wizyty Jana Pawła II na KUL

wizyta Jana Pawła II

Niemal od samego wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową marzeniem społeczności akademickiej KUL stała się wizyta Ojca Świętego na KUL. I choć Jan Paweł II odwzajemniał to pragnienie to przez długi czas jego realizacja nie była możliwa ze względu na sprzeciw ówczesnych władz. Dlatego wręczenie papieżowi doktoratu honoris causa KUL w 1983 r. miało miejsce w Warszawie. Lublin znalazł się na trasie pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny dopiero w 1987 r. W programie wizyty Ojca Świętego nie mogło zabraknąć pobytu na KUL. 9 czerwca Jan Paweł II spotkał się najpierw w uniwersyteckiej auli z przedstawicielami świata nauki z całej Polski, a następnie na dziedzińcu ze społecznością akademicką KUL.

Po trzydziestu latach chcemy przypomnieć tamto wydarzenie. 9 czerwca zapraszamy wszystkich, którzy chcą z nami wspominać pobyt Jana Pawła II na KUL. O godz. 8.00 w Kościele Akademickim KUL zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna za dar osoby Jana Pawła II, której przewodniczyć będzie Prorektor ds. studenckich KUL ks. prof. Jan Paweł II na KULAndrzej Kiciński. Tego dnia, po każdej Mszy św. w Kościele Akademickim, będziemy modlić się przy relikwii św. Jana Pawła II.

W Muzeum KUL będzie można obejrzeć wystawę poświęconą pracy Karola Wojtyły na KUL i jego wizycie na uniwersytecie w 1987 r. W godz. 10-14 w Auli im. kard. Wyszyńskiego wystawiony zostanie tron z wizyty Papieża oraz emitowany będzie film z wizyty Jana Pawła II w Lublinie, natomiast w holu gmachu głównego przed księgarenką na I piętrze wyświetlane będą wspomnienia pracowników KUL z wizyty Jana Pawła II. Każdy, kto odwiedzi w tym dniu uniwersytet, będzie mógł otrzymać pamiątkową kartkę pocztową. Natomiast o godz. 19.00 w sali CTW-002 Teatr ITP zaprezentuje spektakl "Ifigenia".

Jan Paweł II na KULRównież tego dnia odbędzie się konferencja organizowana przez Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji „Kościół i jego prawo w nauczaniu św. Jana Pawła II".

Społeczność akademicka KUL włączy się również w diecezjalne obchody rocznicy wizyty Ojca Świętego w Lublinie. 8 czerwca o godz. 18.00 Prorektor KUL ks. prof. Andrzej Kiciński będzie przewodniczył Mszy św. w intencji studentów i młodzieży w Kościele pw. Świętej Rodziny. Po Mszy św. z koncertem „Święty Jan Paweł II – nasz Profesor” wystąpi Chór KUL.

Warto również przypomnieć, że podczas wizyty w Lublinie Jan Paweł II udzielił święceń trzem kapłanom związanym z KUL  - o. Andrzejowi Derdziukowi, ks. Krzysztofowi Guzowskiemu i ks. Mirosławowi Kalinowskiemu.

Fotorelacje z wizyty

Wspomnienia filmowe