Konwersatorium: Kościół i społeczeństwo w Ameryce Łacińskiej

Instytut Jana Pawła II KUL zaprasza na pierwsze w tym roku akademickim spotkanie w ramach Konwersatorium Myśli Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Referat “The Church and the Society in Latin America” (Kościół i społeczeństwo w Ameryce Łacińskiej) wygłosi prof. Rodrigo Guerra López (CISAV - Centrum Zaawansowanych Badań Społecznych, Meksyk).

Spotkanie – jak zwykle połączone z dyskusją – rozpocznie się o godz. 17 we wtorek 29 X 2013 w sali C-220 (drugie piętro Collegium Ioannis Pauli II).

Tegoroczny cykl spotkań konwersatoryjnych kontynuuje tematykę: Człowiek współczesny i religia.

Osoba i personalizm w myśli Karola Wojtyły/Jana Pawła II

W dniach 24-25 października 2013 r. Katedra Personalizmu Chrześcijańskiego KUL wraz z m.in. Instytutem Jana Pawła II KUL organizują w  ramach III Lubelskich Dni Personalizmu międzynarodową konferencję naukową pt. Osoba i personalizm w myśli Karola Wojtyły/Jana Pawła  II

Obrady odbędą się w auli 1031 na X piętrze Collegium Jana Pawła II.

Karol Wojtyła memorial lectures 2013/2014

W dniach 21-23 oraz 28-30 października trwa druga edycja „Karol Wojtyła memorial lectures”. Na zaproszenie Katedry Etyki KUL oraz Instytutu Jana Pawła II gościem naszej uczelni jest prof. Rodrigo Guerra López, dyr. Centro de Investigation Social Avanzada – Mexico.

Wykłady odbywają się od 9:00 do 13:00 w sali C-220 na drugim piętrze Collegium Ioannis Pauli II. Temat: „Karol Wojtyła’s philosophical metod: sources, nature and controversies”.

Pierwszą edycję „Wojtyła memorial lectures” w ubiegłym roku akademickim prowadził prof. Joseph Seifert.

Trzecia rocznica śmierci ks. prof. Tadeusza Stycznia SDS

Ośrodek Badań nad Myślą Jana Pawła II - "Instytut Jana Pawła II" oraz Katedra Etyki  serdecznie zapraszają do udziału we Mszy św. w trzecią rocznicę odejścia do Pana ks. prof. Tadeusza Stycznia SDS (1931-2010). Liturgia sprawowana będzie w kościele akademickim KUL 14 października o godz. 19.

26 listopada Instytut organizuje w Uniwersytecie konferencję naukową, poświęconą etyce społecznej inspirowanej myślą Księdza Profesora.

ETHOS nr 102 - Nasi "bracia mniejsi"

Tom „Ethosu” zatytułowany „Nasi bracia mniejsi poświęcony jest namysłowi nad aksjologicznym statusem zwierząt oraz zagadnieniu, czy zwierzętom przysługują określone uprawnienia, a jeśli tak, to jaka jest natura tych uprawnień oraz jakie rodzą one postulaty dla teorii etycznych. Zagadnienie etyki postępowania wobec zwierząt (ang. animal ethics) jest szeroko dyskutowane we współczesnej kulturze Zachodu zarówno na poziomie debaty publicznej, jak i dyskusji naukowych prowadzonych przez filozofów (w szczególności etyków), teologów, antropologów kultury, etologów, socjologów i psychologów.

zob. więcej

Konwersatorium Myśli Karola Wojtyły – Jana Pawła II w roku 2013 „Człowiek współczesny i religia”

Instytut Jana Pawła II KUL zaprasza na ostatnie w tym roku akademickim spotkanie w ramach Konwersatorium Myśli Karola Wojtyły - Jana Pawła II. Referat, zatytułowany „Teokracja i demokracja: symbioza w Hebrajskiej Biblii”, przedstawi prof. Mordecai Roshwald.

Spotkanie odbędzie się 23 maja br. (czwartek) o godz. 17.00 w sali C-220 (drugie piętro, wejście od ul. Łopacińskiego)

... wiecej

Instytut Jana Pawła II KUL zaprasza na referat oraz dyskusję nt.

Czy ateista jest niesprawiedliwy?
W związku z pewnym argumentem Karola Wojtyły

Wykład wygłosi  dr hab. Jacek Wojtysiak, prof. KUL - Kierownik Katedry Teorii Poznania KUL.

Spotkanie odbędzie się 16 kwietnia 2013 r. (wtorek) w sali C-220, godz. 17.00

Serdecznie zapraszamy

Instytut Jana Pawła II KUL zaprasza na referat oraz dyskusję nt. Nowe ruchy religijne – realna alternatywa dla chrześcijaństwa? Wykład wygłosi  dr hab. Robert Ptaszek, prof. KUL - Kierownik

Katedry Teorii Religii i Alternatywnych Ruchów Religijnych KUL.

Spotkanie odbędzie się 26 marca 2013 r. (wtorek) w sali C-220, godz. 17.00

Serdecznie zapraszamy

ukaże się 100 numer kwartalnika ETHOS -

Filozofia Vaticanum Secundum. W tomie piszą m.in.: Rocco Buttiglione, kard. Angelo Scola, George Weigel, Tracey Rowland, bp Tadeusz Pieronek,  Karol Klauza, ks. Robert Skrzypczak, Andrzej Grajewski, ks. Jerzy Szymik, ks. Jan Sochoń.