Aktualności

Dzisiejsze spojrzenie na estetykę średniowieczną / Mirar hoy lo estético en la Edad Media

MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA

 

Mirar hoy lo estético en la Edad Media

Dzisiejsze spojrzenie na estetykę średniowieczną

 

Wydział Filozofii

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (KUL)

Wydział Filozofii
Uniwersytetu San Dámaso w Madrycie (UESD)

Madryt

12-14 września 2022

 

Dzisiejsze spojrzenie na estetykę średniowieczną / Mirar hoy lo estético en la Edad MediaPo długiej wędrówce przez pustynię od czasu, gdy renesansowy humanizm u progu nowoczesności poddał średniowiecze ostracyzmowi (do czego bardzo skutecznie przyczyniła się sama nazwa, którą je ochrzczono), sam kryzys nowoczesności umożliwił wielu ludziom ponowne spojrzenie z zainteresowaniem na ten długi, fascynujący i fundamentalny okres naszej cywilizacji. W centrum filozofii - ale nie w centrum zwykłego świata życia - dokonał się niezaprzeczalny przełom w przezwyciężaniu nowożytnego redukcjonizmu rozumu (zwłaszcza rozumu "naukowego"), otwierając w ten sposób drogę do szerszej i bardziej autentycznej koncepcji samego rozumu, która objawia się jako zdolność otwierająca się na wielorakie sposoby objawienia (partykularnego i uniwersalnego, przyziemnego i boskiego, faktycznego i transcendentalnego, teoretycznego, ale także moralnego i estetycznego).

Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć średniowieczny Weltansachuung, otwarty na wiele sposobów intuicji, a przede wszystkim na myśl spekulatywną - w najlepszym tego słowa znaczeniu - w której centralną rolę odgrywa pytanie o Boga i to, co transcendentalne. Średniowieczna perspektywa teocentryczna obdarza człowieka niezwykłą wrażliwością na piękno, które od św. Augustyna i Pseudo-Dionizego zajmuje centralne miejsce w spojrzeniu i znajduje odzwierciedlenie w całej estetyce sztuki średniowiecznej, która znakomicie ucieleśnia połączenie przeżytej przez człowieka relacji z Bogiem i doświadczenia piękna. Krytyka klasycznej metafizyki w ponowoczesności - która pod tym względem pozostaje bardzo nowoczesna - nadal działa jako przeciwwaga dla relacji między teologią a filozofią, a tym samym jako stały motyw odrzucenia średniowiecza.

Z tego powodu postmodernizm ma tendencję do budowania na nowo na obrzeżach naszej zachodniej tradycji myślowej, pozostawiając ten istotny okres naszej kultury w znacznym stopniu na uboczu. Jeśli dodamy do tego rozwój estetyki w dzisiejszej filozofii, to zobaczymy, jak bardzo atrakcyjne (można nawet powiedzieć, że konieczne) jest spojrzenie na estetykę w średniowieczu z naszej współczesnej perspektywy. To jest postawa, stanowiąca inspirację sympozjum, które nas zgromadzi, jeśli na to pozwolą okoliczności sanitarne.

 

Wydarzenie jest wspólną inicjatywą naukową Wydziału Filozofii KUL i Wydziału Filozofii Uniwersytetu San Dámaso w Madrycie. We współorganizację konferencji zaangażowany jest Ośrodek Historii Kultury w Średniowieczu.

 

Wydarzenie ma charakter hybrydowy: obrady stacjonarne mają miejsce w siedzibie Uniwersytetu San Dámaso w Madrycie (c. Jerte 10), natomiast wirtualnie można je śledzić na platformie Zoom oraz na kanale YouTube. Więcej informacji na oficjalnej stronie filozofia.kul.pl.