Aktualności

Konferencja ,,Kościół wobec wojny kulturowej. Dialog – apologia – krytyka – działanie”

plakat konferencji ,,Kościół wobec wojny kulturowej. Dialog – apologia – krytyka – działanie”Kwestia LGBT, aborcja, postulaty dekanonizacji św. Jana Pawła II to tylko niektóre przejawy wojny kulturowej, która na naszych oczach toczy się w Polsce. Jak powinien w tej sytuacji zachować się Kościół? Odpowiedzi na to pytanie będą poszukiwać uczestnicy konferencji online ,,Kościół wobec wojny kulturowej. Dialog – apologia – krytyka – działanie”, na którą 25 listopada 2020 zaprasza Sekcja Teologii Fundamentalnej KUL.

 

Bez wątpienia dla Kościoła w Polsce nadeszły nowe czasy – zauważa ks. dr hab. Krzysztof Kaucha (Katedra Chrystologii i Eklezjologii Fundamentalnej). Coś bardzo istotnego dokonuje się w Polsce. Można mówić o wojnie kulturowej – starciu się diametralnie różnych wizji świata, praw człowieka, norm etycznych, zasad budowania życia społecznego i diametralnie różnych sposobów rozumienia chrześcijaństwa.

 

Prelegenci konferencji, wśród których są ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ, red. Grzegorz Górny i prof. Mieczysław Ryba będą próbowali odpowiedzieć na pytania: Jak rozumieć obecną wojnę kulturową? Jak powinien w tej sytuacji zachować się Kościół? Jaki i z kim prowadzić dialog? Czego zdecydowanie powinien bronić? Co poddać krytyce i jak ją uzasadniać?

 

Konferencja stanowi VIII edycję Marian Rusecki Memorial Lectures, które są organizowane od 2013 roku przez Sekcję Teologii Fundamentalnej. Wspomnieniowe wykłady stanowią wyraz pamięci środowiska naukowego KUL o ks. prof. Marianie Ruseckim (1942-2012), wybitnym teologu, twórcy i mistrzu lubelskiej szkoły teologii fundamentalnej, autorze  licznych publikacji z zakresu teologii fundamentalnej i religiologii. Ks. prof. Rusecki był prodziekanem Wydziału Teologii (1986-89 i 1992-95), wieloletnim dyrektorem Instytutu Teologii Fundamentalnej KUL, członkiem korespondentem Papieskiej Akademii Teologicznej w Watykanie. Jako przewodniczący Ogólnopolskiej Sekcji Teologii Fundamentalnej przy Komisji Episkopatu ds. Nauki Katolickiej doprowadził do włączenia teologii do grona dyscyplin naukowych zrzeszonych w Polskiej Akademii Nauk i utworzenia Komitetu Nauk Teologicznych, któremu przewodniczył w latach 2003-11.

 

Dostęp do konferencji