Boże Narodzenie 2023

 

 

Niechaj nikt z Państwa nie będzie samotny, zagubiony, smutny;

niechaj z faktu narodzenia Chrystusa płyną do Państwa ciepło, radość i siła;

niechaj - stojąc przy żłóbku - umacniają Państwo w sobie czułość i łagodność, wrażliwość i delikatność,

życzliwość i dobroć, bo to one przenikają nas boskością, a zarazem decydują o istocie człowieczeństwa.

Pięknych Świąt Bożego Narodzenia życzymy całej naszej instytutowej Rodzinie.

 

Grzegorz Maziarczyk

  Justyna Dąbkowska-Kujko

 


Odznaczenia państwowe dla Pracowników Instytutu Literatoroznawstwa

Podczas uroczystości, która miała miejsce 18. grudnia 2023 Pracownicy naszego Instytutu otrzymali odznaczenia państwowe i resortowe.

 

Prof. dr hab. Wojciech Kaczmarek został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi.

 

 

Prof. dr hab. Agnieszka Dziuba oraz dr hab. Sławomir Wącior, prof. KUL zostali odznaczeni Medalem Złotym za Długoletnią Służbę.

 

 

 

Dr hab. Tomasz Garbol oraz dr Patrycja Antoszek zostali wyróżnieni Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę

 

 

 

Dr Ewelina Bańka otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej.

 

 

 

Wszystkim Odznaczonym składamy serdeczne gratulacje!


Nagrody za najwyżej punktowane publikacje

Miło nam poinformować, że Pracownicy naszego Instytutu zostali wyróżnieni nagrodą Siostry Prorektor ds. Nauki i Kadr za najwyżej punktowane publikacje:

 

dr hab. Urszula Niewiadomska-Flis, prof. KUL

dr hab. Edyta Kociubińska, prof. KUL

dr Robert Looby, prof. KUL

dr hab. Witold Wołowski, prof. KUL

dr hab. Anna Rutka, prof. KUL

dr Aleksander Bednarski

dr hab. Marcin Polkowski

dr hab. Beata Siwek, prof. KUL

dr hab. Judyta Niedokos

dr Agnieszka Jarosz

 

Gratulujemy!


Prof. Andrzej Tyszczyk powołany do Komitetu Naukowego PAN

Z radością pragniemy poinformować, że Pan prof. dr hab. Andrzej Tyszczyk został wybrany na Członka Komitetu Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2024-2027.

 

Gratulujemy nominacji!


Nowe publikacje dr hab. Ewy Osek, prof. KUL

Ewa Osek. Porfiriusz z Tyru: O wegetarianizmie. Wyd. II. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa, 2023 (Źródła Myśli Filozoficznej).
O wegetarianizmie jest jedynym zachowanym starogreckim traktatem o wegetarianizmie w starożytności. Autor Porfiriusz z Tyru (III wiek n.e.) omawia praktyki żywieniowe i ofiarnicze poszczególnych ludów, między innymi Greków, Egipcjan, Żydów, Syryjczyków, Persów, Hindusów i Scytów. Zajmuje się dietą sekt religijnych, takich jak pitagorejczycy w Wielkiej Grecji, esseńczycy w Palestynie, gnostycy w Rzymie, bramini i samani w Indiach. W 2018 roku ukazał się drukiem pierwszy polski przekład tego traktatu autorstwa Ewy Osek, opatrzony wprowadzeniem, komentarzem i indeksami. Pod koniec 2023 roku ukaże się drugie, poprawione wydanie tego samego przekładu. Będzie to edycja cyfrowa w wolnym dostępie.

 

Ewa Osek. Reinkarnacja u Porfiriusza z Tyru: z dodaniem traktatu Do Gaurosa czyli jak dusza ożywia embriony oraz fragmentów, t. I–II. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa, 2023 (Źródła Myśli Filozoficznej).
Reinkarnacja u Porfiriusza z Tyru jest pierwszą monografią na temat wędrówki dusz w neoplatonizmie III wieku n.e. Według pisarzy wczesnochrześcijańskich Porfiriusz odrzucił doktrynę platońsko-pitagorejską, zgodnie z którą dusze rozumne wcielają się co 1000 lat w ludzi lub w zwierzęta, na rzecz rewizji chaldejskiej, według której dusze ludzkie wcielają się w ludzi, ale nie w zwierzęta. Autorka Ewa Osek udowadnia, że nie jest to prawdą, gdyż Porfiriusz do końca życia nie zmienił poglądów na temat reinkarnacji, trwając przy tradycyjnych „dogmatach pitagorejskich”. Publikacja zaopatrzona jest w korpus tekstów źródłowych, zamieszczonych w drugim jej tomie, między innymi traktat Do Gaurosa czyli jak dusza ożywia embriony oraz komentarz Porfiriusza do mitu Era u Platona.


Dr Dominika Bugno-Narecka ponownie w składzie Rady Młodych Naukowców

Szanowni Państwo,

z radością informujemy, że Pani dr Dominika Bugno-Narecka z Katedry Literatury i Kultury Amerykańskiej w Instytucie Literaturoznawstwa KUL została ponownie powołana do składu Rady Młodych Naukowców.

Gratulujemy!


Prof. Monika Sidor powołana do Polskiej Komisji Akredytacyjnej

Z radością informujemy, że Pani Prodziekan dr hab. Monika Sidor, prof. KUL została powołana do Polskiej Komisji Akredytacyjnej na kadencję 2024-2027.

 

Serdecznie gratulujemy!


Publikacja dr hab. Ewy Osek, prof. KUL

Ewa Osek i Monika Komsta. Porfiriusz z Tyru: Sentencje czyli drogi do świata ponadzmysłowego (wstęp, przekład, komentarz). Lublin: Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu, 2022.

 

Po raz pierwszy w języku polskim zostały wydane Sentencje czyli drogi do świata ponadzmysłowego Porfiriusza, opatrzone aparatem krytycznym i komentarzem. Autorkami tłumaczenia i komentarza są Monika Komsta oraz Ewa Osek.
Porfiriusz był uczniem Plotyna i wydawcą Ennead w latach 263–301. Pisał komentarze do dialogów Platona i pism Arystotelesa, a ponadto także opracowywał i komentował traktaty Plotyna. Tezą niniejszej monografii jest wykazanie, że zachowane we fragmentach Sentencje są tożsame z syntezą (synagoge) filozofii Plotyna, będącą jednym z kilku zaginionych komentarzy Porfiriusza do Ennead.
Pierwsza polska edycja Sentencji Porfiriusza oprócz przekładu na język polski zawiera paralelny grecki tekst oryginalny. Została opatrzona wstępem historyczno-filologicznym i komentarzem filozoficznym oraz leksykonem terminów filozoficznych i konkordancją. Wydawcą Sentencji Porfiriusza jest Wydawnictwo Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu.

 


Prof. Mirosława Hanusiewicz-Lavallee członkinią RDN w kolejnej kadencji!

Z olbrzymią radością i dumą informujemy, że Pani prof. dr hab. Mirosława Hanusiewicz-Lavallee została wybrana na członkinię Rady Doskonałości Naukowej w latach 2024-2027, uzyskując najwyższą liczbę głosów spośród wszystkich kandydatów. Ponowny wybór Pani Profesor stanowi wyraz ogromnego szacunku i uznania literaturoznawców z całej Polski dla klasy i kompetencji, z jakimi pełniła tę zaszczytną funkcję najpierw w Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, a następnie w Radzie Doskonałości Naukowej. Bardzo się cieszymy, że obecność Pani Profesor zapewni kontynuację prac Rady we wszystkich aspektach jej działalności na dotychczasowym najwyższym poziomie.

 

Z całego serca gratulujemy Pani Profesor!


Odszedł dr hab. Piotr Nowaczyński

Z głębokim żalem pragniemy Państwa zawiadomić, iż w dniu 19 sierpnia 2023 r. odszedł w wieku 83 lat dr hab. Piotr Nowaczyński, wieloletni dyrektor Ośrodka Badań nad Literaturą Religijną KUL (2003-2012), emerytowany profesor naszego Uniwersytetu, literaturoznawca, polonista, uznany badacz m.in. twórczości Stanisława Vincenza, autor książek: Pisma literackie R.M. Blütha (1987), Vincenz i krytycy (2003), Mądrość Vincenza (2003), Studia z literatury XX wieku (2004), Studia z literatury różnych epok (2014), redaktor wielu publikacji naukowych, człowiek wielkiej życzliwości i kultury.


Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 22 sierpnia 2023 r. o godzinie 16.00 w kościele parafialnym św. Stanisława w Żdanowie.