Witamy na stronach germanistyki KUL! 

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszym programem studiów I i II stopnia  TUTAJ 

 

AKTUALNOŚCI

 

 

Konkurs Niemiecki z KUL

 

 

Germanistyka KUL serdecznie zaprasza Uczniów liceów i techników z województwa lubelskiego do udziału w Konkursie „Niemiecki z KUL”. Zadaniem Uczestników Konkursu jest wykonanie plakatu promującego naukę języka niemieckiego w dowolnej technice plastycznej. Szczegóły i regulamin konkursu znajdują się w załącznikach poniżej.

 

Informacja o konkursie          Regulamin             Załączniki

 

 

 

 

Warsztaty językowe online dla Uczniów

Poprawne używanie spójników w języku niemieckim

24 kwietnia 2024r. o godz. 18.00 zapraszamy na platformę Teams na kolejne warsztaty językowe online dla Maturzystów i Uczniów klas młodszych. Warsztaty pt. Poprawne używanie spójników w języku niemieckim poprowadzi dr Łukasz Kopacz. Zgłoszenia mailowe prosimy kierować na adres: lukasz.kopacz@kul.pl
W zgłoszeniu prosimy podać adresy mailowe Uczestników warsztatów, które są konieczne do wpisania na platformie Teams.
Serdecznie zapraszamy!

 

 

Warsztaty językowe online dla Uczniów

Germanistyka KUL zaprasza ponownie na bezpłatne warsztaty językowe online dla Maturzystów i Uczniów klas młodszych.
W dniu 22 kwietnia 2024r. o godz. 18.00 odbędą się warsztaty Wir haben etwas Tolles gesehen! Czas Perfekt. Poprowadzi je na platformie Teams dr Eliza Chabros; zgłoszenia mailowe prosimy kierować na adres: echabros@kul.pl
W zgłoszeniu prosimy podać adresy mailowe Uczestników warsztatów, które są konieczne do wpisania na platformie Teams.
Serdecznie zapraszamy!

 

 

Warsztaty dla uczniów z niemieckiej gramatyki

 

 

Germanistyka KUL zaprasza w trzy kolejne piątki na Warsztaty z gramatyki języka niemieckiego dla uczniów szkół średnich oraz klas 7 i 8 szkoły podstawowej.

Harmonogram:

12.04. w godz. 18.00-18.30 w sali CN-102 - Odmiana przymiotnika w języku niemieckim

19.04. w godz. 18.00-18.30 w sali CN-102 - Czasy przeszłe w języku niemieckim

26.04. w godz. 18.00-18.30 w sali CN-102 - Strona czynna i strona bierna w języku niemieckim

Kontakt z prowadzącą: Justyna Ofierska, e-mail: jofier@kul.pl

 

 

Egzamin z języka obcego - warsztaty metodyczno-psychologiczne dla maturzystów

 

 

Germanistyka KUL zaprasza maturzystki i maturzystów na cykl warsztatów przygotowujących od strony metodycznej i psychologicznej do zdawania egzaminu z języka obcego.

 

WARSZTAT PIERWSZY

12.04. w godzinach 15.50-16.30 w sali CN-102: "Opisywanie zdjęć i obrazków w języku obcym -metody i strategia działania".

 

WARSZTAT DRUGI

19.04. w godzinach 15.50-16.30 w sali CN-102: "Egzamin ustny z j. obcego- jaką przyjąć postawę, aby jak najlepiej wypaść?"

 

WARSZTAT TRZECI

26.04. w godzinach 15.50-16.30 w sali CN-102: "Egzamin ustny z j.obcego- strategia walki ze stresem, aspekty psychologiczne".

 

Kontakt z prowadzącą: Justyna Ofierska, e-mail: jofier@kul.pl

 

 

 

 

Germanistyka KUL jak co roku oferuje maturzystkom i maturzystom stacjonarny kurs przygotowujący do ustnej matury z j. niemieckiego. Spotkania odbywają się w marcowe i kwietniowe piątki wieczorem. W roku akademickim 2023/2024 spotykamy się w piątki od godz. 16.30 do godz. 18.00 w sali CN-102. Osoby, które chciałyby dołączyć się do grupy, prosimy o kontakt z prowadzącą kurs dr Justyną Ofierską na adres mailowy: jofier@kul.pl.

 

 

Spotkanie z Rheą Krčmářovą

 

 

21 marca 2024 r. germanistyka KUL zaprasza na spotkanie z austriacką pisarką Rheą Krčmářovą, która prezentować będzie swoją nową powieść "Monstrosa". Spotkanie odbędzie się w sali CTW-202 o godzinie 10.00 w ramach współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie/Kulturforum Österreich Warschau.

 

                                                             GALERIA

 

 

 

Studentki filologii germańskiej KUL laureatkami konkursu Urzędu Miasta Lublin i Stowarzyszenia Wspierania Partnerstwa Münster - Lublin

 

 

Panie Kamila Majchrzak i Sviatlana Konan, Studentki I roku studiów II stopnia filologii germańskiej KUL, oraz Pani Julia Sroczyk, Studentka I roku II stopnia dziennikarstwa KUL, zostały laureatkami III miejsca  konkursu "Przeszłość i teraźniejszość - w poszukiwaniu wspólnych europejskich wartości" zorganizowanego przez Urząd Miasta Lublin i Stowarzyszenie Wspierania Partnerstwa Münster - Lublin.
Poniżej prezentujemy autorski opis pracy konkursowej Laureatek pt. Wypełnić pustkę, wyróżniony reportaż oraz same Laureatki:

Reportaż "Wypełnić pustkę" pragnie ukazać niezwykłe miejsce na mapie Lublina, jakim jest "Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN". Jego działalność zainspirowała nas do zgłębiania polsko-żydowskiej historii Lublina - niepodważalnego dziedzictwa kulturowego naszego
miasta. Wybrałyśmy to miejsce, ponieważ poprzez pamięć o wydarzeniach sprzed 80 lat, jak również metody, które wykorzystuje w swojej edukacyjnej działalności buduje wśród obywateli tożsamość, która opiera się na wartościach takich jak: poszanowanie praw
człowieka, solidarność, różnorodność językowa, religijna oraz tolerancja - reprezentowanych przez ideę Znaku Dziedzictwa Europejskiego.

 

Praca konkursowa   Autorki    Strona konkursu    Laureatki w Münster

 

 

 

Warsztaty z Pracodawcą: firma Accenture

Międzynarodowa firma Accenture zaprasza Studentów germanistyki na szkolenie online Cross Culture Communication, które odbędzie się 30 listopada o godz. 18.00.

Linki do warsztatów oraz zapisów zostaną udostępnione mailowo.

 

 

 

Spotkanie z Pracodawcą - firma PwC

 

 

20 listopada o godz. 10.50 zapraszamy na warsztaty z Pracodawcą - międzynarodową firmą PwC, która ma swój oddział również w Lublinie.
Warsztaty zatytułowane Praktyka Analityka: Śledztwo w świecie prania pieniędzy odbędą się w sali CTW-202, a w ich trakcie będą Państwo mogli zapoznać się m. in. z profilem firmy oraz poznać jej ofertę skierowaną do germanistów.

 

 

 

Spotkanie z Panią Lektor DAAD

9 listopada 2023 r. o godz. 14.10 zapraszamy na spotkanie z lektorem DAAD, Panią Isabelle von Zitzewitz. Podczas spotkania można będzie zapoznać się z możliwościami stypendialnymi na uczelniach w Niemczech oferowanymi przez Deutscher Akademischer Austauschdienst / Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej (DAAD). Spotkanie odbędzie się w sali CTW-202.

Równocześnie zapraszamy do udziału w najbliższych webinariach online na temat pisania listu motywacyjnego oraz studiów magisterskich w Niemczech na stronach DAAD:

https://www.facebook.com/events/886016049893157?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[]%7D

 

https://www.facebook.com/events/1382303979074560?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[]%7D

 

 

 

Indywidualna organizacja studiów

 

Przypominamy, że Studenci studiujący na dwóch kierunkach mogą ubiegać się o indywidualną organizację studiów (IOS). Informacje i formularze znajdują się tutaj:

 

                                                                    IOS

 

 

 

Rozpoczęcie roku akademickiego

 

 

Nowy rok akademicki 2023/24 rozpocznie się 2 października Mszą Św. o godz. 9.00 w Kościele Akademickim KUL.

 

O godz. 11.00 w sali CTW-113 (Centrum Transferu Wiedzy, Al. Racławickie 14) odbędzie się spotkanie studentów I roku Wydziału Nauk Humanistycznych z Kolegium Dziekańskim.

Następnie zapraszamy Studentów I roku na spotkania organizacyjne z Koordynatorem kierunku i opiekunem I roku:

- Germanistyka (I stopnia) - godz. 13.00, s. CTW-202 (II piętro, Centrum Transferu Wiedzy,

Al. Racławickie 14)

- Filologia germańska (II stopnia) - godz. 14.00, s. CTW-202 (II piętro, Centrum Transferu Wiedzy, Al. Racławickie 14)

 

Dla wszystkich roczników zostały ustanowione godziny dziekańskie do godz. 15.00 (obowiązują również dla zajęć dwugodzinnych rozpoczynających się o godz. 14.10 - nie odbędą się).

 

W dniach 2-6 października Studenci I roku studiów I stopnia uczestniczyć będą w tygodniu adaptacyjnym – zapraszamy na obowiązkowe szkolenia oraz do udziału w ciekawych wydarzeniach na uniwersytecie.

 

 

                                                              PROGRAM

 

 

 

Warsztaty w firmie Concentrix

 

 

Miasto Lublin i firma Concentrix CVG Sp. z o.o. zapraszają studentów germanistyki do udziału w warsztacie Studia na kierunku filologia germańska - co po germanistyce? – success stories prowadzony w siedzibie firmy 23 maja 20023 w godz. 16-17 – szczegóły znajdują się na plakacie. Uczestnicy warsztatu otrzymają dedykowany certyfikat.

Warsztat odbywa się w ramach projektu kawiarenki - szczegóły oraz opis wszystkich dostępnych warsztatów znajdują się na stronie: www.kawiarenki.lublin.eu

 

W projekcie znajdują się warsztaty z zakresu kompetencji miękkich, w tym personal branding wykorzystujący profil na LinkedIn, autoprezentacji, można też będzie wcielić się w przedstawicieli różnych kultur i wykorzystać umiejętności negocjacyjne czy też poznać międzynarodową etykietę biznesową: https://kompetencjejutra.lublin.eu/mapa-aktywnosci/

 

 

 

Wybory Najsympatyczniejszej Studentki lub Najsympatyczniejszego Studenta Filologii germańskiej i Germanistyki KUL

 

 

 

 

Spotkanie z Pracodawcą - firma PwC

 

 

11 maja o godz. 10.50 zapraszamy Studentów germanistyki do sali CTW-202 na kolejne Spotkanie z Pracodawcą. Tym razem naszym gościem będzie międzynarodowa firma PwC z oddziałem w Lublinie, która przedstawi Państwu m. in. swój profil, ofertę dla germanistów oraz przeprowadzi warsztaty na temat „Na tropie kariery w Financial Crime Unit”.

 

 

                                                               ZAPROSZENIE

 

 

 

Niemiecki na piątkę z KUL - warsztaty językowe online 5

 

Schreiben an, über oder mit? Tajniki rekcji czasowników i przymiotników to temat ostatnich w tym roku bezpłatnych warsztatów z cyklu Niemiecki na piątkę z KUL dla Maturzystów i Uczniów klas młodszych liceów i techników. Warsztaty odbędą się 24 kwietnia b.r. w godz. 17.00-18.00 na platformie Teams, a poprowadzi  je dr Lucyna Krzysiak.

Kontakt: lucynakrzysiak@kul.pl
Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

 

Wyniki konkursu „Niemiecki z KUL” na plakat promujący naukę języka niemieckiego

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami konkursu na plakat promujący naukę języka niemieckiego „Niemiecki z KUL. Zwycięzcom oraz wszystkim 113 Uczestniczkom i Uczestnikom serdecznie gratulujemy!

 

                                                     WYNIKI

 

 

 

 

Niemiecki na piątkę z KUL - warsztaty językowe online 4

 

3 kwietnia b.r. zapraszamy na kolejne bezpłatne warsztaty z cyklu Niemiecki na piątkę z KUL dla Maturzystów i Uczniów klas młodszych. Warsztaty pt. Mach dir keine Sorgen! Du schaffst es! Tryb rozkazujący w języku niemieckim odbędą się w godz. 17.00-18.00 na platformie Teams, a poprowadzi je dr Marta Pudło.
Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

Spotkanie z Pracodawcą: firma Accenture

30 marca 2023 roku zapraszamy studentów germanistyki na Spotkanie z Pracodawcą: międzynarodową firmą Accenture, która przedstawi swój profil i ofertę oraz przeprowadzi warsztaty "Zarządzanie czasem". Spotkanie odbędzie się o godz. 10.50 w sali CTW-202.

 

                                                                    

                                                     GALERIA

 

 

 

Spotkania z rynkiem pracy dla Studentów kierunków lingwistycznych

 

 

Biuro Karier KUL zaprasza w dniach 28-30 marca b.r. na cykl spotkań zawodoznawczych: z firmą PWC oraz z lektorem języka obcego w szkole językowej. Wydarzenie ma na celu przybliżenie specyfiki pracy na danym stanowisku. Omówione będą wymagania względem kandydatów; sytuacja na rynku pracy; kwalifikacje, umiejętności oraz cechy osobowości przydatne, aby z powodzeniem pracować na danym stanowisku. Uczestnicy poznają zadania i obowiązki w prezentowanym zawodzie. Spotkania będą dobrą okazją, aby porozmawiać z praktykami i uzyskać odpowiedzi na pytania a nawet informację o możliwościach współpracy. Linki do zapisów na poszczególne spotkania zostały rozesłane mailem.
Szczegóły spotkań znajdują się na załączonych plakatach:

 

Specjalista HR Trener     Praca w korporacji     Lektor języka obcego

 

 

 

Niemiecki na piątkę z KUL - warsztaty językowe online 3

 

 

27 marca zapraszamy na trzecie bezpłatne warsztaty językowe z cyklu Niemiecki na piątkę z KUL dla Maturzystów i Uczniów klas młodszych. Warsztaty pt. Es ist gut, Deutsch zu können. Bezokolicznik z "zu" w języku niemieckim odbędą się w godz. 17.00-18.00 na platformie Teams, a poprowadzi je dr Marta Pudło.

Serdecznie zapraszamy!

 

 

Drzwi otwarte lubelskich uczelni

 

 

Studenci Koła Naukowego Germanistów KUL podczas Drzwi otwartych lubelskich uczelni 21 marca.
Zapraszamy na obejrzenia relacji na Facebooku!

 

 

 

Powtórki przed maturą z germanistyką KUL

 

 

Filologia Germańska KUL oferowała kilkakrotnie we wcześniejszych latach akademickich w ramach intensywnych powtórek przed maturą jednolity kurs stacjonarny przygotowujący do matury ustnej z języka niemieckiego. Osoby, które z niego skorzystały, zgłaszały po zdanej już maturze, że kurs ten okazał się być pomocnym w przełamywaniu bariery mówienia po niemiecku, konwersowania w tym języku oraz ugruntowania wiedzy z zakresu leksyki i gramatyki niemieckiej. W roku akademickim 2022/2023 proponujemy maturzystkom i maturzystom ponownie możliwość skorzystania ze wspomnianego kursu.

Intensywny kurs przygotowujący do matury ustnej z j. niemieckiego odbędzie się stacjonarnie jako 10 godzin lekcyjnych w laboratorium językowym w Głównym Gmachu KUL (Al. Racławickie 14, sala GG 116) w formie 5 spotkań w piątkowe wieczory w godz. od 17.00 do 18.30 (w terminach: 17 marca, 31 marca, 14 kwietnia, 21 kwietnia oraz 28 kwietnia). Każde spotkanie obejmie dwie godziny lekcyjne. Udział w kursie jest bezpłatny. Osoby zainteresowane proszone są o zgłaszanie chęci udziału w kursie na adres mailowy: jofier@kul.pl

 

 

 

Niemiecki na piątkę z KUL - warsztaty językowe online 2

 

 

13 marca zapraszamy na drugie w tym roku bezpłatne warsztaty językowe z cyklu Niemiecki na piątkę z KUL dla Maturzystów i Uczniów klas młodszych. Warsztaty pt. "Ich würde gern im Ausland studieren" Tryb przypuszczający w języku niemieckim odbędą się w godz. 17.00-18.00 na platformie Teams. Warsztaty prowadzi, udziela informacji i przyjmuje zapisy do 12.03. dr Eliza Chabros; kontakt: echabros <echabros@kul.pl>

W zgłoszeniu prosimy podać adresy mailowe Uczestników warsztatów, które są konieczne do wpisania na platformie Teams.
Serdecznie zapraszamy!

 

 

Nasza Studentka na misjach w Lilongwe w Malawi

 

 

Pani Martyna Zaremba, Studentka I roku studiów na filologii germańskiej II stopnia, jest wolontariuszką Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco na misjach w Lilongwe w Malawi.

 

 

                                                             WIĘCEJ

 

 

 

Niemiecki na piątkę z KUL - warsztaty językowe online

 

 

Rozpoczynamy cykl bezpłatnych warsztatów językowych Niemiecki na piątkę z KUL dla Maturzystów i Uczniów klas młodszych. Pierwsze warsztaty pt. Ich bin eine Person, die... - Relativsätze odbędą się 27.02.2023 r. w godz. 17.00-18.00 na platformie Teams. Warsztaty prowadzi, udziela informacji i przyjmuje zapisy do 26.02. dr Eliza Chabros; kontakt: echabros <echabros@kul.pl>


W zgłoszeniu prosimy podać adresy mailowe Uczestników warsztatów, które są konieczne do wpisania na platformie Teams.
Serdecznie zapraszamy!

 

 

Zaproszenie na warsztaty językowe online Niemiecki na piątkę z KUL

 

 

Serdecznie zapraszamy Maturzystów i Uczniów klas młodszych, zainteresowanych nauką języka niemieckiego, na cykl warsztatów językowych online Niemiecki na piątkę z KUL. Warsztaty są adresowane do osób ze znajomością języka niemieckiego na poziomie A2 i wyższym. Prowadzą je pracownicy naszego kierunku na platformie Teams, a udział w zajęciach jest bezpłatny. Warsztaty odbywają się w następujących terminach:

 

                                                             

                                                TERMINY I SZCZEGÓŁY

 

 

 

Konkurs „Niemiecki z KUL” na plakat promujący naukę języka niemieckiego

 

 

Serdecznie zapraszamy Uczniów liceów i techników z województwa lubelskiego do udziału w Konkursie „Niemiecki z KUL”. Zadaniem Uczestników Konkursu jest wykonanie plakatu promującego naukę języka niemieckiego w dowolnej technice plastycznej, np. collage, ołówek, kredka, farby plakatowe, akwarela, technika komputerowa w formacie A3 (format obowiązkowy). 

 

                                         

                 SZCZEGÓŁY       REGULAMIN       ZAŁĄCZNIKI

 

 

 

 

Koło Naukowe Germanistów gości dziś...

 

 

6 grudnia 2022r. (wtorek) o godzinie 9.00 Koło Naukowe Germanistów zaprasza do sali CTW-202 na kolejne spotkanie z cyklu "Der Germanistenkreis hat heute zu Gast.../Koło Naukowe Germanistów gości dziś...".

Tym razem gościem Koła będzie Profesor Andrzej Kidyba - Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec w Lublinie.

 

 

 

Nabór na wyjazdy na STUDIA i PRAKTYKI ERASMUS+ w II semestrze 2022/2023

 

 

Dział Współpracy z Zagranicą zaprasza do naboru na wyjazdy na część studiów do krajów Unii Europejskiej, w tym do Niemiec, Austrii i Lichtensteinu, w ramach programu ERASMUS+ w II semestrze roku akademickiego 2022/2023. Nabór trwa do 21 października, szczegóły znajdują się na stronie: https://www.kul.pl/rekrutacja-na-wyjazdy-na-czesc-studiow-erasmus,art_5268.html

Do 21 października potrwa też nabór na wyjazdy na praktyki w krajach EU, szczegóły dostępne są na stronie: https://www.kul.pl/rekrutacja-na-wyjazdy-na-praktyki-erasmus,art_5275.html

 

Równocześnie trwa nabór na studia do krajów spoza UE w II semestrze 2022/2023. Nabór trwa do 25 października, a szczegóły znajdują się na stronie: https://www.kul.pl/wyjazdy-na-czesc-studiow,17550.html

 

Najważniejsze informacje dostępne są też po zalogowaniu na e-kul.

 

 

Rozpoczęcie roku akademickiego

 

 

Nowy rok akademicki rozpocznie się w poniedziałek 3 października Mszą św. w Kościele Akademickim KUL o godz. 9.00.

Następnie zapraszamy Studentów I roku na spotkanie z Kolegium Dziekańskim Wydziału Nauk Humanistycznych o godz. 10.30 do sali GG-150 (Aula Kardynała Stefana Wyszyńskiego), a po nim na spotkania z Panią Koordynator Kierunku:

o godz. 12.00 w sali CTW-202 (II piętro, Centrum Transferu Wiedzy) germanistyka (I stopnia);

o godz. 13.30 w sali CTW-202 (II piętro, Centrum Transferu Wiedzy) filologia germańska (II stopnia).

 

W dniach 3-5 października Studentów I roku studiów I stopnia zapraszamy na Dni Adaptacyjne.

 

W związku z organizacją rozpoczęcia roku akademickiego Dziekan WNH ogłasza w dniu 3 października godziny dziekańskie dla starszych roczników do godz. 15.00.

 

 

 

O germanistyce KUL

 

 

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu o germanistyce KUL i naszej ofercie!

 

 

                                                       FILM

 

 

 

Projekt studentów specjalizacji nauczycielskiej: Lekcje kulturoznawcze przeprowadzone metodą stacji dydaktycznych

 

 

W ramach zajęć z dydaktyki języka niemieckiego w kończącym się semestrze 17 Studentek i Studentów specjalizacji nauczycielskiej III roku I stopnia oraz I i II roku II stopnia uczestniczyło w projekcie. Jego celem było przygotowanie i przeprowadzenie metodą stacji dydaktycznych lekcji kulturoznawczej dla uczniów w rożnym wieku i z rożnym stopniem znajomości języka niemieckiego. Efektem tego projektu były lekcje o Austrii, Niemczech i Szwajcarii przeprowadzone w maju i czerwcu w szkołach podstawowych i średnich Lubelszczyzny. Wyniki ewaluacji i reakcje uczniów pokazują, że lekcje naszych Studentek i Studentów miały ciekawe treści, aktywizowały uczniów i motywowały ich do nauki języka niemieckiego.

Wielkie brawa dla naszych Studentek i Studentów!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć wykonanych na lekcjach prowadzonych przez przez Panie Dominikę Lipczyńską, Wioletę Grybę, Aleksandrę Lepionkę, Patrycję Szymczuk, Wiktorię Wróbel, Martynę Zarembę, Dominikę Olchawę i Weronikę Pleszczyńską.

 

 

                                                                GALERIA

 

 

 

Germanistyka przedstawia się

 

 

15 czerwca br. w godz. 14.15-14.30 zapraszamy do udziału online w Kwadransie z KUL z udziałem Pani prof. Anny Rutki, która przedstawi nasz nowy kierunek – germanistykę.

1. Czym germanistyka różni się od obecnej filologii germańskiej?
2. Czy aby studiować germanistykę, muszę znać język niemiecki?
3. Gdzie znajdę pracę po studiach germanistycznych?
Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w Kwadransie z KUL z Panią prof. Anną Rutką.
Link:
https://kandydat.kul.pl/wazne-aktualnosci/rekrutacyjne-qa-na-zywo/

Dołącz do nas!

 

 

Warto uczyć się języka niemieckiego!

 

 

Przekonują o tym w swoich filmach laureaci konkursu „Niemiecki z KUL”

Zapraszamy do obejrzenia filmów!

 

 

                                                           FILMY KONKURSOWE

 

 

 

Konkurs „Niemiecki z KUL” - wyniki

 

 

Konkurs „Niemiecki z KUL” na film promujący naukę języka niemieckiego został rozstrzygnięty. Pierwszego i trzeciego miejsca nie przyznano, równorzędne drugie miejsca uzyskali Autorzy siedmiu filmów.

 

 

                                                      SZCZEGÓŁY

 

 

 

Spotkania informacyjne dla Kandydatów na platformie Teams

 

 

Drogie Kandydatki, Drodzy Kandydaci,

wszystkich Zainteresowanych studiami germanistycznymi na KUL zapraszamy na spotkania informacyjne na platformie Teams w każdy poniedziałek od 6.06. do 11.07. w godz. 16:00 do 17:00. Pracownicy naszego Kierunku chętnie opowiedzą o studiach i odpowiedzą na Wasze pytania.

Link do spotkań: LINK

Serdeczne zapraszamy na spotkania w poniedziałkowe popołudnia!

 

 

 

Prof. Marzena Górecka z germanistyki KUL w składzie Rady NPRH

 

 

Prof. Marzena Górecka z germanistyki KUL została powołana przez Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka w skład Rady Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH).

 

                                                                  WIĘCEJ

 

 

Webinarium Germanistyka KUL– spotkanie dla Kandydatów na studia 2022/2023

 

 

Wszystkich Państwa Zainteresowanych podjęciem od 1 października 2022 r. studiów na kierunku Germanistyka na naszym Uniwersytecie serdecznie zapraszamy na webinarium Germanistyka KUL– spotkanie dla Kandydatów na studia 2022/2023, które odbędzie się 25 maja 2022 r.  (środa) w godz. 16.00-17.00 na platformie Teams. Pracownicy i Studenci Germanistyki KUL przedstawią kierunek, opowiedzą o studiach i odpowiedzą na Państwa pytania.
Link do spotkania znajduje się TUTAJ
Serdecznie zapraszamy na spotkanie!

 

 

 

„To my – studenci germanistyki KUL”

 

 

Zapraszamy wszystkich Państwa, studiujących na naszym kierunku, do nagrania krótkiego filmu pt. „To my – studenci germanistyki KUL”, w którym przedstawiliby Państwo siebie, swój rok, nasz kierunek, i to, co Państwa łączy: wspólne studiowanie, zainteresowania, pasje i przyjaźń. Filmy – po uzyskaniu zgody osób w nich występujących i Autorów – zostaną zamieszczone na stronie i fanpage'u naszego kierunku.
Prosimy o filmy w języku polskim o minimalnej długości 60 sekund, nagrane przez jedną lub kilka osób w dowolnej konwencji i technice, w formacie mp4, mov, wmv, mpg.
Szczegółowe informacje: lucynakrzysiak@kul.pl

 

 

 

Konkurs „Niemiecki z KUL” na film promujący naukę języka niemieckiego

 

 

Filologia germańska zaprasza uczniów szkół średnich z województwa lubelskiego do udziału w konkursie „Niemiecki z KUL” na film promujący naukę języka niemieckiego. Zadaniem uczestników konkursu jest nakręcenie filmu na temat „Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?”. Prace konkursowe przyjmowane są do 02.05.2022.

 

                                                       SZCZEGÓŁY KONKURSU

 

 

 

Koło Naukowe Germanistów gości dziś...

 

 

Koło Naukowe Germanistów KUL rozpoczyna wraz z początkiem wiosny cykl spotkań "Der Germanistenkreis hat heute zu Gast.../Koło Naukowe Germanistów gości dziś...". Na te spotkania członkowie Koła będą zapraszać osoby, które związane są zawodowo z językiem niemieckim: pracowników naukowych, absolwentów KUL, przedstawicieli organizacji, konsulatów oraz firm, nauczycieli, tłumaczy, uczniów szkół partnerskich, bloggerów, autorów podręczników - wszystkich tych, dla których język niemiecki odgrywa w życiu ważną rolę.
26 kwietnia 2022 roku, o godzinie 10:50 w sali CTW-202 Koło zaprasza na pierwsze spotkanie, którego gościem będzie prof.  Marzena Górecka.

 

 

 

Niemiecki z KUL - Powtórka do matury – 25.04.2022

 

 

Filologia germańska zaprasza Maturzystów i Uczniów klas młodszych zainteresowanych nauką języka niemieckiego na kolejne warsztaty językowe online pt. "Weil, ob, denn, czyli tajniki zdań złożonych", które odbędą się w dn. 25.04.2022 w godz. 17.00-18.00 na platformie Teams. Poprowadzi je dr Eliza Chabros, pracownik naszego kierunku. Zgłoszenia uczestników przyjmowane są do 25.04.2022 pod adresem: echabros[at]kul.lublin.pl
W zgłoszeniu prosimy podać adresy mailowe Uczestników warsztatów, które są konieczne do wpisania na platformie Teams.
Będziemy się cieszyć z Państwa udziału w naszych warsztatach.

 

 

 

Spotkanie z literaturą austriacką

 


Filologia germańska zaprasza na spotkanie z literaturą austriacką, czyli czytanie performatywne fragmentów sztuki Herberta Bergera „Gdy mały ptaszek wypadnie z gniazda”.
Czytanie w wykonaniu studentów kierunku odbędzie się 11 kwietnia o godz. 17:00 na platformie MS Teams. Wydarzenie w języku polskim.

 

                                       Link do wydarzenia: Czytanie performatywne

 

 

Wręczenie nominacji profesorskiej  prof. Marzenie Góreckiej

 

 

Profesor Marzena Górecka z filologii germańskiej otrzymała w dniu 6 kwietnia 2022 r. nominację profesorską z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy

 

 

 

Warsztaty językowe online dla Uczniów

 

 

Zapraszamy Maturzystów i Uczniów klas młodszych zainteresowanych nauką języka niemieckiego na kolejne warsztaty językowe online pt. Durch oder über die Straße gehen? - W dżungli przyimków, które odbędą się w dn. 28.03.2022 w godz. 16.00-17.00 na platformie Teams. Poprowadzi je dr Eliza Chabros, pracownik naszego kierunku. Zgłoszenia uczestników przyjmowane są do 26.03.2022 pod adresem: echabros[at]kul.lublin.pl
W zgłoszeniu prosimy podać imiona i nazwiska Uczniów oraz ich adresy mailowe, które są konieczne do wpisania na listę uczestników na platformie Teams.
Będziemy się cieszyć z Państwa udziału w naszych warsztatach.

 

 

 

Warsztaty z firmą ALIGHT

 

Alight KUL

28 marca o godzinie 14.10 zapraszamy na warsztaty online z międzynarodową firmą Alight pt. "Komunikacja biznesowa i języki obce w biznesie - czyli o językowej i kulturowej różnorodności". Spotkanie będzie równocześnie okazją do poznania profilu firmy oraz jej ofert pracy zdalnej. Link do spotkania znajdą Państwo w poczcie.

Zapraszamy!

 

 

 

Uwolnij książkę (po niemiecku)

 

 

Koło Naukowe Germanistów zaprasza do przyłączenia się do akcji "Uwolnij książkę (po niemiecku)".
Szczegóły podane są poniżej oraz na plakacie.
Data wydarzenia: 01.03.- 14.06.2022
Nazwa wydarzenia: "Uwolnij książkę (po niemiecku)"
Opis wydarzenia: Akcja „Uwolnij książkę (po niemiecku)” oparta jest na idei bookcrossingu i polega na zostawianiu własnych, już przeczytanych książek w miejscach publicznych po to, żeby znalazca mógł je przeczytać i puścić dalej w obieg. Studenci i pracownicy germanistyki tworzą w czytelni biblioteki kierunku (s. 324 GG) biblioteczkę bookcrossing'ową, w której studenci i pracownicy KUL mogą bezpłatnie udostępniać zainteresowanym swoje książki, nie tylko w języku niemieckim.
Akcja „Uwolnij książkę (po niemiecku)” trwa od 1 marca do 14 czerwca 2022.

 

 

 

Niemiecki z KUL - Powtórka do matury

 

 

Pracownicy naszego kierunku prowadzą cykliczne warsztaty językowe online, które skierowane są do maturzystów i wszystkich Zainteresowanych nauką języka niemieckiego. W ramach tego cyklu Pani dr Marta Pudło poprowadzi dn. 28.02.2022 r. w godz. 16.00-17.00 na platformie Teams warsztaty Gelernt-wiederholt-kapiert, czyli czas przeszły Perfekt w komunikacji.
Następne warsztaty w dn. 28.03.br. w godz. 16.00-17.00 poprowadzi Pani dr Eliza Chabros.
Zajęcia są bezpłatne. Informacje i zapisy pod adresem: lucynakrzysiak@kul.pl

 

Zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

 

 

 

Organizacja kształcenia w semestrze letnim

 

 

W semestrze letnim zajęcia kierunkowe będą odbywały się w trybie stacjonarnym. Zajęcia ogólnouniwersyteckie i misyjne będą odbywały się w formie zdalnej poprzez platformę MS Teams.

Jednocześnie informujemy, że organizacja kształcenia może ulec zmianie ze względów epidemicznych.

Pełna treść zarządzenia Rektora KUL znajduje się w rozwinięciu.

 

                                           ZARZĄDZENIE REKTORA

 

 

 

Dr Smile - oferty pracy dla Studentów germanistyki

 

 

Niemiecka firma z branży dentystycznej Dr Smile, obecna również w Polsce i posiadająca swoje przedstawicielstwo w Lublinie, poszukuje studentów germanistyki. Oferta dotyczy pracy zdalnej i polega na obsłudze klienta (nie jest to pozyskiwanie klientów) poprzez e-mail oraz czat, a dla zainteresowanych osób również przez telefon. Możliwe jest zatrudnienie na pełny lub pół etatu.
Na początku semestru letniego planowane jest również spotkanie informacyjne z przedstawicielem Dr Smile.
Więcej informacji oraz dane kontaktowe zostaną przesłane mailem.

 

                                        www.drsmile.pl           www.drsmile.de

 

 

 

Nabór na wyjazdy na studia zagranicą Erasmus+ w 1 semestrze 2022/2023

 


Dział Współpracy zagranicą zaprasza do naboru na wyjazdy na studia Erasmus+ w roku 2022/2023 (semestr zimowy). Termin składania aplikacji to 28 lutego 2022. Zachęcamy studentów do zapoznania się ze szczegółami oferty stypendialnej i do składania aplikacji! Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji oraz formularze aplikacyjne znajdują się na stronie: https://www.kul.pl/rekrutacja-na-wyjazdy-na-czesc-studiow-erasmus,art_5268.html

 

                                                         WIĘCEJ

 

 

 

Nabór na wyjazdy na praktykę zagranicą Erasmus+ w roku 2022/2023

 

 

Dział Współpracy z Zagranicą zaprasza do naboru na wyjazdy na praktyki Erasmus+ w roku 2022/2023. Termin składania aplikacji to 28 lutego 2022. Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji oraz formularze aplikacyjne znajdują się na stronie: https://www.kul.pl/rekrutacja-na-wyjazdy-na-praktyki-erasmus,art_5275.html 

 

                                                      WIĘCEJ

 

 

 

 

Bank bezpłatnych materiałów do nauki języka niemieckiego

 

 

W dn. 28.01.2022 r. uruchomiony zostanie bank bezpłatnych materiałów do nauki języka niemieckiego, z których będą mogli skorzystać uczniowie szkół podstawowych i średnich, nauczyciele języka niemieckiego, a także wszystkie osoby zainteresowane nauką tego języka. Wszystkie materiały umieszczane w banku są przygotowywane przez studentów specjalizacji nauczycielskiej na zajęciach z dydaktyki języka niemieckiego. 

 

                                                                        SZCZEGÓŁY

 

 

 

Warsztaty online dla uczniów szkół średnich

 

 

W dn. 24.01.2022 r. w godz. 16.00-17.00 na platformie Teams odbędą się warsztaty kulturoznawcze  Die Schweiz - nicht nur Uhren, Banken, Schokolade und Käse.

Warsztaty adresowane są do uczniów szkół średnich z podstawową znajomością języka niemieckiego. 

                                           

                                                        ZGŁOSZENIA I SZCZEGÓŁY

 

 

Koncert kolęd zespołu Betania

 

Betania

 

23 stycznia 2022 r. Duszpasterstwo Akademickie KUL zaprasza o godz. 18.15 do Kościoła Akademickiego na koncert kolęd w wykonaniu zespołu BETANIA, w którym śpiewa i gra na gitarze Studentka naszej filologii germańskiej, Pani Aleksandra Czaplewska.

 

 

 

Międzynarodowe badania nad Shoah i trzecią generacją po II wojnie światowej

 

 

W dn. 21.01.2022 roku dr hab. Małgorzata Dubrowska, prof KUL i dr hab. Anna Rutka, prof. KUL z Katedry Literatury i Kultury Niemieckojęzycznej będą uczestniczyć w konferencji, która jest kolejną częścią międzynarodowego projektu 3G. Positionen der dritten Generation nach Zweitem Weltkrieg und Shoah in Literatur und Künsten der Gegenwart.  Rozpoczęty w 2020 roku projekt, finansowany przez prestiżową fundację Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG), realizowany jest we współpracy z  Bergische Universität Wuppertal. Biorą w nim udział literaturoznawcy, filomo- i medioznawcy oraz historycy sztuki  z Niemiec, Polski, Szwajcarii i USA, którzy badają  twórczość literacką, filmową oraz projekty multimedialne autorów trzeciej generacji po Shoah i  II wojnie światowej. Zakończenie projektu jest zaplanowane na rok 2023, a jedna z publikacji podsumowujących wyniki badań ukaże się w Jahrbuch der Gesellschaft für Europäisch-Jüdische Literaturstudien.

 

 

                                                   WIĘCEJ AKTUALNOŚCI

 

Autor: Sylwia Mitko
Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024, godz. 18:12 - Sylwia Mitko