Pracownicy:
-
Kierownik - prof. dr hab. Anatoliy Melnyk, prof. zw.
dr hab. Ryszard Kozera, adiunkt dydaktyczny
mgr Sara Jurczyk-Zielińska, asystent dydaktyczny
mgr Zofia Marek, asystent dydaktyczny
mgr Joanna Wasiura-Maślany, asystent dydaktyczny
mgr inż. Magdalena Wilkołazka, asystent
Katedra Sztucznej Inteligencji przygotowuje twórców zaawansowanej inteligencji maszynowej i innych technologii, które ucieleśniają science fiction w rzeczywistości. Jego misją jest wytwarzanie studentów z dobrym zrozumieniem podstaw teorii i praktyki sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Misją jest także umożliwienie studentom bycia liderem w branży i środowisku akademickim w kraju i za granicą. Program nauczania dla Katedry Sztucznej Inteligencji jest zaprojektowany, aby osiągnąć następujące cele:
• Zdobycie wiedzy i umiejętności do opracowywania różnych inteligentnych systemów informatycznych poprzez podstawową znajomość informatyki i technologii przetwarzania informacji.
• Opanowanie innowacyjnej techniki inteligentnego przetwarzania informacji, w której komputery współpracują z ludźmi, poznanie różnych technologii inteligentnego przetwarzania informacji.
• Opanowanie podstaw matematyki i nauk przyrodniczych.
Anatoliy Melnyk, prof. dr hab., kierownik katedry
Obszar zainteresowań: architektura komputerów, projektowanie uniwersalnych i specjalistycznych systemów komputerowych, systemy cyber-fizyczne i Internet Rzeczy, samokonfigurowalne i samodoskonalące się systemy komputerowe, narzędzia do automatycznego projektowania na wysokim poziomie.
Aktualne badania: Zastosowanie uczenia maszynowego do projektowania i analizy architektury komputerowej. Sztuczna inteligencja oraz narzędzia do automatycznego projektowania specjalistycznych systemów komputerowych jako elementy samokonfigurowalnej i samodoskonalącej się architektury systemów komputerowych. Metody i narzędzia komputerowe do przetwarzania sygnałów i analizy obrazów w systemach cyberfizycznych i Internecie przedmiotów.
Międzynarodowa współpraca: Instytut Technologii Komputerowych, Automatyki i Metrologii, Politechnika Lwowska, Ukraina.
e-mail: aomelnyk [at] kul.lublin.pl
Ryszard Kozera, dr hab.
Obszar zainteresowań: Wizja Komputerowa i Przetwarzanie obrazow, Grafika Komputerowa, Interpolacja, Analiza Numeryczna, Optymalizacja, Sztuczna Inteligencja.
Aktualne badania: Interpolacja danych zredukowanych przy uzyciu splinow kubicznych, Rekonstrukcja powierzchni na podstawie fotometrii stereo, Usuwanie szumow przy uzyciu roznych schematow optymalizacyjnych, Clasyfikacja bakterii w obrazowaniu mikroskopowym.
Międzynarodowa współpraca: University of Western Australia, The University of Adelaide (Australia).
e-mail: ryszard.kozera [at] gmail.com
Magdalena Wilkołazka, mgr inż.
Obszar zainteresowań: Sieci komputerowe, matematyka, optymalizacja.
Aktualne badania: Modelowanie krzywych za pomocą interpolacji danych zredukowanych, badanie rzędu zbieżności dla trajektorii i dlugości krzywej. Zastosowania tego rodzaju interpolacji.
e-mail: magda8310 [at] kul.lublin.pl
Sara Jurczyk-Zielińska, mgr
Obszar zainteresowań: programowanie, fizyka teoretyczna.
Aktualne badania: Redukcja szumu w 3-źródłowej fotometrii stereo
e-mail: sarajurczyk [at] kul.lublin.pl
Joanna Wasiura-Maślany, mgr
Obszar zainteresowań: sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, głębokie uczenie, programowanie, bazy danych, prawdopodobieństwo
Aktualne badania: Prawie pewne losowe twierdzenia graniczne. Metody uczenia maszynowego w procesach eksploracji danych.
e-mail: wasiuraj [at] kul.pl
Zofia Marek, mgr
Obszar zainteresowań: Algorytmy Analizy Numerycznej, Modelowanie i Symulacje Komputerowe.
e-mail: zmarek [at] kul.pl
Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022, godz. 11:59 - Ewa Pajdowska