Nowe tłumaczenie trylogii Benedykta XVI Jezus z Nazaretu

Minęło już kilka lat od ukazania się trylogii Jezus z Nazaretu (2007-2012) Josepha Ratzingera - Benedykta XVI, która stała się prawdziwym światowym bestsellerem i zarazem wielkim świadectwem fundamentów chrześcijaństwa w naszym coraz bardziej bezbożnym świecie. Może właśnie i dlatego obecny Papa Emeritus podzielił się z nami tą wielką medytacją nad prawdą Boga, który w Jezusie stał się Człowiekiem dla tego świata. I choć wydaje się, że tenże świat w zasadzie „nasycony” jest przekazaną treścią, to życie coraz bardziej wskazuje, że tej treści on do końca nie zrozumiał.

 

Dlatego proponujemy nowe tłumaczenie owej „znanej” trylogii Jezusa z Nazaretu. Chcemy spróbować dotrzeć do pierwotnego charakteru tego tekstu, który rozumiemy właśnie jako medytację, jako pytanie o Jezusa i patrzenie na Jego oblicze. Tekst ten nie jest bowiem zwykłym opowiadaniem o przeszłości, o ziemskim życiu Jezusa, ale jest właśnie medytacją nad tym, co sprawiło, i dalej wciąż sprawia, w naszym świecie Wcielenie, Śmierć na Krzyżu i Zmartwychwstanie Jezusa z Nazaretu.

 

Najważniejsze jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, kim jest Jezus dla naszego świata, dla mnie, dla moich bliskich i dalekich, dla wszystkich. Chodzi zatem o „teraz” tej historycznej rzeczywistości, która nam się jawi nie jako przeszła, lecz jako wszechobecna, teraźniejsza. Jak zatem doświadczyć tej dynamiki Bożego „teraz”?

Książka już się ukazała i jest dostępna w Wydawnictwie KUL.

Ponadto będzie można ją nabyć na Targach Wydawców Katolickich w Warszawie (16-19 kwietnia 2015).

 

ks. prof. Krzysztof Góźdź

redaktor edycji polskiej Opera Omnia Josepha Ratzinger

WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona