Tom 9

Opera omnia

 

Na 91. urodziny Josepha Ratzingera ukazały się kolejne tomy dzieł wszystkich w serii Opera omnia pod redakcją Marzeny Góreckiej oraz ks. Krzysztofa Góździa. Są to tom 9/1 i 9/2: "Wiara w Piśmie i Tradycji. Teologiczna nauka o zasadach" (Lublin 2018, ss. 1058). W niniejszym tomie akcent spoczywa na kwestii wiary, która odpowiada na Objawienie Boże i świadczy o nim w Piśmie i Tradycji. Dlatego chodzi tu  przede wszystkim o teologiczną teorię poznania; o wiarę i teologię jako naukę wiary, o jedną wiarę w obliczu wielości religii w świecie, w szczególności jednak o centralne loci theologici: Pismo i Tradycję, na podstawie których można na nowo określić relację dogmatu i historii i lepiej ukazać Kościół jako miejsce przekazywania wiary.

 

Podczas Jubileuszowej Pielgrzymki do grobu św. Jana Pawła II  odbyła się sesja naukowa w Papieskiej Akademii Nauk. Jeden z prelegentów kard. Gerard Ludwig Müller  poruszył problemy związane z redakcją niemieckiego wydania Opera Omnia. Sesja była również okazją do zaprezentowania kolejnego tomu polskiego wydania Opera Omnia.

Pielgrzymka była też okazją do spotkania delegacji KUL z Benedyktem XVI, podczas którego emerytowany papież otrzymał opublikowany właśnie przez Wydawnictwo KUL kolejny tom polskiej wersji Opera Omnia Josepha Ratzingera.

WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona