Przestawiamy się na naukę i pracę on-line. Większość naszych projektów w pracy i na uczelni będzie opierać się o prezentacje. Przedstawiam kilka narzędzi do przygotowywania slajdów, dzięki którym zabłyśniecie przed zespołem lub wykładowcą.

 

Dobra prezentacja zaczyna się od dokładnego jej przemyślenia, określenia celu, zebrania treści dotyczącej zagadnienia i „wgryzienie się w nią” przez przygotowanie planu. Kolejny krok to wybór narzędzia do tworzenia slajdów, bo … jak Cię widzą, tak Cię oceniają – tyczy to się również graficznej oprawy prezentacji.

 


NARZĘDZIA DO PRZYGOTOWANIA PREZENTACJI


 

Nieśmiertelny, ale niekoniecznie piękny Power Point. Dostępnymi szablonami na pewno nie zaskoczysz odbiorców, bo są już dobrze znane, dlatego proponuję wykorzystać jedną z darmowych wersji aplikacji do tworzenia prezentacji.

 

SLIDES CARNIVAL

 


 

Slides Carnival to strona ze świetne wyglądającymi i darmowymi szablonami umożliwiającymi tworzenie prezentacji w bardzo podobny sposób do Power Point. Obejrzyj tutorial i do roboty! Osobiście jestem zakochana w tym narzędziu, bo daje naprawdę dużo możliwości.

 


 

CANVA

 


 

Jeśli interesujesz się narzędziami do tworzenia grafik w Internecie to znasz Canvę. Jej zastosowanie może być różnorodne, a obsługa bardzo intuicyjna. Autorzy aplikacji dają możliwość wyboru w menu głównym opcji „Presentation”, a tam całe mnóstwo świetnych szablonów, ale oczywiście ja projektuje swoje slajdy. Niesamowita frajda.

 


 

SWAY

 

 

 

 

Od połowy marca całej społeczności akademickiej udostępniono platformę Office365, w którą wbudowane jest narzędzie Sway. Umożliwia ona tworzenie ciekawych prezentacji multimedialnych. Macie do wykorzystania gotowe szablony. Co ważne program umożliwia tworzenie publikacji responsywnych czyli takich, które wizualnie dostosowują się do rozmiarów różnych ekranów, zarówno monitorów komputerowych jak i mniejszych urządzeń typu tablet lub smartphone.

Krótki opis funkcjonalności znajdziecie tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=sEvTbzxChHs

 


 

PowToon

 


 

Sprawdzi się kiedy musimy wysłać komuś konkretny materiał. Aplikacja ma wiele gotowych szablonów i mnóstwo dodatków. Do końca się jeszcze z tym narzędziem nie zaprzyjaźniłam, ale ma naprawdę dużo możliwości, które mądrze wykorzystane sprawią, że Twoja prezentacja będzie niezapomniana. Mechanizm narzędzia oparty jest o system „przeciągania i upuszczania” plików – ikon, napisów, filmów, zdjęć, grafik. Wychodzą naprawdę piękne prezentacje, zobaczcie to:  https://www.powtoon.com/storyboard/?mode=template&is_html=true&usecase=43#/

 

 


 

PREZI

 

 

Na końcu listy – PREZI. To naprawdę kreatywne narzędzie. Prezentacja w Prezi jest dynamiczna – nie posiada wyodrębnionych slajdów. wszystkie elementy na jednej przestrzeni w „układzie mapy”, a następnie nawigujesz pomiędzy nimi. Co prawda Prezi wymaga trochę czasu i kilku ćwiczeń, ale rezultat jest piorunujący. Darmowa wersja Prezi umożliwia tworzenie prezentacji dostępnych online oraz pobieranie jej jako pdf. Bierzcie i twórzcie.

 


 

 

Ktoś właśnie szykuje prezentacje? Skorzystacie?

A może używacie jeszcze innego narzędzia?

Koniecznie dajcie znać w komentarzach na fb Biura Karier KUL.

 

 

 

Autor: Marta Szymańska-Jarosz
Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020, godz. 08:47 - Marta Szymańska-Jarosz