W ostatnich dniach nasze środowisko doznało bolesnej straty.

Odszedł od nas mgr Emil Ciecieląg, absolwent studiów historycznych KUL, doktorant w naszym Instytucie, pracownik Biblioteki Filologii Romańskiej i Hispanistyki KUL.

 

 

Nasz Kolega zainteresowania badawcze kierował początkowo w stronę średniowiecza (licencjat Zjawiska nadnaturalne w kronice Thietmara. W kręgu mentalności wczesnośredniowiecznej – promotor prof. Leszek Wojciechowski, 2010).

Jego główną pasją pozostawała jednak historia i kultura Japonii. Należał do najlepszych absolwentów, którzy ukończyli specjalizację wojskowo-historyczną w naszym Instytucie (magisterium Miyamoto Musashi – wojownik i filozof w kulturze Japonii – promotor dr hab.

Hubert Łaszkiewicz, prof. KUL, 2012).

 

Po studiach magisterskich podjął badania nad zagadnieniem roli miecza w kulturze samurajów. Uczestniczył w licznych konferencjach krajowych, był zaangażowany w działalność Pracowni Wojskowo-Historycznej KUL, publikował teksty naukowe dotyczące wojskowości japońskiej (m.in. w ramach serii Homo Militans).

 

Śp. Emil Ciecieląg

pozostanie w naszej pamięci jako dobry Kolega i pogodny człowiek,

pełen entuzjazmu dla odkrywania Historii.  

 

Pamiętajmy o Nim w naszej modlitwie.

 

 

Zespół Pracowni Wojskowo-Historycznej KUL

 

 


 

 

Śp.  mgr Emil Ciecieląg 1988 – 2020

 

            Rozprawa doktorska Pana Emila nosiła tytuł  "Religia walki. Na podstawie wybranych japońskich traktatów filozoficznych XVII - XVIII wieku". Składała się z czterech rozdziałów: pierwszy o autorach traktatów, drugi o samych traktatach, trzeci o stosunku wojowników do religii, a czwarty o stosunku wojowników do walki. Praca powstawała początkowo pod opieką śp. prof. Marii Romana Sławińskiego, orientalisty, twórcy Sinologii na WNH KUL. Po Jego niespodziewanej śmierci w listopadzie 2014 roku przejąłem opiekę nad pracą. W połowie 2018 roku pierwsza wersja jej całości była już gotowa. Po konsultacjach z japonistami z Wydziału Orientalistycznego UW Pan Emil od jesieni 2018 r. pracował nad poprawianiem tekstu. Ostatni kontakt mieliśmy na jesieni 2019 roku, kiedy przesłał mi kolejne poprawione wersje rozprawy. Kontakt zamarł na czas jakiś – a potem, w roku 2020 zmiany, które wywołała pandemia, przerwały naszą współpracę.

 

            Fascynacja Japonią, jej językiem i kulturą, sztuką walki i szerzej – filozofią szermierki – wzięły się u śp. Pana Emila zapewne z zauroczenia postacią emblematyczną dla świata samurajów – Miyamoto Musashim i jego traktatem o szermierce "Księga Pięciu Kręgów". Tak się stało, że główne dzieło śp. Emila nie zostało ukończone; jednak zdołał powiedzieć o swoich odkryciach i interpretacjach w tekstach drobniejszych - wydanych już drukiem.

 

            Niech to, co zakryte teraz – odsłoni Mu się w pełni tam, gdzie Jego szczerość serca i zainteresowanie nie będzie już spotykało przeszkód i trudności znanych nam tu na ziemi. Niech pozna to, co poznać chciał.

 

            Do zobaczenia Szanowny i Drogi, zobaczymy się przecież jeszcze. Jako Twój nauczyciel i starszy kolega wypomnę Ci jednak, jedną rzecz: dla Twoich Bliskich, Żony i Dzieci, pośpieszyłeś się z tym odejściem. Mam nadzieję, że zrozumieją, ale i Ty: pamiętaj o Nich, tak, jak Oni pamiętać będą o Tobie.

 

 

dr hab. Hubert Łaszkiewicz

 

 


Podpisanie umowy o współpracy naukowej pomiędzy Wydziałem Nauk Humanistycznych KUL a Wydziałem Wojskowym Akademii Sztuki Wojennej

 

 

W dniu 20 lutego 2017 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II gościliśmy pracowników naukowych Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Przybyli do nas: Dziekan Wydziału Wojskowego płk dr hab. Krzysztof Krakowski, Dyrektor Instytutu Strategii Wojskowej płk dr hab. Juliusz Tym oraz Kierownik Zakładu Historii Sztuki Wojennej i Polemologii ppłk dr Jacek Lasota.

Gospodarzem spotkania była Pani Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych dr hab. Magdalena Charzyńska-Wójcik. Towarzyszył Jej Pan Prodziekan do spraw nauki i kontaktów z zagranicą dr hab. Dariusz Skórczewski, prof. KUL. W spotkaniu wzięli udział także: Dyrektor Instytutu Historii dr hab. Tomasz Nowicki oraz pracownicy Pracowni Wojskowo-Historycznej Instytutu Historii: dr hab. Andrzej Niewiński, dr Marcin Baranowski, dr Andrzej Gładysz.  

Celem wizyty było podpisanie porozumienia o współpracy naukowej.  

 

 

 

 

Autor: Natalia Turkiewicz
Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023, godz. 09:30 - Natalia Turkiewicz