Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo ważne jest dobre CV. Niektóre badania podają, że potencjalny pracodawca poświęca zaledwie 6 sekund na sprawdzenie kandydata. Dlatego też istotne jest, aby nasze CV było nie tylko rzeczowe, ale też schludne i atrakcyjne wizualnie. Nawet jeżeli nie do końca pasujemy do profilu kandydata, zostaniemy pozytywnie zapamiętani.

 

 

 

Gdy budujemy nasze resume musimy pamiętać o tym, aby dobrze dobrać jego styl do profilu firmy lub charakteru pracy jaką wykonujemy. Inaczej będą wyglądać CV grafików lub specjalistów od reklamy, gdzie najważniejszą cechą jest kreatywność, a inaczej managerów lub prawników, gdzie liczą się sukcesy i twarde kompetencje. Dzięki darmowym narzędziom możemy stworzyć CV, które nie tylko pozwoli pokazać pełen wachlarz naszych kompetencji, ale także wyróżnić się i zrobić pozytywne wrażenie na potencjalnych pracodawcach.

 

Poniżej prezentujemy 5 najłatwiejszych i najbardziej efektywnych:

 

1. Google Docs

 

 

 

Ta pozycja może wydać się to trochę oczywiste, ale dla wielu firm używanie darmowych narzędzi w ramach Google jest sygnałem, że osoba ubiegająca się o to stanowisko jest elastyczna i zorientowana w nowoczesnych trendach. Zaletą Google Docs jest przede wszystkim łatwy dostęp. Wiele nowoczesnych firm używa tych narzędzi, żeby szybko i sprawnie przesyłać sobie dokumenty. Wystarczy posiadać konto w systemie w Google, co w dzisiejszych czasach jest prawie standardem.  

 

Poza tym, Google Docs oferuje od ręki dosłownie setki gotowych wzorów, które można dostosować do swoich wymagań. Wystarczy tylko wpisać swoje dane i doświadczenie, a po kilku minutach możemy przesłać zgłoszenie na wymarzone stanowisko.

 

2. Canva - BARDZO LUBIMY i polecamy (przypis Biura Karier )

 

Canva to serwis online, który umożliwia stworzenie łatwych i przejrzystych grafik używając tysiąca gotowych wzorów, czcionek, zdjęć i symboli. Dzięki temu nie musimy posiadać płatnego programu graficznego, tyko szybko i sprawnie stworzyć nie tylko CV, ale też grafiki na profile w mediach społecznościowych, plakaty, zaproszenia, itd. Canva działa w oparciu o mechanizm „drag and drop”, dzięki któremu użytkownik po prostu przeciąga elementy które mu odpowiadają na wybrane pole i może łatwo edytować ich właściwości, jak wielkość lub kolor.

 

Canva oferuje także wiele darmowych wzorów CV, które można także dowolnie edytować. Szczególnie przydatne okazują się schematy zawierające tabele, ikonki lub wykresy. Możemy w interesujący sposób pokazać stopień zaawansowania znajomości języka, dodatkowe umiejętności albo pójść krok dalej i przygotować CV w formie infografiki. Serwis umożliwia także dodawanie własnych wzorów CV, które mogą być udostępniane innym użytkownikom za darmo lub za dodatkową opłatą.

 

 

3. Visual CV - POLECAMY! (przypis Biura Karier)

 

Jednym z najpopularniejszych, ale też najbardziej kompleksowych narzędzi jest VisualCV. Jest to serwis, który nie tylko oferuje przejrzyste i użyteczne szablony, ale także ułatwia tworzenie resume poprzez sprawny import danych. Wystarczy tylko zsynchronizować swoje konto z profilem na LinkedIn lub załadować swoje dotychczasowe CV do serwisu VisualCV. Skraca to proces wpisywania i katalogowania danych do zaledwie kilku minut. Następnie dokument można edytować, dodawać do niego multimedia lub linki. Darmowa wersja programu umożliwia także monitorowanie, ile razy CV było oglądane lub ściągnięte.

4. Wix.com 

 

Gdy chcemy zaimponować potencjalnemu pracodawcy, warto poruszyć wyobraźnię. Jednym z innowacyjnych rozwiązań jest przygotowywanie CV w formie strony internetowej. Jeżeli znamy język programowania lub łatwo poruszamy się w środowisku HTML, możemy wykonać to od postaw. Dla osób, które nie do końca odnajdują się w tworzeniu witryn, dostępny jest serwis wix.com. Do dyspozycji użytkowników pozostaje kilkadziesiąt darmowych szablonów stron internetowych. Dzięki popularnemu mechanizmowi „drag and drop” można samemu stworzyć stronę, gdzie nie tylko umieścimy osobiste informacje, ale też przykłady naszej pracy w formie przejrzystego, interaktywnego portfolio. Jeżeli posiadamy chociaż podstawą znajomość HTML, możemy wzbogacić stronę o interaktywne elementy, jak na przykład ruchome grafiki lub filmy ładowane prosto z internetu. W ten sposób możemy pokazać nie tylko nasze umiejętności, ale także kreatywne podejście do pracy. Nie musimy także obawiać się, że strona wpadnie w niepowołane ręce, gdyż łatwo ją zabezpieczyć hasłem lub nawet stworzyć formularz logowania. Dzięki podstawowej analityce możemy także sprawdzić, czy i kiedy strona była odwiedzana przez zewnętrznych użytkowników.

 

5. About.me

 

Podczas rozmów kwalifikacyjnych często możemy się spotkać z prośbą, aby opisać siebie lub swoje doświadczenie w maksymalnie 3 zdaniach. Każdy z nas powinien posiadać łatwość syntetycznego formułowania myśli. Warto przećwiczyć tę umiejętność, a sposobem na to może okazać się stworzenie wirtualnej wizytówki. Usługę taką oferuje serwis About.me, który skupia tysiące CV w jednym miejscu. Serwis bazuje na bardzo prostym mechanizmie. Każdy użytkownik zakłada profil, a proces przypomina korzystanie z platformy społecznościowej. Następnie umieszcza najważniejsze informacje na swój temat, swoje zdjęcie oraz linki do strony internetowej, portfolio lub pełnej wersji CV. Wirtualne wizytówki charakteryzują się bardzo przejrzystą grafiką i oszczędnym designem, dzięki czemu możemy być pewni, że nasze kluczowe informacji, jak na przykład dane kontaktowe będą dobrze wyeksponowane.  

 

Autor: Kaja Piekarska

Źródło

 

Autor: Marta Szymańska-Jarosz
Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019, godz. 12:18 - Marta Szymańska-Jarosz