Katedra Nauk o Rodzinie

 

Katedra Nauk o Rodzinie powstała w wyniku zmian z 2018 roku, na mocy Ustawy o Szkolnictwie Wyższym, konsekwencją, których było między innymi usunięcie z listy dyscyplin naukowych dyscypliny nauki o rodzinie, przy jednoczesnej potrzebie kontynuowania studiów o tym profilu i kierunku. Wcześniej studia z nauk o rodzinie były prowadzone w Instytucie Nauk o Rodzinie powstałym w roku 1999, a następnie od roku 2012 roku zmieniono kształt Instytutu na Instytut Nauk o Rodzinie i Pracy Socjalnej prowadząc studia na kierunku nauki o rodzinie oraz praca socjalna. Szczególnym wydarzeniem w życiu Instytutu było rozpoczęcie studiów w roku akademickim 2013/2014 na kierunku praca socjalna dla osadzonych w Areszcie Śledczym w Lublinie.

 

W związku ze wspomnianą  reformą w roku 2018, nastąpiła konieczność zmian i reorganizacji Instytutu Nauk o Rodzinie i Pracy Socjalnej oraz konsolidacji Katedr działających w ramach Instytutu, i tak została utworzona Katedra Nauk o Rodzinie, aby móc kontynuować studia na kierunku nauki o rodzinie, a zatem także  koniecznością zreformowania Instytutu Nauk o Rodzinie i Pracy Socjalnej.

 

Mimo tych zmian organizacyjnych pracownicy Katedry Nauk o Rodzinie prowadzą badania nad małżeństwem i rodziną, które nadal mają charakter badań interdyscyplinarnych. Obejmują one spojrzenie na rodzinę w perspektywie nauk teologicznych, psychologicznych, społecznych, pedagogicznych, ekonomicznych, prawnych czy nauk o zdrowiu. Stąd widać, że wymiar interdyscyplinarności prowadzonych badań w Katedrze Nauk o Rodzinie pozwala spojrzeć na małżeństwo i rodzinę z różnych perspektyw i obejmuje wszystkie obszary życia małżeńskiego i rodzinnego, począwszy od wymiaru antropologicznego, poprzez wymiar  duchowy, społeczny, prawny, psychologiczny, pedagogiczny, ekonomiczny czy wymiar zdrowotny.

 

Celem prowadzonych badań jest przedstawienie jak najpełniejszego i rzeczywistego obrazu małżeństwa i rodziny w dobie następujących zmian społecznych. W tym celu pracownicy Katedry Nauk o Rodzinie współpracują z innymi Ośrodkami Naukowymi, jak też z innymi instytucjami państwowymi, samorządowymi i kościelnymi zajmującymi się pracą z i na rzecz małżeństwa i rodziny. Jednym z ważnych elementów tej współpracy jest powołany Konwent Pracodawców, który pomaga również w kształtowaniu programu studiów, by jak najbardziej odpowiadał potrzebom społecznym, oraz w celu jak najlepszego przygotowania absolwentów do pracy z małżeństwem i rodziną.  

Autor: Ewa Zięba
Ostatnia aktualizacja: 29.04.2025, godz. 19:10 - Mirosław Brzeziński