Przedsiębiorczość, uznawana jest za jedną z kluczowych kompetencji przyszłości, którą należy rozwijać (Raport McKinsey Global Institute z 2018). Przez wielu rozumiana jest wyłącznie jako prowadzenie biznesu. Niektórzy uważają, że przedsiębiorcą trzeba się urodzić. Warto jednak zobaczyć przedsiębiorczość jako kompetencje, czyli zestaw cech, umiejętności i wiedzy, które  podlegają ciągłemu doskonaleniu i pomagają realizować różne aktywności w życiu osobistym oraz zawodowym. Czy w takim razie przedsiębiorczości można się nauczyć? Tę kwestię poddamy dyskusji w gronie praktyków podczas 11. edycji eksperckich paneli dyskusyjnych nt. przedsiębiorczości.

 

W dniach 9-12 stycznia 2023 r. na KUL odbędą się panele dyskusyjne nt. przedsiębiorczości z udziałem przedstawicieli biznesu. Każda edycja to wyjątkowa okazja do podpatrywania i uczenia się od praktyków - osób, które przeszły proces kreowania pomysłu, tworzenia i rozwijania działalności, mierzenia się z wyzwaniami i trudnościami, ale także osiągania zysków w postaci finansowej i osobistej satysfakcji. Zaproszeni do jedenastej edycji wydarzenia goście to ludzie aktywni, pełni zapału do pracy i inicjatywy. Mimo że reprezentują różne branże, wszystkich cechuje: samodyscyplina, skłonność do wyważonego ryzyka, brania odpowiedzialności za siebie i innych, komunikatywność, czy odporność na sytuacje trudne. Prelegenci opowiedzą o swoich historiach biznesowych, sukcesach, porażkach i podpowiedzą jakie kompetencje rozwijać i w co inwestować wolny czas na studiach. Będzie dużo dobrej wiedzy, masa inspiracji i wiele praktycznych wskazówek.

 

Spotkania są organizowane przez Biuro Karier i Dział Kształcenia jako podsumowanie semestralnego kursu przedsiębiorczości realizowanego na KUL na każdym kierunku studiów, ponieważ rynek pracy wymaga, aby nie tylko studenci kierunków ekonomicznych potrafili myśleć o swojej dziedzinie jak o biznesie i rozwijali kompetencje przedsiębiorcze, które warunkują sukces osoby chcącej realizować się zawodowo, nie zależnie od wybranej ścieżki zawodowej (własna firma czy etat).

 


 

Wydarzenie ma formę zamkniętą – jest adresowane do studentów I roku kilkunastu kierunków, które w semestrze zimowym realizują przedmiot “Przedsiębiorczość”. Jednak za zgodą naszych prelegentów panele dyskusyjne zostaną nagrane i udostępnione na kanale YT Biura Karier. Zachęcamy do subskrybowania kanału i śledzenia informacji na fb Biura Karier KUL.

 


Harmonogram paneli dyskusyjnych i lista prelegentów


 
I panel dyskusyjny - 9 stycznia 2023 r. (poniedziałek)

W spotkaniu wezmą udział studenci następujących kierunków: Filozofia, Edytorstwo, Filologia angielska, Hispanistyka, Romanistyka, Sinologia.

 

 

Ola Gościniak

 

Pomysłodawczyni marki Jestem Interaktywna, blogerka, autorka książki „Bądź Online” oraz książkoplaneru „Rok w biznesie online”, mentorka, przedsiębiorczyni, wykładowczyni akademicka. Od 2015 roku pomaga kobietom z całej Polski w realizacji ich interaktywnych marzeń i osiągnięciu niezależności finansowej na własnych zasadach. Przeszkoliła już ponad 50 000 Polek. Pokazuje im, jak stworzyć stronę WWW od podstaw, jak założyć sklep internetowy czy rozpocząć biznes online. Z sukcesem tworzy zaangażowaną społeczność Jesteśmy Interaktywne. Prelegentka i mówczyni na wielu branżowych wydarzeniach, m.in. I <3 Marketing czy Blog Conference Poznań, BusinessWoman Live. Absolwentka Informatyki na Politechnice Poznańskiej, Grafiki Projektowej w Collegium Da Vinci oraz Coachingu Biznesowego w WSKZ. Swoją pierwszą stronę internetową stworzyła jeszcze w podstawówce 20 lat temu. Od tamtej pory stworzyła ich ponad 500.

Renata Saba

 

Wizjonerka, pracującą z pasją rysowniczką, miłośniczką liternictwa, kreatorką marki Renata Pisze. Kilka lat temu rzuciła pracę etatową, aby robić to, co sprawia jej największą przyjemność. Pomaga innym zaistnieć graficznie. Nie działa według swojego planu, bo takiego nie ma. Jej biznes jest, jak żaglówka płynąca z wiatrem. Poddaję się bez najmniejszego oporu temu, co i kto przychodzi. Codziennie rano dziękuję za to co ma i oddaję wszystkie sprawy Bogu. Dajcie jej temat, a zrobi z niego arcydzieło jedyne w swoim rodzaju. Przypadek sprawił, że zaczęła szkolić z narzędzi, z których sama korzysta przy projektowaniu. Bardzo lubi dzielić się wiedzą z zakresu Myślenia Wizualnego i liternictwa markerowego, bo wie że jest to metoda mega skuteczna w przelewaniu myśli na papier. Oprócz sztuk wizualnych kocha chodzić. Najbardziej po lesie.

 

Arek Mikrut

Założyciel marki Co Ludzie Powiedzą (2014), w skład której wchodzi między innymi szkoła języka angielskiego (ponad 7000 absolwentów) pomagająca przełamywać bariery komunikacyjne między ludźmi z całego świata poprzez rewolucyjny i przyjazny mózgowi sposób nauki języka angielskiego. Trener general English i business English od 2008 roku. Polski prekursor stosowania metod szybkiego zapamiętywania w nauce języka angielskiego. Autor ponad 7000 obrazków skojarzeniowych pomagających zapamiętać nawet do 50 nowych słów w ciągu godziny. Prelegent na wielu konferencjach dla nauczycieli, lektorów oraz właścicieli szkół językowych, gość programów radiowych i telewizyjnych, gościł również na łamach Forbesa i Newsweeka. Współpracuje z klientami indywidualnymi, a także małymi, średnimi i dużymi firmami. Prowadzi na YouTubie cotygodniowy program Kawa z Mikrutem, w którym uczy angielskiego i pomaga rozwiązywać problemy związane z nauką, a także Businessowy 5 o’Clock, w którym porusza tematy okołobiznesowe. Założyciel grupy Angielski Przez Skojarzenia, w której swoją wiedzą dzieli się z ponad 9000 użytkowników.

Andrzej Cieplak

 

Mentor akredytowany w EMCC na poziomie Senior Practitioner. Coach i trener w biznesie. Posiada ponad 30–letnie doświadczenie w zarządzaniu firmami. Certyfikowany konsultant DISC D3. Prowadzi procesy mentoringowe, coachingowe i szkoleniowe z liderami, menedżerami oraz zespołami zarządzającymi. Projektuje i koordynuje programy mentoringowe w organizacjach – jest współtwórzą i koordynatorem Akademii Mentora przy Lubelskim Klubie Biznesu. Autor licznych artykułów oraz trzech książek z obszaru rozwoju osobistego i kompetencji menedżerskich.

 

Spotkanie poprowadzi Marlena Gołębiowska.

 

Wykładowczyni Instytutu Ekonomii i Finansów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Moderatorka design thinking oraz autorka wyróżnionej innowacji społecznej Laboratorium Design Thinking. Ponadto analityk ds. międzynarodowych stosunków gospodarczych Instytutu Europy Środkowej.

 


 

II panel dyskusyjny - 10 stycznia 2023 r. (wtorek)

W spotkaniu wezmą udział studenci następujących kierunków: Nauki o rodzinie, Pedagogika, Pedagogika specjalna, Psychologia.

 

Joanna Grela

 

Psycholog, coach zespołowy i grupowy akredytowany przez ICF (Master Certified Coach), trenerka biznesu od 2006 roku, współautorka podręczników "Coaching zespołowy” i „Coaching grupowy”, certyfikowana moderatorka Design Thinking, konsultantka DISC D3, autorka narzędzi rozwojowych „Zestawu Warsztatowego Zmień Perspektywę” i współautorka „Kart Ludzki Rozwój – Ludzka Zmiana”. Wykładowczyni m.in. Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, Akademii Górnośląskiej im. Wojciecha Korfantego. Prowadzi bloga: www.ZmienPerspektywe.pl

Patrycja Smolik

 

Jest coachem, mediatorem, studentką V roku psychologii, na II specjalnościach: Psychologia w biznesie oraz Psychologia kliniczna i osobowości. Na co dzień proponuję również grupy MASTERMIND: prowadzi grupę na FB, pisze artykuły na blogu mastermindcoach.pl/blog, Skończyła szereg szkoleń, które pomagają w codziennej pracy: coaching ICF ACC, TSR Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach, RTZ Racjonalna Terapia Zachowań, mediator sądowy i pozasądowy, coaching konfliktu, przeprowadzanie zmian w organizacji Change Management Foundation APMG International, trener, doradca zawodowy, studia podyplomowe "Psychologia w Biznesie" na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Rafał Szewczyk

 

Prezes Neurostimulus sp. z o.o. firmy zarządzającej marką EI Expert. Swoje pierwsze projekty na pograniczu nauki i biznesu rozpoczynał jeszcze za czasów studenckich, kiedy to otrzymał III miejsce i Nagrodę Prezydenta Wrocławia w „Konkursie na innowacyjną firmę” (WCTT i Politechnika Wrocławska). Zarządzał projektami naukowymi finansowanymi przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Zdrowia. Brał również udział w realizacji kilku projektów badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki. Realizował projekty zwiększające dobrostan pracowników dla takich firm jak HP. Jako psycholog posiada również kilkuletnie doświadczenie w pracy klinicznej. Jest współautorem pierwszego polskiego programu do treningów procesów poznawczych dla osób uzależnionych. W swojej działalności badawczo-rozwojowej kieruje się dewizą Homo homini consulere debet, tzn. Człowiek człowiekowi powinien pomagać. Prowadzi bloga: https://eiexpert.pl/blog/ Jego praca doktorska dotyczy wpływu sprawności procesów poznawczych na racjonalność podejmowanych decyzji. Prywatnie uwielbia pływać na długie dystanse, gotować, a jeszcze bardziej jeść. Uczy się grać na pianinie i ciągle wierzy, że zostanie muzykiem.

Spotkanie poprowadzi dr Małgorzata Torój.

 

Certyfikowany coach ICF na poziomie Professional Certified Coach (PCC), Erickson Certified Professional Coach (ECPC). Certyfikowany trener FRIS® i praktyk IFS. Ukończyła kurs logoterapii International Association of Logotherapy and Existential Analysis at the Victor Frankl Institute Vienna and Institute of Biofeedback and Noo- psychosomatic, Kurs Podstawowy Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (TSR I) oraz Szkołę Coachingu Zespołowego i Grupowego NOVO. Ponadto jest Superwizorem Coachingu. Od ponad 18 lat, jako psycholog i coach, zawodowo wspiera ludzi w rozwoju ich potencjału, szczególnie w obszarze kompetencji menedżerskich, komunikacyjnych i zarządzania swoimi emocjami. Pomaga czuć się sobą w swoich rolach i otwierać na nowe wyzwania, a przy tym dbać o skuteczność w działaniu, zarówno w biznesie, jak i życiu prywatnym.

 

 


 

III panel dyskusyjny - 11 stycznia 2023 r. (środa)

W spotkaniu wezmą udział studenci następujących kierunków: Bezpieczeństwo narodowe, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, Ekonomia, Kryminologia.

 

Dorota Filipiuk

 

Jest współautorką produktów wspierających proces diagnozy i rozwoju potencjału zdolnych gimnazjalistów, prelegentką na licznych konferencjach i gościem w wielu podcastach. Prowadzi kanał w serwisie YouTube i podcast ,,Efektywność Osobista". Dorota przez 12 lat prowadziła szkolenia dla uczniów, studentów, rodziców, nauczycieli, firm i instytucji na temat technik nauki i efektywności osobistej. Jej artykuły znajdziesz m.in. w Wysokich Obcasach, Forbes'ie czy Estate. Była wykładowcą na dwóch uczelniach wyższych, prowadziła szkolenia m.in. dla MAN, Stella i Bank Polski. W podróży dookoła świata założyła 2 firmy online. Jest szczęśliwą mamą Kornelki i Dawidka, pasjonatką zdrowego stylu życia. W wolnych chwilach kocha malować i uprawiać aerial yogę.

Natalia Florek

 

Doradczyni Zawodowa, CEO Natalia Florek Personal Branding Menadżerka w korporacji, zmieniona na CEO start-upu, zmieniona w freelancerkę w ciągu jednego, bardzo nietypowego i bardzo intensywnego roku (tak, oczywiście, że 2020!). Aktualnie zajmuje się przede wszystkim wspieraniem kandydatek i kandydatów w tworzeniu marki osobistej w rekrutacji czyli zdobywaniem tej pracy, której chcą. Pozycjonuje i prowadzi profile na LinkedIn. Zdarza jej się mentorować dla akceleratorów w zakresie marki osobistej founderów strat-upów (m.in. Reaktor X, Huge Thing). Szkoli w firmach zorientowanych na przyszłość z zakresu kompetencji przyszłości ich pracowników. Wspiera ich również w zakresie tematyki work-life balance i work-life integration. W swojej pracy opiera się na doświadczeniu zdobytym jako trenerka wewnętrzna i hiring manager, ale przede wszystkim na danych i analizach osób mądrzejszych od siebie ;).

Bogdan Łukasik

 

Prezes Zarządu Modern-Expo S.A. oraz Współwłaściciel Modern-Expo Group, międzynarodowego holdingu, będącego liderem w Europie Środkowej i Wschodniej, zatrudniającego ponad 2,5 tysiąca Pracowników, dystrybuującego swoje produkty do ponad 65 krajów na całym świecie i dostarczającego wyposażenie do największych sieci handlowych. Historia biznesowa Bogdana Łukasika pokazuje, że odważne decyzje podejmowane w chwilach niepewności to podstawa udanej rywalizacji w biznesie. Przedsiębiorca sam mówi, że nie akceptuje statusu, w którym się znajduje w danym momencie – ciągle stawia sobie nowe, coraz trudniejsze cele. Posiada przy tym unikalną umiejętność bycia liderem, który zaraża optymizmem i kształtuje w Zespole ciągły głód sukcesu rynkowego. Konsul Honorowy Republiki Czeskiej w Lublinie, a przy tym aktywny działacz społeczny, mentor, wielokrotny ekspert i panelista podczas największych wydarzeń dla sektora handlu detalicznego.

Moderatorem spotkania jest dr Wojciech Wciseł.

 

Wykładowca i pracownik naukowy w Instytucie Dziennikarstwa i Zarządzania KUL, kierownik ds. projektów edukacyjno-kulturalnych KUL dla Polonii i Polaków za granicą, b. pełnomocnik rektora KUL ds. komunikacji i promocji. Członek Zespołu Ekspertów KUL. Prowadzi zajęcia z przedsiębiorczości i tutoringu oraz komunikacji międzykulturowej i międzynarodowej. Od wielu lat związany z dziennikarstwem radiowym (Radio PLUS, Radio eR, Nowe Radio), dziennikarz sportowy w Polskim Radiu Lublin. Autor i realizator licznych projektów w obszarze współpracy międzynarodowej, zaangażowania organizacji pozarządowych w mediach, kampanii społecznych, fundraisingu. Pasjonat piłki ręcznej, żużla. Półmaratończyk z ambicjami i marzeniem maratońskim.

 


 

IV panel dyskusyjny dla studentów cudzoziemców - 12 stycznia 2023 r. (czwartek)

W spotkaniu wezmą udział studenci następujących kierunków: Applied anthropology, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna w języku angielskim.

 

Daniel Szczegielniak

 

Mentor i doradca kariery, autor książki “Podróż ku pasji”. Twórca projektu społecznego "Career Boost". Doświadczony menedżer, pracownik międzynarodowych korporacji w Polsce i w Niemczech. Absolwent Zarządzania na Politechnice Wrocławskiej oraz Robert Gordon's University w Szkocji. Stypendysta programu Erazmus na uczelni Karel de Grote Hogeschool w Belgii. Medytuje z nauczycielami i w grupach od 6 lat. Prywatnie ojciec małej Leosi, zakochany w swojej rodzince i Słowacji.

Spotkanie poprowadzi Piotr Lewandowski.

 

Od dwunastu lat zajmuje się nowymi mediami, komunikacją, Public Relations. Prowadził komunikację KULu, Wschodniego Akceleratora Biznesu, Strefy Pomysłodawcy. Stworzył wiele inicjatywy medialnych, inspiruje studentów do kreatywności i odwagi. Mówi, że życie to maraton, a nie sprint, więc trzeba mądrze rozłożyć siły.

 

 

Autor: Marta Wziątek
Ostatnia aktualizacja: 05.04.2023, godz. 10:45 - Marta Szymańska-Jarosz