Najnowszy numer czasopisma "Studia i Analizy Nauk o Polityce"

Serdecznie zapraszamy do lektury najnowszego numeru czasopisma "Studia i Analizy Nauk o Polityce", redagowanego w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji KUL‼️

Numer powstał pod redakcją dr hab. Agnieszki Łukasik-Tureckiej, prof. KUL. 

 

Jak zaznacza redaktor tomu- Tematyka prezentowanego numeru jest zdywersyfikowana, począwszy od kwestii poruszanych w orzecznictwie międzynarodowych trybunałów karnych ad hoc, poprzez transnarodowy rynek pomocy i stanowisko Polski wobec fali migracyjnej z południa, aż po koncepcję ograniczającą dezinformację.

 

Link do aktualnego numeru.


Nowy numer czasopisma FORUM, czyli studenckich zeszytów naukowych

Z radością informujemy, że pojawił się kolejny numer czasopisma FORUM, czyli studenckich zeszytów naukowych. Niniejszy periodyk ma za zadanie upubliczniać rezultaty prac naukowych studentów i doktorantów Instytutu, a także całego Wydziału Nauk Społecznych KUL oraz innych ośrodków naukowych. Zeszyty naukowe są redagowane w wersji elektronicznej jako podstawowej.

 

Prezentowane prace mają charakter naukowy. Dotyczą dziedzin z zakresu szeroko rozumianej politologii, stosunków międzynarodowych, bezpieczeństwa narodowego, prawa, dziennikarstwa, historii, ekonomii, socjologii, filozofii, kulturoznawstwa czy psychologii i są wynikiem własnych badań naukowych oraz przemyśleń.

 

Opiekunem naukowym czasopisma jest dr Aleksandra Kuczyńska-Zonik.

 

Zapraszamy do lektury najnowszego numeru!

 


Studenci kierunku stosunki międzynarodowe z wizytą w Instytucie Europy Środkowej

409050874_857082086420698_583942289277229132_n 8 grudnia 2023 roku studenci III roku kierunku stosunki międzynarodowe Instytutu Nauk o Polityce i Administracji KUL gościli w Instytut Europy Środkowej. Wizyta w IEŚ odbyła się w ramach zajęć z przedmiotu „Europa Środkowa w polityce międzynarodowej”, prowadzonych przez dr Irynę Pawlowską.
W czasie wizyty w IEŚ studenci zapoznali się z celami i zadaniami IEŚ oraz specyfiką pracy naukowo-badawczej w think-tanku. Dyskutowano również na temat obecnej sytuacji w Europie Środkowej i Środkowo-Wschodniej, związanej z agresją Rosji na Ukrainę. W spotkaniu ze studentami udział wzięli pracownicy IEŚ: starszy analityk w Zespole Wschodnim dr Anna Bazhenowa, kierownik Zespołu Wschodniego dr Jakub Olchowski oraz kierownik Zespołu Bałkańskiego dr hab. Konrad Pawłowski, prof. UMCS.

VII edycja Konkursu Wiedzy o Polsce, Europie i świecie rozstrzygnięta!

4 grudnia 2023 roku w auli Centrum Transferu Wiedzy miał miejsce finał VII edycji Konkursu Wiedzy o Polsce, Europie i świecie.  Uczestnicy Konkursu zmagali się z testem składającym się z 60 pytań. Podczas wydarzenia słowa przywitania skierowała dyrektor Instytutu dr hab. Agnieszka Łukasik-Turecka, prof. KUL oraz dr Grzegorz Tutak. W tegorocznej edycji udział wzięło 19 osób ze szkół terenu województwa lubelskiego, m.ni. Lublina, Włodawy, Kraśnika, Świdnika czy Radzynia Podlaskiego. 

Podczas wydarzenia zaprezentowano ofertę uniwersytetu, z kolei studenci działający w Kole Naukowym Bezpieczeństwa Narodowego oraz Koła Naukowego Stosunków Międzynarodowych opowiedzieli o swoich doświadczeniach studiowania. Na zakończenie Konkursu wręczono okazjonalne dyplomy oraz nagrody rzeczowe zdobywcom indeksów. 

Tegoroczna edycja Konkursu była dofinansowana ze środków MEiN w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki. 

 

Serdecznie dziękujemy za udział i gratulujemy zwycięzcom indeksów! 

 

IMG_1561


Konferencja naukowa "Państwo wobec wielowymiarowych wyzwań i zagrożeń XXI wieku"

kul_plakat_2023_konferencja_30_listopada 30 listopada na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbędzie się konferencja naukowa zatytułowana "Państwo wobec wielowymiarowych wyzwań i zagrożeń XXI wieku", która jest częścią  projektu realizowanego z grantu MEiN w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki, którego kierownikiem jest dr Grzegorz Tutak z Instytutu Nauk o Polityce i administracji KUL. Celem konferencji jest podjęcie rozważań nad istotnymi, społeczne dyskutowanymi problemami i wyzwaniami przed jakimi stoją społeczeństwa oraz współczesne państwa.  Podczas wydarzenia podjęte zostaną kwestie relacji UE z państwami członkowskimi, problematyka obronności i bezpieczeństwa państwa, zmiany środowiska bezpieczeństwa w kontekście wojny w Ukrainie, a także wyzwania natury środowiskowej. 

Integralną częścią konferencji będzie sesja posterowa podczas której studenci zaprezentują wyniki swoich badań. Początek konferencji o godzinie 10.00 w Kolegium Jana Pawła II, sala C-1031.

 


Seminarium naukowe "Wojna Rosji z Ukrainą: perspektywy odbudowy"

seminarium_24-11 Katedra Teorii Polityki i Studiów Wschodnich K, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce, Team Europe przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce, Europe Direct Lublin oraz Towarzystwo Nauki i Kultury „Libra" zapraszają na zaprasza na seminarium naukowe zatytułowane "Wojna Rosji z Ukrainą: perspektywy odbudowy", które odbędzie się 24 listopada 2023 roku w Centrum Transferu Wiedzy o godz. 14.10, sala CTW-219


Konferencja "30 lat po Traktacie z Maastricht, co dalej z Unią Europejską?"

kul_plakat_2023_30_lat_po_traktacie_z_maastricht W poniedziałek 13 listopada w Centrum Transferu Wiedzy odbędzie się konferencja naukowa zatytułowana "30 lat po Traktacie z Maastricht, co dalej z Unią Europejską?", którą współorganizuje Instytut Nauk o Polityce i Administracji KUL.

 

Podczas konferencji zostaną podjęte kwestie dotyczące obecnych wyzwań jakie stoją przed Unią Europejską. 

W 1993 roku, po upadku muru berlińskiego, po zakończeniu zimnej wojny państwa europejskie postanowiły pogłębiać proces integracji europejskiej, wprowadzając filary w obrębie unii gospodarczej, unii politycznej i policyjno-sądowniczej. Głównym osiągnięciem Traktatów z Maastricht było wprowadzenie obywatelstwa Unii Europejskiej, które realnego wymiaru nabierało w ramach ochrony konsularnej.

Obecnie Unia Europejska mierzy się nie tylko z problemami wynikającymi z pogłębiania procesu integracji (rozszerzenie strefy o pozostałe państwa członkowskie, federalizacji Unii), ale i kryzysem migracyjnym, instrumentalizacją migrantów i pełnoskalową agresją w Ukrainie. Te i inne tematy będą przedmiotem rozważań podczas spotkania, które odbędzie się już 13 listopada na KUL.

Czytaj dalej...

Seminarium naukowe "United for peace: znaczenie Trójkąta Lubelskiego dla pokoju w regionie "

Katedra Teorii Polityki i Studiów Wschodnich K, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce, Team Europe przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce, Europe Direct Lublin oraz Towarzystwo Nauki i Kultury „Libra" zapraszają na zaprasza na seminarium naukowe zatytułowane "United for peace: znaczenie Trójkąta Lubelskiego dla pokoju w regionie", które odbędzie się 9 listopada 2023 roku w Centrum Transferu Wiedzy o godz. 14.30.