Współpraca Katedry Psychoprofilaktyki KUL z Zakładami Karnymi

1

Katedra Psychoprofilaktyki Społecznej KUL od wielu lat współpracuje z Zakładami Karnymi w Białej Podlaskiej, Opolu Lubelskim oraz Aresztem Śledczym w Lublinie. Na terenie placówek odbywają się praktyczne zajęcia dla studentów psychologii naszej uczelni.

W ramach podsumowania wieloletniej współpracy, 19 maja w Dworku Staropolskim KUL, odbyło się spotkanie studentów III, IV, V roku uczestniczących w Seminariach w Katedrze Psychoprofilaktyki, pracowników Katedry wraz z przedstawicielami Zakładu Karnego. Obecni byli m.in.: z Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim: ppłk. Leszek Wojciechowski – Dyrektor; por. Krzysztof Głowiński – kierownik działu penitencjarnego; por. Łukasz Pruchniak – z-ca kierownika działu penitencjarnego oraz wychowawcy: por. Agnieszka Garbacz, por. Beata Fronczek. Obecni byli także: mjr Sławomir Miroński- kierownik działu penitencjarnego w Białej Podlaskiej oraz por. Jakub Jańczuk – psycholog.

Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń oraz dyskusji na temat przyszłych wspólnych projektów. Był to także czas planowania projektów na kolejne lata wzajemnej współpracy, a dla studentów jedno z pierwszych publicznych wystąpień przy prezentacji swoich rezultatów badawczych.

 

Więcej informacji na stronie: https://www.kul.pl/aktualnosci,art_15531.html

 


Niepełnosprawni-w pełni aktywni!

I Ogólnopolska Konferencja "Niepełnosprawni - w pełni aktywni!" odbyła się 19 maja 2017 r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Konferencję zorganizowała grupa studentów III roku Psychologii Biznesu i Przedsiębiorczości w ramach zajęć z Psychospołecznych podstaw rehabilitacji osób niepełnosprawnych we współpracy z Kołem Naukowym Studentów Psychologii oraz KUL CAN.

Tematyka konferencji dotyczyła aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością i ich funkcjonowania na rynku pracy. 


VII Konferencja Bliżej Emocji

W dniach 18-19 maja w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się siódma edycja Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Bliżej Emocji, zorganizowana przez Katedrę Psychologii Emocji i Motywacji.

W ciągu dwudniowej konferencji uczestnicy mogli wysłuchać 15 prezentacji pogrupowanych w cztery sesje oraz zapoznać się z 37 posterami w większości przygotowanymi w języku angielskim.

Odbył się niezwykle interesujący panel dyskusyjny pod tytułem „Terroryzm i jego oblicza”, w którym eksperci: Wojciech Cwalina (Uniwersytet SWPS), Dariusz Doliński (Uniwersytet SWPS), Maciej Dymkowski (Uniwersytet SWPS) oraz Ryszard Machnikowski (UŁ) rozważali różne aspekty tego zagadnienia.

Konferencję swoimi wykładami uświetnili: profesor Igor V. Pantic (University of Belgrade, Serbia) oraz profesor Menachem Ben-Ezra (Ariel University, Israel).


Granty Narodowego Centrum Nauki dla pracowników Instytutu Psychologii

Narodowe Centrum Nauki po raz dwunasty rozstrzygnęło konkursy OPUS, PRELUDIUM i SONATA. Z radością informujemy, że w konkursie OPUS dofinansowanie uzyskały następujące granty naukowo-badawcze przygotowane przez pracowników Instytutu Psychologii:

 

 

OPUS to najpopularniejszy konkurs NCN. Aplikować w nim mogą wszyscy naukowcy, niezależnie od stażu i stopnia naukowego. Środki można przeznaczyć na finansowanie projektów badawczych, w tym m.in. na stworzenie zespołu badawczego oraz zakup aparatury potrzebnej do realizacji badań. W tej edycji zgłoszono aż 1830 projektów, z czego dofinansowanie uzyskało 500.


V Polska Konferencja Eyetrackingowa

 

W dniach 21-23 kwietnia odbyła się w KUL 5th Polish Eye Tracking Conference. Została ona zainicjowana przez Katedrę Psychologii Eksperymentalnej KUL i firmę Neuro Device (Warszawa) w roku 2012, jako wydarzenie ogólnopolskie, a obecnie ma ona charakter międzynarodowy. Przyjęliśmy ponad 120 uczestników, w tym 30% dotarło do nas z niemal wszystkich kontynentów. Wśród prelegentów znaleźli się najbardziej znani badacze z dziedziny okulografii: Andrew T. Duchowski (Clemson University, USA), Kenneth Holmqvist (Lund University, Sweden), Halszka Jarodzka (Open University of the Netherlands), Jan Ober (Polska Akademia Nauki, Poznań, Polska). Przedstawiono 65 prezentacji, w tym 2/3 w formie wystąpień ustnych. Sukces tej konferencji zaowocował decyzją zorganizowania w roku 2018 „Warsaw Eye Trackig Week” i fuzją trzech międzynarodowych konferencji: amerykańskiej (ETRA), holenderskiej (EARLI SIG27) i polskiej (PETC).

 


Odeszła Pani Profesor Maria Oleś

Z wielkim smutkiem i głębokim żalem informujemy, że po ciężkiej i długiej chorobie, minionej nocy odeszła od nas Pani Profesor Maria Oleś. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci Jej zawsze pogodna twarz, delikatność, życzliwość i otwartość, a także niezłomna wola w walce z chorobą i determinacja do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem z wszystkimi, którzy tego potrzebowali. 
 
Niech dobry Bóg przyjmie Ją do grona swoich Świętych

Kwestionariusz Kompetencji Interpersonalnych ICQ-R D. Buhrmester, W. Furman, M.T. Wittenberg, H.T. Reis. Podręcznik

Pragniemy poinformować, że ukazał się „Kwestionariusz Kompetencji Interpersonalnych ICQ-R D. Buhrmester, W. Furman, M.T. Wittenberg, H.T. Reis. Podręcznik” wydany przez Pracownię Testów Psychologicznych i Pedagogicznych w Gdańsku. Autorami podręcznika i polskiej adaptacji kwestionariusza są ks. dr hab. Waldemar Klinkosz, dr Justyna Iskra oraz dr Magdalena Dawidowicz. Kwestionariusz ICQ-R został przetłumaczony w Katedrze Psychologii Społecznej i Psychologii Religii KUL oraz za zgodą jego autorów dostępny jest bezpłatnie na stronie www.pracowniatestow.pl Autorami tłumaczenia kwestionariusza są dr Magdalena Dawidowicz, ks. dr hab. Waldemar Klinkosz i dr hab. Jacek Śliwak, prof. KUL. Kwestionariusz Kompetencji Interpersonalnych ICQ-R służy do badania kompetencji, które decydują o efektywności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji międzyosobowych. Oprócz badania własnych kompetencji interpersonalnych (wersja A) umożliwia również ocenę kompetencji interpersonalnych przyjaciela osoby badanej (wersja B) oraz partnera/sympatii (wersja C). Może być stosowany w badaniach indywidualnych prowadzonych w poradnictwie psychologicznym oraz w biznesie, umożliwiając ocenę umiejętności funkcjonowania w grupie danego pracownika.

 

10 kwietnia 2017


Podręcznik do Interpersonalnych Skal Przymiotnikowych (IAS) Jerry’ego S. Wigginsa

Ukazał się podręcznik do Interpersonalnych Skal Przymiotnikowych (IAS) Jerry’ego S. Wigginsa, wydany przez Pracownię Testów Psychologicznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Autorami podręcznika oraz polskiej adaptacji są prof. dr hab. Andrzej Sękowski i ks. dr hab. Waldemar Klinkosz. IAS pozwala na diagnozę uwzględniającą typowy rodzaj zachowań interpersonalnych. Jest narzędziem umożliwiającym charakteryzowanie dynamiki relacji, jakie mają miejsce w różnego rodzaju grupach czy zespołach, a także w rodzinie. Pozwala też określić możliwe problemy interpersonalne i zagrażające zaburzenia osobowości.

 

 

 

Szczegółowe informacje na temat podręcznika i narzędzia:

 

http://www.practest.com.pl/node/123720

 

6 kwietnia 2017

 


Seminarium Suicide: causes and interventions w Ekwadorze

W dniu 20 marca 2017 dr Małgorzata Łysiak i dr Mariusz Wołońciej uczestniczyli w międzynarodowym seminarium Suicide: causes and interventions, które odbyło się w Pontificia Universidad Catolica del Ecuador. 

 

 

30 marca 2017


Zjazd Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Rozwoju Człowieka

W dniach 20 - 21 lutego 2017r. w siedzibie KUL odbędzie się Zjazd Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Rozwoju Człowieka.
Zebraniu Zarządu będzie towarzyszyło sympozjum naukowym pt. Uwarunkowania drogi życia człowieka. Data i miejsce sympozjum: wtorek, 21.02.2017r., godz.9.00,CTW-113.

 

Program sympozjum