Literatura na lubelskim deptaku będzie obecna w każdy czwartek, aż do 11 grudnia br. Każdy, kto tylko ma ochotę podzielić się ulubionym fragmentem książki, wiersza czy dramatu może to zrobić. Wystarczy przyjść w czwartek na godz. 12:00 pod Ratusz w Lublinie lub zgłosić się w siedzibie Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ "Solidarność" przy ul. Królewskiej 3, pok. 21 (tel. 81 532 08 11 wew. 42).

 

Akcja jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność”. „Kwadrans z polską literaturą klasyczną” miał na celu zwrócenie uwagi na kwestie wychowania w duchu patriotyzmu oraz szacunku dla tożsamości i kultury narodowej. Nie można tego osiągnąć bez znajomości literatury i historii. W tym konkretnym przypadku organizatorzy zwrócili uwagę na polską literaturę klasyczną, która decyzją MEN jest sukcesywnie usuwana z kanonu lektur szkolnych.

Zmiany w podstawie programowej powodują, że na poziomie gimnazjum uczeń nie będzie znał np. „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza. Epopeja narodowa omawiana jest dopiero na poziomie kształcenia ponadgimnazjalnego, ale jest to poziom kształcenia już nieobowiązkowy. Skutkiem tego część społeczeństwa, być może w niedługim czasie, nie będzie w ogóle znała tekstu narodowego wieszcza. Podobny los spotkał wiele innych utworów, które od lat stanowiły podstawę w kształceniu postaw patriotycznych oraz pokazywały piękno i różnorodność polskiej kultury i sztuki.

 

Autor: Dorota Marzec
Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014, godz. 10:24 - Dorota Marzec