W dniach od 8.05 - 12.05.2023 r., w Instytucie Pedagogiki Wydziału Nauk Społecznych KUL realizowany jest dydaktyczno-naukowy projekt pt.: Blended Intensive Programme Art & Creativity.

Celem Programu jest poszukiwanie strategii zastosowania sztuki i kreatywności jako metod umożliwiających przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, z perspektywy doświadczeń polskich oraz praktyki międzynarodowej.

W Programie uczestniczy dwudziestu trzech studentów z: Belgii (VIVES University of Applied Sciences), Słowacji (Catholic University in Ružomberok), Ukrainy (Drohobych Ivan Franko State Pedagogical University), Rumunii (Universitatea din Oradea). Polskę reprezentują studentki Instytutu Pedagogiki KUL z kierunków: Pedagogika, Pedagogika Specjalna oraz Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna. Studentom towarzyszą pracownicy naukowi z tych ośrodków badawczych oraz naukowcy z Danii (VIA University College), którzy w swojej działalności podejmują namysł nad możliwościami terapeutycznymi oraz edukacyjnymi sztuki i kreatywności. Realizację Programu znacząco wspiera belgijska Fundacja Oradea reprezentowana przez Prezesa Fundacji Pana Dr Patricka Bellicka.

W czasie trwania programu uczestnicy mają możliwość wizytowania instytucji, które w swojej pracy z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi wykorzystują sztukę. Zaplanowano spotkania w: Teatrze im. H. Ch. Andersena, Szkole Podstawowej dla Dzieci z Autyzmem w tym z Zespołem Aspergera, Studiu Tańca „Grawitan”, Centrum Arteterapii „Nieprzetarty Szlak” oraz spotkanie z artystą Piotrem Łucjanem. Uczestnicy Programu biorą udział w warsztatach, na których prezentowane są praktyczne rozwiązania w zakresie stosowania sztuki i kreatywności w działaniach edukacyjnych i terapeutycznych. Pobyt Gości uświetniają spotkania z: Władzami Uniwersytetu oraz Wydziału Nauk Społecznych KUL, a także z Władzami Miasta Lublin. Podsumowaniem realizacji tygodniowego Programu Art&Creativity w KUL jest konferencja naukowa.

Autor: Maria Mazurek-Olszowa
Ostatnia aktualizacja: 11.05.2023, godz. 11:49 - Maria Mazurek-Olszowa