IMAGIA

 

Ukazała sią najnowsza książka Piotr Francuza IMAGIA. W kierunku neurokognitywnej teorii obrazu.

 

Piotr Francuz posiada prawdziwie koneserskie kwalifikacje w przywoływaniu dzieł sztuki jako najtrafniejszych egzemplifikacji badanego zjawiska neuropsychologicznego. [...] Wybór dzieł sztuki jako materiału wizualnego jest decyzją znakomitą ale i odważną, gdyż wymagał od Autora głębokiego wniknięcia w dziedzinę tyleż fascynującą co pełną niedopowiedzeń, zamierzonych niejasności i wieloznaczności. [...] Z historii sztuki wiemy, że niemal wszystkie mechanizmy percepcji wizualnej, nim zostały opisane naukowo, były użyte przez wielkich artystów całe wieki wcześniej. […] Książka Piotra Francuza jest arcyciekawym przewodnikiem po rozmaitych sztuczkach jakie stosuje mózg w procesie widzenia, zaś pokazane dzieła malarstwa są precyzyjnymi modelami naukowymi, które powstały w wyniku genialnych intuicji wielkich artystów.

Z recenzji dr. hab. Dobrosława Bagińskiego

 

Monografia odzwierciedla dwie pasje jej Autora, zainteresowanie procesami widzenia i historią sztuki. Pokazuje Jego swobodne poruszanie się zarówno w świecie galerii malarstwa jak i w laboratorium psychoneurofizjologicznym. [...] Książka napisana jest językiem przekonującym, profesjonalnym, a także przyjaznym czytelnikowi, czyta się ją z przyjemnością. Język jest także barwny i plastyczny, odwołuje się do wyobrażeń i stosuje porównania z różnych dziedzin życia. Wprowadzanie od czasu do czasu zabawnego (wydawałoby się nie pasującego do naukowego charakteru całości) przykładu dodaje tokowi narracji pewnej lekkości. Dobór ilustracji i ich liczba jest doskonałym uzupełnieniem treści zakodowanej językowo.

Z recenzji dr. hab. Anety R. Borkowskiej 

 

12 października 2013



Virtuti Medicinali

 

Z rąk Przewodniczacej Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego, prof. Marii Pąchalskiej, Bibianna Bałaj, Emilka Zabielska-Mendyk i Dariusz Zapała otrzymali dyplomy Virtuti Medicinali za zaangażowanie w organizację Kongresu Towarzystwa.

 

12 października 2013


Z Uczelni do Biznesu

Mariusz Wołońciej będzie realizował kolejny projekt transferu wiedzy z uczelni do biznesu. Zakwalifikował się do konkursu (fundusz UE): STOLICA STAŻY, w którym będzie pełnił funkcję stażysty w projekcie „Tekla+” w firmie Scienceventure. Celem projektu realizowanego między 1 lutego 2014 a 30 lipca 2014 będzie opracowanie narzędzi do analizy różnic kulturowych w grupie osób z depresją.

 

12 października 2013


Konferencja Konteksty Psychologii Rehabilitacji, 3-4 grudnia 2013

Katedra Psychologii Rehabilitacji ma zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w I Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej pt. Metodologie oraz metody w badaniach i transdyscyplinarnej praktyce rehabilitacyjnej rozpoczynającej cykl spotkań naukowych Konteksty Psychologii Rehabilitacji.
Konferencja odbędzie się w dniach 3 i 4 grudnia 2013 roku w Lublinie, w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo pod adresem:     
Serdecznie zapraszamy!
 
1 października 2013

Oleg Gorbaniuk i Natalia Szczepańska laureatami konkursu na najlepszy poster

Podczas X Zjazdu PSPS, który odbył się w dniach 13-15 września 2013 w Krakowie przyznano nagrody za najlepszy poster ufundowane przez Ogólnopolski Panel Badawczy "Ariadna". III miejsce i bon na badania o wartości 1500 zł otrzymali Oleg Gorbaniuk i Natalia Szczepańska za plakat "Skale do pomiaru Wielkiej Szóstki i jej korelaty". Serdecznie gratulujemy!

 

29 września 2013


Psychologia Społeczna pod redakcją pracowników IP

Zapraszamy do lektury nowego numeru Psychologii Społecznej pod redakcją Agaty Błachnio i Anety Przepiórki

czytaj

 

26 września 2013


Międzynarodowa Konferencja Naukowa Aktywizacja Osób z Niepełnosprawnością

W dniach 19-20 września 2013 odbędzie się, współorganizowana przez Katedrę Psychologii Rehabilitacji, Międzynarodowa Konferencja Naukowa Aktywizacja Osób z Niepełnosprawnością. Obrady będą miały miejsce na Wydziale Wychowania Fizycznego i Sportu AWF w Białej Podlaskiej.
Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu. Szczegółowe informacje można znaleźć pod linkiem https://www.kul.pl/katedra-psychologii-rehabilitacji,1760.html

 

6 września 2013


PPB pod redakcją Pracowników IP

Zapraszamy do lektury nowego numeru Polish Psychological Bulletin pod redakcją Anety Przepiórki i Agaty Błachnio

czytaj

 

5 września 2013


Zgłoszeni do Nagrody Teofrasta

Trzy książki pracowników Naszego Instytutu zostały w tym roku zgłoszone do Nagrody Teofrasta, dwie w kategorii publikacji naukowych, jedna – popularno-naukowych. Serdecznie gratulujemy Autorom!

czytaj więcej

 

Książki naukowe

Elżbieta Talik, Jak trwoga to do Boga? Psychologiczna analiza radzenia sobie ze stresem u młodzieży w okresie dorastania, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot 2013.

zobacz okładkę

 

Katarzyna Mariańczyk, Kobiety a ryzyko raka, Towarzystwo Naukowe KUL Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Lublin 2012

zobacz okładkę

 

Książki popularnonaukowe

Paweł Fortuna, Pozytywna psychologia porażki. Jak z cytryn zrobić lemoniadę,Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot 2012

zobacz okładkę

 

5 września 2013


I Międzynarodowe Sympozjum Naukowe

Szanowni Państwo, z największą przyjemnością zapraszamy Państwa do udziału w I Międzynarodowym Sympozjum Naukowym Kazimierz Dąbrowski i Jego dzieło we współczesnej psychologii w dziesiątą rocznicę śmierci Ks. Prof. Franciszka Leśniaka.

 

Sympozjum odbędzie się w dniach 18-19.10.2013 r. w Lublinie. Miejscem obrad będą zabytkowe sale lubelskiego Trybunału Koronnego (ul. Rynek 1, 20-111 Lublin).

 

Szczegóły dotyczące Sympozjum znajdziecie Państwo na stronie internetowej:  www.dezintegracjapozytywna.com

 

Prosimy o zgłoszenie udziału w Sympozjum drogą elektroniczną na adres e-mail: sympozjum@dezintegracjapozytywna.com lub poprzez stronę internetową.

 

W załączniku przesyłamy Komunikat II.

Będzie nam bardzo miło Państwa gościć.

 

 

26 sierpnia 2013