Zobacz też na

 

Góra Grabarka-Wilno-Troki-Ryga (21-24 IV 2016)

Studenci i pracownicy Krajoznawstwa i turystyki kulturowej, Turystyki kulturowej, Historii oraz innych kierunków w dniach 21-24 IV 2016 wzięli udział w objeździe turystyczno-krajoznawczym i  historycznym po dawnych kresach Rzeczypospolitej. Pod przewodnictwem p. dr. Marka Okonia zwiedzili m.in. Górę Grabarkę i wspaniałe zabytki Wilna, Trok i Rygi. Wyjazd organizacyjnie wsparło Koło PTTK nr 1 przy KUL i Uczelniany Samorząd Studencki.

 

GALERIA

 


 

TURYSTYKA LITERACKA

 

23 września 2016 gościem audycji Pawła Kowalczyka "Co jest grane w Lublinie"

(Radio Złote Przeboje PULS 95,6 FM) była dr Joanna Szady z Katedry Nauk Pomocniczych Historii. Audycja dotyczyła turystyki literackiej. Zapraszamy do jej wysłuchania.

 

klik

 


 

 SEZON LUBLIN 2016

Spacer „Szlakiem Komisarza Maciejewskiego „dla zaawansowanych – Wieniawa i Miasteczko Akademickie”

 

 

 

Spacer organizowany przez Lubelskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników Turystycznych „Pogranicze” w ramach V edycji miejskiej imprezy turystycznej „Sezon Lublin” (23 kwietnia – 3 maja 2016) promował walory turystyczne dzielnicy akademickiej oraz najnowszy tom z serii o komisarzu Maciejewskim pt. „Portret Wisielca” autorstwa Pana Marcina Wrońskiego. W projekcie uczestniczyli: Wiktoria Sulejmenowa (Krajoznawstwo i turystyka kulturowa KUL) oraz Maciej Pokarowski (Uniwersytet Medyczny w Lublinie). Wykonanie i oprawa „retro” zdjęć: Karolina Zarębska (Krajoznawstwo i turystyka kulturowa KUL).

 

GALERIA

 

 


 

Wycieczka do Zamościa – sprawozdanie

 

 

W dzień św. Andrzeja br., w słoneczny i rześki poranek o godzinie 8.40 wyjechaliśmy na wycieczkę krajoznawczo – turystyczną na Roztocze, a konkretnie do Szczebrzeszyna i Zamościa, zwanego przez niektórych Padwą Północy. W grupie znalazło się 18 studentów turystyki kulturowej i kulturoznawstwa KUL oraz 2 opiekunów - prof. dr hab. Bogumił Szady i dr Marcin Baranowski , obaj z Instytutu Historii.

Najpierw stanęliśmy w Szczebrzeszynie. Przez „godzinę z hakiem” podziwialiśmy piękne miejsca tego miasteczka. Byliśmy na 2 cmentarzach – jednym z najstarszych w Polsce – żydowskim i katolickim, gdzie są pochowani m.in.: znany regionalista, historyk, wydawca, dziennikarz, publicysta, społecznik i lekarz dr Zygmunt Klukowski i Stanisława Kaczorowska – prababka św. Jana Pawła II, Karola Wojtyły. Zwiedziliśmy tu jeszcze 2 kościoły – św. Mikołaja i św. Katarzyny Aleksandryjskiej (Franciszkanów). Obydwa kościoły są z pierwszej połowy XVII wieku. Na koniec pobytu w tej miejscowości byliśmy w synagodze, która równo 3 lata temu została gruntownie odnowiona. Po 11.00 wyruszyliśmy do głównego celu naszej wyprawy, czyli Zamościa.

Zamość to miasto powstałe w 1580 roku a jego założycielem był wielki hetman koronny Jan Zamojski. Najpierw zwiedziliśmy fortyfikacje projektu Bernardo Moranda, a potem inne zabytki Starego Miasta, które też projektował Morando – Ratusz z wachlarzowatymi schodami, bogato zdobione kamienice m.in. ormiańskie, a także kolegiatę, Akademię Zamojską z 1594 roku (trzecią uczelnię wyższą na terenie dawnej Rzeczypospolitej) i kościół św. Katarzyny z pierwszej połowy XVII wieku. Dla ciekawostki dodam, że w latach okupacji hitlerowskiej w rurze cynowej w tym kościele przechowywany był znany obraz Jana Matejki „Hołd Pruski”. Przechodząc przez ulicę Grodzką zatrzymaliśmy się przy tablicy Marka Grechuty, słynnego wokalisty, muzyka, kompozytora, piosenkarza, malarza, architekta i poety urodzonego w tym mieście, twórcy w 1967 roku w Krakowie (gdy był na studiach) grupy muzycznej Anawa wraz z Janem Kantym Pawluśkiewiczem (od en avant- naprzód lub do przodu). Jego piosenki „Wiosna ach to ty” czy „Dni których nie znamy” są śpiewane do dzisiaj, a płyta z 1971 roku „Korowód” plasuje się do dziś w rankingu najbardziej znanych płyt z polską muzyką rozrywkową. Marek Grechuta to dla mnie mistrz w każdym calu. W Zamościu byliśmy jeszcze w Parku Miejskim projektu Waleriana Kronenberga, znanego twórcy ogrodów z 1927 roku. Z Zamościa wyjechaliśmy po 16.30. a w Lublinie byliśmy na 18.00. Wysiedliśmy przy kinie Bajka skąd wyruszyliśmy w naszą podróż.

Mam nadzieję, że każdy z wycieczki wrócił zadowolony, a takich wycieczek jak ta, będzie o wiele więcej w przyszłości.

 

                                                                                                        Jan Jerzy Wilczański

I rok krajoznawstwa i turystyki kulturowej

 

 

 


 

 

Pierwsza obrona na kierunku

Krajoznawstwo i turystyka kulturowa

 

 

8 czerwca 2015 miała miejsce pierwsza obrona pracy licencjackiej w ramach studiów

na kierunku Krajoznawstwo i turystyka kulturowa.

 

Licencjat uzyskał p. Karol Koniczuk na podstawie pracy

Wpływ UEFA EURO 2012 na rozwój turystyki i infrastruktury w Polsce.

 

Na obronę oczekuje kilkadziesiąt kolejnych prac.

 

Studia I stopnia z Krajoznawstwa i turystyki kulturowej ruszyły

w Instytucie Historii od października 2012 roku.

 

Obecnie trwa nabór na studia I stopnia, a także

studia II stopnia z Turystyki kulturowej.

 


 

Czy w Zalewie Zemborzyckim mieszka potwór?

- zajęcia terenowe nad Zalewem Zemborzyckim

 

                Dnia 29 maja 2015 r. studenci Krajoznawstwa i turystyki kulturowej 1 roku pod przewodnictwem dr Klaudii Giordano spotkali się na tamie Zalewu Zemborzyckiego, gdzie w ramach zajęć Charakterystyka środowiska przyrodniczego regionu rozpoczęli ćwiczenia w poznawaniu walorów środowiskowych i turystycznych Zalewu, a także w oprowadzaniu grupy.

 

Pełna relacja

 


 

 

ŻÓŁKIEW-LWÓW

21-22 V 2015

 

 

 

W dniach 21-22 maja 2015  studenci Krajoznawstwa i turystyki kulturowej 

 

uczestniczyli  w wycieczce do Żółkwi i Lwowa.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii.

 


Ścieżkami historii KUL

 

Jesteśmy studentami pierwszego roku kierunku Krajoznawstwo i turystyka kulturowa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II na wydziale Nauk Humanistycznych. Jesteśmy obcokrajowcami i po raz pierwszy jesteśmy w Polsce. Dzięki studiowaniu poznajemy wiele różnych i ciekawych rzeczy o Polsce i miejscach. Kiedy przyjechaliśmy do Polski, a w szczególności do Lublina, to nie znaliśmy ani historii tego miasta, ani historii wyjątkowej uczelni, na której przyszło nam studiować, spędzać wiele czasu i poznawać nowych ludzi.

21 kwietnia w ramach zajęć z Charakterystyki środowiska przyrodniczego regionu odwiedziliśmy wspaniałe miejsce. Zbyt daleko nie musieliśmy iść. Jest to muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Powstaje ciekawe pytanie, co możemy dowiedzieć się o KUL-u więcej?

 

 

Pełna relacja

 


 

 Rośliny w turystyce - czy na pewno cis jest trujący?

Spotkanie z p. Agnieszką Strąk

 

16 marca 2015 r. odbyła się kolejna dyskusja z cyklu „Spotkania z podmiotami turystyki”. Tym razem rzecz dotyczyła „Roślin w turystce”. Ciekawą prezentację przygotowała Pani mgr inż. Agnieszka Strąk, absolwentka Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczego o specjalności ekoturystyka. Pani Agnieszka jest także pilotem wycieczek, przewodnikiem miejskim po Lublinie oraz instruktorem rekreacji ruchowej o specjalności surwiwal, specjalizuje się w zielarstwie i ziołolecznictwie oraz psychologii przetrwania. W pilotowane wycieczki wplata informacje o spotykanych powszechnie gatunkach roślin oraz ciekawostki na temat ich roli w historii i znaczeniu w codziennym życiu człowieka. Spotkanie przygotowała dr Klaudia Giordano.

Pani Agnieszka Strąk opowiadała o tym czym jest ekoturystyka, jak ją ubrać w słowa dla turysty. Następnie omówiła i pokazała na przykładach z Lubelszczyzny typy ogrodów i założeń ogrodowych, m.in. w Kozłówce i Ogrodzie Saskim. I wreszcie zaprezentowała najbardziej popularne gatunkach roślin, szczególnie drzewa i ich właściwości w bardzo interesujący sposób, wplatając wiele ciekawostek, zwracając uwagę na cechy rozpoznania poszczególnych gatunków.

Jeśli chodzi o typy ogrodów prelegentka skupiła uwagę na typie francuskim (barokowym) i angielskim (romantycznym). Ogród francuski to styl aranżacji ogrodu zapoczątkowany we Francji w XIII w., charakteryzujący się regularnością kompozycji, symetrią dwuboczną względem głównej alei, kontrastem i światłocieniem, geometryzacją form. Jak stwierdza Pani Agnieszka, w każdym ogrodzie było zaklętych 5 żywiołów. Natomiast ogród angielski ma charakter nastrojowo-sentymentalny z elementami architektury sztucznie nawiązującej do przeszłości, zrywający ze sztucznością i rygorami ogrodów barokowych, np. sztuczne ruiny, obeliski, świątynie, naśladujące gotyckie lub antyczne budowle. Ogrodnicy unikali płotów oraz parkanów. Zamiast sztucznych ogrodzeń pojawiły się skały, żywopłoty oraz strumienie.

 

 

Ciekawymi i wdzięcznymi do opowieści drzewami okazały się topola i dąb, o których informacje znajdziemy już w mitologiach mówiących o magicznej mocy uzdrawiania. Mogliśmy dowiedzieć się, w jaki sposób rozpoznawać dąb szypułkowy od bezszypułkowego i jak wielką rolę odegrał dla ludzkości. Podobnie lipa, kasztanowiec, świerk, jarzębina, miłorząb dwuklapowy, brzoza, cisa, bukszpan, tuja, i pięknie prezentujące się róże i tulipany

Pani Agnieszka Strąk podsumowując swoją wypowiedź stwierdziła, że rośliny nie tylko  odgrywały funkcje architektoniczne, estetyczne, czy relaksacyjne, ale miały znaczenie kulturowe, przypisując im magiczną moc uzdrawiania, stanowiąc podstawy ziołolecznictwa, a także były tematem dla wielu znakomitych pisarzy, poetów, m.in. dla Jana Kochanowskiego, mocno związanego z Lublinem.

Po wykładzie była możliwość zadawania pytań lub podzielenia się swoimi spostrzeżeniami. teraz każdy z nas inaczej będzie postrzegał drzewa!

 

 

Klaudia Jaraszek

Studentka I roku KiT

 

GALERIA

 


 

 Targi turystyczne w Berlinie

 

 

W dniach 6-8 marca 2015 roku studenci trzeciego roku Krajoznawstwa i turystyki kulturowej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II brali udział w Międzynarodowych Targach Turystycznych odbywających się w Berlinie. Każdego roku wybierany jest oficjalny kraj partnerski. W tym roku została nim Mongolia ( w 2011 była nim Polska). Razem ze studentami z KUL pojechali także studenci z Turystyki i Rekreacji z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, a w Warszawie dołączyła do nich grupa z Ostródy. Razem w około 80-osobowej grupie wyruszyli pociągiem na „podbój” Berlina.

Na początek odbyło się krótkie zwiedzanie tego interesującego miasta. Wielu z nas było tam po raz pierwszy. Poznaliśmy m.in.: Plac Poczdamski, Mur Berliński, Bramę Brandenburską, Reichstag.

 

 

Po zwiedzaniu udaliśmy się na dworzec, z którego pociąg zabrał nas prosto na miejsce, gdzie odbywały się największe targi turystyczne. Wystawcy prezentują tam wszystko, co związane jest z szeroko pojętą turystyką i podróżami. Poszczególne kraje prezentują swoją ofertę na stoiskach narodowych, większość z nich zadbało o zwiedzających organizując im różnego rodzaju gry zabawy, z których każdy wychodził zwycięsko. Uczestnicy mogli również delektować się smakiem regionalnych nalewek, wypróbować narodowe przekąski i słodycze, zobaczyć narodowy taniec i stroje, posłuchać śpiewu. Na koniec każdy otrzymał mały upominek. Z przykrością stwierdzam, że nie udało się nam zobaczyć wszystkiego, jeden dzień to zdecydowanie za mało na zwiedzenie wszystkich stoisk wystawienniczych, dlatego kto wie czy za rok znowu nie pojawimy się tam znowu.

Po zwiedzaniu Berlina i targów pociąg zabrał nas do Szczecina. Zwiedzanie miasta zaczęliśmy od Wałów Chrobrego (zespół tarasów widokowych), następnie udaliśmy się w kierunku Ratusza Staromiejskiego, widzieliśmy Bramę Portową.

Wyjazd możemy uznać za udany. Pogoda także nas nie zawiodła. Było bardzo ciepło i nawet wybraliśmy się na pierwsze lody J. Wszyscy wrócili zadowoleni, z reklamówkami ulotek turystycznych, gazetek, upominków i za rok planujemy znów „zdobyć” Berlin.

 

Agnieszka Darowska

studentka III rok KiT

 

GALERIA

 


 

 

Szkolenie Tour Guide

 

 TOUR GUIDE – nowoczesny system obsługi turystów

Tour Guide - to zestaw słuchawek dla turystów wraz z nadajnikiem przeznaczonym dla pilota, przewodnika, a także dla uczestnika wycieczki. Dzięki szerokiemu zasięgowi i sprawnemu odbiorowi, usprawnia komunikację pomiędzy przewodnikiem a turystami. Co więcej, pilot nie wysila swojego głosu, a każdy z grupy słyszy go doskonale, niezależnie od tego w jakiej jest odległości, wie dokąd iść, może robić w między czasie zdjęcia, odbiera doskonale przekaz pilota.

 

 

 

W czwartkowe popołudnie, 5 marca 2015 r., studenci Krajoznawstwa i Turystyki Kulturowej wraz dr Markiem Okoniem, z innymi przewodnikami i pilotami z Lublina, wzięli udział w szkoleniu z obsługi słuchawek turystycznych (Tour Guide) zorganizowanym przez dr Klaudię Giordano oraz Firmy: Edu Tour – Turystyka i Edukacja oraz Słuchawki Turystyczne Paweł Siewiera. Spotkanie rozpoczęło się przy Bramie Krakowskiej. Zaczęło się od prezentacji sprzętu Tour Guide ze szczegółowym omówieniem użycia i działania. Każdy otrzymał zestaw i mógł wypróbować go zarówno jako turysta i jako pilot/przewodnik. Próby te odbywały się na Starym Mieście Lublina, zatem przy okazji mogliśmy poznać wspaniałe zabytki oraz historię miasta, wędrując z tour guidami, wymieniać się sprzętem i przybierać rolę przewodnika. Trasa obejmowała:

  • Bramę Krakowską;
  • Trybunał Koronny – tu najmłodszy uczestnik szkolenia próbował swoich sił jako przewodnik (10 lat), opowiadając legendę o Czarciej Łapie;
  • Dom Rzemiosła – czyli kamienicę poetów;
  • Rynek i kamienice Starego Miasta;
  • Wieżę Trynitarską – z legendą o kamieniu nieszczęścia;
  • Dom Złotnika- z legendą o złotniczance;
  • Bazylikę pw. św. Stanisława BM (OO. Dominikanie) oraz skarbiec;
  • Plac po Farze.

 

 

Szkolenie zakończyło się o godzinie 18.30, po którym każdy uczestnik otrzymał certyfikat i zdobył umiejętności korzystania z systemu słuchawek turystycznych. To był owocnie spędzony czas.

 

 

                                                           Anna Magnuszewska i Katarzyna Rzeźniczek

                                                                                              Studentki  I roku KiT

 

GALERIA

 


 Lublin śladami Zygi Maciejewskiego

W dniu 26 lutego 2015 roku miało miejsce spotkanie z Panem Marcinem Wrońskim dla uczestników projektu medialnego "Lublin śladami Zygi Maciejewskiego". Rozmawialiśmy o książkach, czytelnictwie, warsztacie pisarskim, turystyce historycznej oraz o planowanym "akademickim" tomie przygód kryminalnych komisarza Maciejewskiego. Nagrodą za udział w projekcie był najnowszy kryminał z serii o Maciejewskim, pt. "Kwestja krwi" z autografem Autora.

 

 

 

GALERIA

 


Zajęcia z rekonstrukcji wojskowo-historycznej 2014/2015 cz. 1

 

W ramach ćwiczeń z rekonstrukcji wojskowo-historycznej studenci II roku krajoznawstwa i turystyki kulturowej tradycyjnie odbyli szkolenie na strzelnicy LOK w Bychawie.

 

 

***

 

Podczas ostatnich zajęć naszymi gośćmi byli członkowie Korporacji Astrea Lublinensis,

którzy przedstawili zagadnienia związane z ideą odtwarzania korporacji akademickich, a także podstawowe zasady menzury. 

 

 

 

 

GALERIA

 


 

 GIS w badaniach historycznych i turystyce kulturowej

 

W ramach XI Lubelskiego Festiwalu Nauki trwającego od 20 do 26 września 2014 r., przygotowano projekt „GIS w badaniach historycznych i turystyce kulturowej”. Prezentacja odbyła się w dwóch terminach: 24 i 25 września, w których to wzięli udział gimnazjaliści lubelskich szkół oraz osoby indywidualne. W projekt, przygotowany pod kierunkiem: dr Joanny Szady (Instytut Historii KUL), mgr Andrzeja Wołoszkiewicza i mgr Mateusza Zawadzkiego (Pracownia Geoinformacji Historycznej KUL), czynnie zaangażowały się studentki III roku kierunku Krajoznawstwo i turystyka kulturowa - Paulina Bulicz, Natalia Malarczyk, Natalia Praczyk, Paulina Samołyk oraz Aleksandra Tomaszewska. Projekt jest przedsięwzięciem interdyscyplinarnym, w którym łączą się dziedziny z zakresu edukacji medialnej, geografii, historii, informatyki, turystyki i szeroko pojętej wiedzy o kulturze.

Prezentacje miały na celu pokazanie możliwości wykorzystania GIS czyli systemu przestrzenno-informacyjnego w naukach historycznych i pokrewnych. Dzięki wykorzystaniu informacji geograficznych i umiejętności informatycznych istnieje możliwość zaobserwowania zmian przestrzennych analizowanych obszarów, co daje nowe pole badawcze dla historyków. Dzięki GIS, historia nabiera trójwymiarowości, przede wszystkim schodzi z kart książek i trafia do obecnej przestrzeni. Multimedialny wymiar aplikacji i ich dostępność unaocznia dzieje historyczne w czasie i przestrzeni, przez co trafia do przeciętnego człowieka, a historia staje się bardziej atrakcyjna i mobilna w odbiorze.

GIS to także doskonałe narzędzie pracy dla urbanistów, inżynierów budowlanych, architektów czy pracowników sektora turystycznego. Funkcjonowanie systemów geoinformacyjnych w obszarze turystycznym przedstawiono na podstawie projektu studenckiego wykonanego w ramach zajęć z „Literatury podróżniczej” w semestrze letnim roku akademickiego 2013/2014. W wyniku wspólnej pracy powstał przewodnik po Lublinie śladami komisarza Maciejewskiego – głównego bohatera I tomu serii kryminałów o Lublinie lat 30. autorstwa Marcina Wrońskiego.

Obok tradycyjnego przewodnika literackiego (tutaj), zlokalizowano główne miejsca przedstawione w kryminale Wrońskiego w formie aplikacji GIS (http://bit.ly/1qnCGZT; http://histmap.pl/maciejewski/). Prezentacja festiwalowa umożliwiła również upowszechnienie techniki geoinformacyjnej w postaci 3 zabaw konkursowych

(http://histmap.pl/konkursowa1/; http://histmap.pl/konkursowa2/; http://histmap.pl/konkursowa3/; podpowiedzi).

 


 

 

„Będąc młodym pilotem wycieczek” – zapiski z praktyk studenckich cz. III

Wycieczka do Poleskiego Parku Narodowego

 

Jestem studentką drugiego roku Krajoznawstwa i turystyki kulturowej. Na miejsce praktyk postanowiłam wybrać Biuro Podróży Motyl S. A. w Lublinie. Teraz z uśmiechem na twarzy mogę powiedzieć, że to była dobra decyzja! Miło wspominam współpracę z pracownikami tego biura, m.in. z Panią Agnieszką Motyl i Panią Sławomirą Łuć.

Byłam bardzo miłe zaskoczona, kiedy zaproponowano mi wyjazd i pilotowanie grupy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Lublinie do Poleskiego Parku Narodowego (PPN). Początkowo miałam pewne obawy, a dzisiaj wiem, że żałowałabym, jeżeli bym nie skorzystała z tej propozycji.

Dzień przed planowanym wyjazdem dostałam od biura istotne wskazówki, to była tzw. odprawa pilota. Otrzymałam teczkę pilota, w której znajdował się plan dnia, lista i ubezpieczenie uczestników, telefony do pań opiekunek ze szkoły i przewodnika wycieczki po parku (Pana Mirosława Iwaniuka). W domu opracowałam trasę dojazdu, przeliczyłam kilometraż i uporządkowałam najważniejsze informacje o trasie, mijanych miastach, atrakcjach oraz samym PPN.

I tak 3 czerwca 2014 roku wraz z opiekunami i grupą trzecioklasistów, wyruszyliśmy do ośrodka PPN w Urszulinie. Bardzo lubię dzieci i bez żadnych trudności nawiązałam z nimi kontakt. Jak się później okazało grupa była bardzo dobrze przygotowana, znała odpowiedzi na prawie wszystkie zadane przeze mnie pytania :). Quizy dla dzieci w autokarze podczas jazdy zawsze sprawdzają się :).

W budynku dyrekcji parku mogliśmy obejrzeć film, który pogłębił naszą wiedzę na temat roślinności bagien i zaprezentował, jakie działania są podejmowane na rzecz ochrony żółwia błotnego. Następnie wraz z Panem Mirosławem udaliśmy się do Muzeum w Załuczu Starym i przeszliśmy ścieżką przyrodniczą „Spławy”, na której poznaliśmy wiele gatunków roślin mięsożernych. Największą frajdą na koniec wycieczki dla dzieci było ognisko i pieczenie kiełbasek.

Wycieczkę do PPN uważam za bardzo udaną. Będę bardzo miło wspominać zarówno ten wyjazd, jak i muzycznie uzdolnioną klasę, bez której ta wycieczka nie doszłaby do skutku. Dzięki nim przypomniałam sobie, jak to jest być jeszcze małym dzieckiem. Najbardziej utkwił mi w pamięci chłopiec o imieniu Michał - mały przylepa, który przez całą wycieczkę zagadywał mnie :). A więc pierwszy pilotaż udany!

  

Angelika Szabelska

Studentka KiT


 

 

„Będąc młodym pilotem wycieczek” – zapiski z praktyk studenckich cz. II

 

 

Moją samodzielną przygodę z pilotażem rozpoczęłam pamiętnego dnia 16 czerwca 2014 roku z Biurem „Hubertus” z Lublina na wycieczce do Poleskiego Parku Narodowego i do Podziemi Kredowych w Chełmie. Niby proste zadanie. Dziś mówię, że proste, ale przed samą wycieczką bardzo się stresowałam i zastanawiałam jak to będzie. Kilka dni przed wyjazdem odbyła się odprawa w biurze, gdzie poznałam szczegóły programu, dostałam kontakt do kierowcy, telefony do odwiedzanych miejsc i organizatorki wycieczki ze strony szkoły. Kiedy w poniedziałek pojawiłam się na miejscu zbiórki, okazało się, że opiekunowie grupy są bardzo mili i wyrozumiali. Razem z 32-osobową grupą gimnazjalistów z klas pierwszych wyruszyliśmy na spotkanie niezwykłej przyrody Poleskiego Parku Narodowego. Jak tylko usiadłam na miejscu przeznaczonym dla pilota i po raz pierwszy odezwałam się do grupy przez mikrofon, większość stresu zniknęła i mogłam się cieszyć jazdą.

 

 

Z panią przewodnik w dyrekcji parku w Urszulinie odwiedziliśmy ścieżkę przyrodniczą „Dąb Dominik” i Muzeum w Załuczu Starym. Obok muzeum skorzystaliśmy z miejsca ogniskowego. Zjedliśmy upieczone kiełbaski, zobaczyliśmy żółwie błotne i zaraz musieliśmy jechać do Chełma na umówione spotkanie z Duchem Bieluchem. Zrobiliśmy grupowe zdjęcie z niedźwiedziem na parkingu w Chełmie i spacerkiem poszliśmy do Podziemi Kredowych. Duch Bieluch trochę przestraszył niektórych uczestników, ale pozwolił im wyjść z kopalni i nawet zabrać kawałki kredy. Na koniec poszliśmy na lody na Starym Mieście w Chełmie. Po drodze opowiedziałam krótką historię tajemniczej wieży we wsi Stołpie.

Wróciliśmy ku rozpaczy chłopców w połowie meczu Niemcy – Portugalia. Ja na drugi dzień miałam egzamin, który zdałam na 5. Może dlatego, że kciuki trzymał za mnie cały autokar.

 

Paulina Bulicz

Studentka KiT

 


 

 

„Będąc młodym pilotem wycieczek” – zapiski z praktyk studenckich cz. I

 

Na miejsce praktyk studenckich postanowiłem wybrać Biuro Gala Travel z Lublina. To był dla mnie strzał w dziesiątkę, ponieważ lubię wyzwania. Udałem się na wstępną rozmowę przed rozpoczęciem praktyk. Ku memu zaskoczeniu, po krótkiej wymianie zdań z kadrą biura, otrzymałem propozycję bycia obserwatorem na wycieczce w dniu 24.06.2014 do „Magicznych Ogrodów” w Janowcu, niedaleko Puław. To nowa atrakcja turystyczna dla dzieci na Lubelszczyźnie. Obserwator to osoba podglądająca pracę pilota i ucząca się jak wykonywać poprawnie ten zawód. Tutaj, po raz kolejny, czekało mnie pozytywne zaskoczenie. Licencjonowany pilot wycieczek, Pan Michał Gołota, nie tylko pokazywał mi jak pracuje, ale dawał cenne wskazówki oraz pozwolił mi na wykonywanie niektórych czynności pilockich, jak opowiadanie uczestnikom różnych historii przez mikrofon, tematycznie związanych z wycieczką. Z racji, że w wycieczce brały udział dzieci z podstawówki (Szkoła Podstawowa nr 4 z Lublina) to Pan Michał pozwolił mi opowiedzieć otoczkę fabularną powiązaną z „Magicznymi Ogrodami”. Z lekką tremą zadaniu podołałem.

 

 

Bardzo ucieszyłem się, kiedy pozyskałem sympatię i uwagę dzieci. W wielu praktycznych zadaniach na wycieczce udało mi się być użytecznym, a nie tylko pasywnym obserwatorem. Były to m.in. pilnowanie porządku, pomoc przy wydawaniu posiłku, pozyskanie dodatkowych materiałów reklamowych i map oraz ich interpretacja dla dzieci.

Serdecznie polecam wszystkim spróbowania swych sił podczas praktyk w biurze podróży. Moja rada: nie bójcie się działać. Ja zasugerowałem się myślą słynnego filozofa Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”. Bardzo sobie cenie wiedzę i doświadczenie zdobytą na wycieczce, tak więc jeśli kiedykolwiek trafi się Wam okazja, nawet nie zastanawiajcie się nad decyzją, ponieważ praktyka jest świetnym uzupełnieniem teorii.

 

Piotr Frąk

Student KiT

 


 

 

NASI STUDENCI JUŻ OPROWADZAJĄ WYCIECZKI

 

Na Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II przyjeżdża wiele

wycieczek szkolnych, aby poznać historię jednej z najstarszych uczelni w

Polsce. O ciekawostkach związanych z Uniwersytetem oraz z sobą  Jana

Pawła II mogą dowiedzieć się podczas zwiedzania niezwykle osobliwego

Muzeum Historii Uniwersytetu, które zgromadziło wiele unikatowych

eksponatów i filmów.

 

 

Po muzeum oprowadza przewodnik, a od tego roku przewodnikami są także

studenci Krajoznawstwa i turystyki kulturowej. Nad ich przygotowaniem

merytorycznym czuwają pracownicy Działu Promocji i Kontaktów

Społecznych oraz opiekun praktyk studenckich. Szczególne podziękowania składamy Pani

mgr Lilianie Kyci z DPiKS za opiekę nad studentami.

Młodzi stażem

przewodnicy świetnie sobie poradzili! To urodzeni animatorzy dzieci.

Zapraszamy do Muzeum na KUL.

 

 

dr Klaudia Giordano

 

 

 

Zobacz galerię zdjęć...

 


 

 

SPOTKANIE Z PRZEWODNICZĄCYM FUNDACJI "VIA JAGIELLONICA"

 

 

 

Dnia 19 maja 2014 roku odbyło się spotkanie z Panem Januszem Kopaczkiem - Przewodniczącym Fundacji Via Jagiellonica, która wspiera rozwój międzynarodowego szlaku turystycznego „Via Jagiellonica” Cracovia – Lublinum – Vilna („Szlak Jagielloński” Kraków – Lublin – Wilno).

Zajmuje się również promocją miejsc związanych za szlakiem jagiellońskim.

Na spotkaniu studentom została przedstawiona oferta praktyk w Fundacji. Przybliżono interesującą historię powstania Fundacji oraz jej główne gałęzie działalności. Nadrzędnym celem organizacji jest reaktywowanie historycznego szlaku kulturowego oraz zapewnienie funkcjonowania na nim ruchu turystycznego.

 

Zobacz pełną relację...

 

Zobacz galerię zdjęć...

 


 

FILMY REALIZOWANE W RAMACH ZAJĘĆ NA II ROKU KRAJOZNAWSTWA I TURYSTYKI KULTUROWEJ

 

 

Zapraszamy Państwa do  obejrzenia filmów autorstwa p. Karola Koniczuka, studenta II roku.

 

 

Galop Travel Lublin

Projekt studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego kierunku 
Krajoznawstwo i Turystyka Kulturowa.

Ćwiczenia: Zarządzanie w turystyce, prowadzący dr Klaudia Giordano.

Temat: Zadaniem studentów było stworzenie własnego biura turystycznego 
oraz zaplanowanie programu wycieczki. Studneci mieli zachęcić 
potencjalnych klientów do korzystania z ich usług. FIlm przedstawia 
promocje Lublina oraz wymyślonego biura Galop Travel.

Muzyka: OVERWERK - Daybreak

 

 

Muzeum Armii Krajowej

 

Projekt studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego kierunku 
Krajoznawstwo i Turystyka Kulturowa.

Ćwiczenia: Organizacja muzeuów w XIX i XX wieku, prowadzący dr hab. 
Sabina Bober

Temat: Zadaniem studentów było wybranie, opisanie i zaprezentowanie 
dowolnego muzuem.

Krótki film przedstawiający Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila 
Fieldorfa - Nila w Krakowie

Muzyka: Hemp Gru - Zapomniani Bohaterowie

 

 

 PIWNICA POD FORTUNĄ

 

 

We wtorek, 2 kwietnia 2014 roku studenci I i II roku Krajoznawstwa i turystyki kulturowej zwiedzali „Piwnicę Pod Fortuną”,  która znajduje się w zabytkowej kamienicy Lubomelskich przy Rynku 8.

Kamienica  pomiędzy XV, a początkiem XVII wieku należała do bogatej i wpływowej  rodziny Lubomelskich. W zachowały się w niej liczne polichromie na ścianach i drewnianych stropach.

 

 

Pełna relacja...

 

 

Oprócz tradycyjnej relacji zapraszamy do obejrzenia filmu nakręconego przez studenta I roku Krajoznawstwa i turystyki kulturowej, p. Piotra Frąka.

 

FILM 

 


 

 

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELKĄ BIURA PODRÓŻY MOTYL - SA

 

 

 

 

Dnia 19 marca 2014 roku odbyło się spotkanie z Panią Sławomirą Łuć,
przedstawicielką Biura Podróży Motyl – SA.

 

 

 

 

 

Zobacz pełną relację...

 

 Zobacz galerię zdjęć...

 


 

 

SPOTKANIE Z PANIĄ ANNĄ WÓJTOWICZ

 

.

W dniu 5 marca 2014 roku w ramach spotkań z naszymi kontrahentami z praktyk odbyło się spotkanie z pracownikiem Państwowego Muzeum na Majdanku - Panią Anną Wójtowicz. Zostały omówione praktyki dla kolejnej tury studentów. Pani Anna mówiła również o możliwości organizacji cyklicznych, bezpłatnych wykładów popularyzatorskich o tematyce obozu na Majdanku (KL Lublin) i szeroko pojętej tematyce żydowskiej. Przedstawiła nam także informacje o szkoleniu przewodnickim i o rocznicy 70 - lecia Muzeum 

 

 

 

Zobacz pełną relację...

 

Zobacz galerię zdjęć...

 


 

MUZEUM UNIWERSYTECKIE HISTORII KUL

 

Dnia 25 lutego 2014 roku razem z kolżankami i kolegami z pierwszego roku Krajoznawstwa i Turystyki Kulturowej mieliśmy przyjemnoość zwiedzić Muzeum Uniwersyteckie Historii KUL

 

 

 

 

 

Zobacz pełną relację...

 

 Zobacz galerię zdjęć...

 


 

WARSZAWA

 

23 lutego 2014 studenci Krajoznawstwa i Turystyki Kulturowej wzięli udział w zajęciach na terenie stolicy, które stanowiły etap w przygotowaniach do pełnienia zawodu pilota wycieczek.

 

 

 

 Zobacz pełną relację...

 


 

SPOTKANIA Z PODMIOTAMI ŚWIADCZĄCYMI USŁUGI TURYSTYCZNE

 

W ramach współpracy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z podmiotami świadczącymi usługi turystyczne odbywają się cykliczne spotkania mające na celu przybliżenie specyfiki pracy w tej branży oraz prezentacje atrakcji kulturowych i turystycznych regionu .

 

 

 

 

W dniu 8 stycznia 2014 r. Radosław Szafranowicz-Małozięć, przedstawiciel jednego z największych tour operatorów w Polsce – Rainbow Tours, przygotował na spotkanie ze studentami prezentację oferty stażu w Akademii Rainbow Tours. Akademia kształci pilotów wycieczek, animatorów oraz rezydentów. Prezentacja programu praktyk i korzyści, jakie może on przynieść, została poprzedzona wstępną rekrutacją studentów, mającą na celu wyłonienie najlepszych i najbardziej kreatywnych. Rekrutacja odbyła się w formie internetowego quizu – zadań, gdzie student musiał poradzić sobie z realnymi sytuacjami kontaktu z klientem biura. Pięciu najlepszych, oprócz stażu w Rainbow Tours, otrzymało także szansę bezpłatnego kursu rezydenta lub animatora. Podczas spotkania Pan Radosław Szafranowicz-Małozięć przybliżył także kulisy pracy rezydenta oraz pilota, udzielił rad związanych z poszukiwaniem pracy w tej branży. Spotkanie spotkało się z entuzjastycznym odbiorem, szczególnie z uwagi na jego dynamikę i sposób prowadzenia.

 

 

 

 

W dniu 14 stycznia 2014 r. gościliśmy Kierownictwo Agencji Turystyki GEO TRAVEL z Końskich: Pana Jacka Dopieralskiego – szefa agencji, Panią Katarzynę Bańską – menadżera biura oraz Pana Cezarego Misiurę – taternika i przewodnika górskiego. Agencja Geo Travel specjalizuje się m.in. w turystyce Gór Świętokrzyskich, Sandomierza i Ziemi Lubelskiej. Podczas spotkania Goście zaprezentowali wykład ze slajdami pt. Znane i Nieznane Świętokrzyskie. Studenci zostali zapoznani z najważniejszymi zabytkami w regionie oraz miejscami wartymi odwiedzenia. Dreszczyk emocji i adrenaliny wzbudził pokaz dotyczący wspinaczki skałkowej i jej technik w regionie świętokrzyskim. Agencja przedstawiła także możliwe formy praktyk i zdobycia doświadczenia w turystyce. Zainteresowanie wzbudził opis atrakcji Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej i stosunkowo nowej formy turystyki dla indywidualnych odwiedzających, zwanej free walking tour.

 

 


 

STRZELNICA

 

18 stycznia 2014 r. studenci II roku krajoznawstwa i turystyki kulturowej wzięli udział w zajęciach na strzelnicy LOK w Bychawie. Była okazja do zapoznania się z obsługą broni teraźniejszej i historycznej oraz zasadami jej bezpiecznego użycia. Okazało się, że niektórzy odnaleźli w sobie ukryte talenty (celne oko). Całość została zwieńczona wspólnym grillem.

 

 

 

GALERIA

 


 

 

 

REKONSTRUKCJA WOJSKOWO-HISTORYCZNA

 

W ramach II roku studiów Krajoznawstwa i Turystyki Kulturowej KUL odbywają się cykliczne zajęcia z rekonstrukcji wojskowo-historycznej. Ich celem jest przedstawienie najnowszych zjawisk kulturowych związanych z szeroko rozumianą historią żywą. Studenci zapoznają się z genezą i rozwojem ruchu rekonstrukcyjnego, podstawami metodologicznymi oraz możliwościami, jakie ruch odwtórczy rodzi w dzisiejszej turystyce. Zdobywają również wiedzę na temat jego aspektów organizacyjnych i prawnych (choćby możliwości wykorzystania broni palnej podczas imprez masowych).

Zajęcia odbywają się zarówno w murach Uczelni (studenci poznają podstawy teorii oraz odbywają spotkania z członkami stowarzyszeń i grup rekonstrukcyjnych), jak i w terenie (zapoznanie z dioramami wystawianymi przez rekonstruktorów podczas ochodów Narodowego Święta Niepodległości).

 

W przygotowaniu zajęć uczestniczą członkowie Stowarzyszenia Bractwo Rycerskie Ziemi LubelskiejGrupy Rekonstrukcji Historycznej Pułk 2. Piechoty Xięstwa Warszawskiego oraz Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień 39.

 

 

GALERIA

 

 


 

 

„Chrząszcz… i Miasto Arkad”

 

We wtorek 5 listopada 2013 studenci I i II  roku „Krajoznawstwa i turystyki kulturowej” oraz I, II i IV roku „Historii” zwiedzali (pokazywali młodszym kolegom) dwa miasta: Szczebrzeszyn oraz Zamość - celem wycieczki była integracja młodszych studentów ze starszymi oraz nauka przez praktykę. 

 

 

 

 

Zobacz pełną relację...

 

Zobacz galerię zdjęć...

 


ZALEW ZEMBORZYCKI

 

 

W piątek 24 kwietnia 2013 roku razem z całym obecnym drugim rokiem „Krajoznawstwa i turystyki kulturowej” wybraliśmy się nad Zalew Zemborzycki, by zdobywać wiedzę praktyczną w ramach zajęć poświęconych charakterystyce środowiska przyrodniczego regionu. Drugim celem wycieczki była integracja studentów przy ognisku.

Przed wyjściem podzieliliśmy się na grupy, a każda z nich przygotowała część materiału o zalewie, który miała przedstawić w trakcie zajęć w terenie. Nad całością czuwała pani dr Klaudia Giordano.

 

 

 

Zobacz pełną relację...

 

Zobacz galerię zdjęć...


 

 

 

ROZPOCZĘCIE ROKU AKADEMICKIEGO 2013/2014

 

 

UPRZEJMIE INFORMUJEMY, ŻE SPOTKANIE INFORMACYJNE ZE STUDENTAMI KIERUNKU

"KRAJOZNAWSTWO I TURYSTYKA KULTUROWA"

odbędzie się

1 PAŹDZIERNIKA (PONIEDZIAŁEK) W SALI CN-107

o godz. 11.30

 

SALA CN-107 znajduje się na parterze budynku Collegium Jana Pawła II,

Aleje Racławickie 14

(wejście od ulicy Al. Racławickie lub Hieronima Łopacińskiego)

 

 


Wyświetl większą mapę

 

 

 

 


 

 

Studenci pierwszego roku  „Krajoznawstwa i turystyki kulturowej” KUL przygotowali oraz brali aktywny udział w organizacji wizyty naszych przyjaciół z Flandrii (20-22 kwietnia 2013 r.). Stała współpraca oraz wymiana w ramach projektu "Respect" to nie tyle edukacja oraz nauka. Goście z Belgii poznawali nasz Uniwersytet, miasto i wspólnie pojechaliśmy do Zamościa... Obiecaliśmy sobie kontynuację dyskusji oraz rozwijanie współpracy w czasie planowanej wizyty naszych studentów w KATHO-RENO.

 

 

Zobacz galerię zdjęć...

 


 

 

Pierwsze koty za płoty czyli... o wycieczce do Chełma (relacja Agnieszki Darowskiej)

 

24. października 2012 roku studenci pierwszego roku „Krajoznawstwa i turystyki kulturowej” Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II mieli możliwość uczestnictwa w wycieczce do Chełma. Miasto położone we wschodniej części Polski w pobliżu granicy z Ukrainą posiada niezmiernie ciekawą i bogatą historię. Studenci wraz z opiekunami poszukiwali śladów jego wielowyznaniowej i wielokulturowej przeszłości.

 

 

 

Zobacz pełną relację...

 

Zobacz galerię zdjęć...

 


 

 

 

 

Autor: Bogumił Szady
Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016, godz. 13:48 - Marcin Baranowski