FORTUNE SMALL BUSINESS

  

Wielu z tych absolwentów bądź studentów, którzy po raz pierwszy stykają się z rynkiem pracy, marzy o założeniu swojej własnej firmy. Być sobie szefem... Tego chciałby każdy z nas. Niestety, prowadzenie swojego własnego przedsiębiorstwa to duże wyzwanie, odpowiedzialność oraz często wyczerpujący tydzień pracy.

 

Obrazek artykułu

W ubiegłym roku dwie firmy konsultingowe - ICR oraz Staples wspólnie przeprowadziły badanie, z którego wynika, że aż 62 proc. menedżerów, którzy prowadzą firmy zatrudniające mniej niż 20 pracowników, zazwyczaj pracują więcej niż normowany tydzień pracy, czyli ponad 40 godzin tygodniowo. Jedna czwarta ankietowanych spędza w pracy nawet więcej niż 80 godzin tygodniowo. Jakich błędów unikać, aby efektywnie zarządzać, a jednocześnie znaleźć dla siebie trochę czasu?

Fortune Small Business to zestaw zasad, które mają pomóc w sprawnym zarządzaniu własną firmą.
Oto kilka zasad:

Masz tak dużo pracy, iż czujesz, że nadszedł czas, by się podwoić, a nawet potroić? Terminy naglą. Dobijają się do Ciebie klienci, którzy chcą widzieć efekt złożonego zamówienia. Telefony wciąż dzwonią, skrzynka pęka w szwach od maili... Można oszaleć! Pamiętaj - to Ty jesteś najważniejszym klientem samego siebie, a więc szanuj swoją osobę i rolę, którą spełniasz w miejscu pracy. Nie rozwiążesz problemów swoich usługobiorców, jeśli nie zaczniesz od uporządkowania swoich spraw w firmie.

 

Wciąż kupujesz urządzenia i programy, które mają usprawnić Twoją pracę? W pierwszej kolejności zapoznaj się z jednym z nich, a następnie podejmij decyzję, czy zakupić kolejne urządzenie. Może nie będzie Ci już potrzebne, a poza tym unikniesz obciążenia technologicznego w obrębie twojej własnej - człowieczej przestrzeni.

 

Męczą Cię klienci, którzy nie wiedzą, czego chcą? Przede wszystkim musisz sobie uświadomić, że potrzeby twoich klientów podlegają zmianom. Liczy się więc, by oferta przygotowana przez Ciebie została skomponowana w sposób najbardziej elastyczny, jak jest to tylko możliwe. I unikaj klientów niezdecydowanych. Chaos ich oczekiwań zdezorganizuje twój system pracy. Nie bój się pytania: „Czy są na to gotowi?" Staraj się także obniżać oczekiwania klientów. Oni zawsze chcą więcej!

 

Jeśli twoja firma zajmuje się realizowaniem projektów dla swoich usługobiorców, pamiętaj o wyznaczeniu sobie trzech wersji ostatecznych terminów: optymistycznego, możliwego oraz pesymistycznego. Trzymaj się zawsze trzeciej, pesymistycznej wersji, która powinna zawierać możliwość wystąpienia potencjalnych problemów przy realizacji projektu.

 

Zarządzaj talentami. Liczy się zaufanie, a więc nie nadzoruj cały czas pracy swoich podwładnych, ponieważ znacząco pochłania to twój cenny czas, który powinieneś przeznaczyć na wykonanie swoich obowiązków. Aby właściwe osoby pracowały na właściwych stanowiskach, stwórz dział HR lub skorzystaj z HR outsourcingu. Unikniesz wtedy problemów z zarządzaniem zespołem.

 

Miej czas dla swoich pracowników. Jeśli masz za dużo obowiązków, pracujesz po 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, zatrudnij dodatkowych pracowników. Wtedy łatwiej zdefiniujesz swoje obowiązki i wykonasz lepiej swoje zadania. Pracując non stop, z godziny na godzinę twoja praca staje się coraz mniej wydajna, jesteś przemęczony, praca staje się piekłem, a firma, którą stworzyłeś - więzieniem.

 

 Autor: Jakub Jański

 

 

 Źródło: http://kariera.com.pl 

Autor: Marta Wziątek
Ostatnia aktualizacja: 28.07.2010, godz. 15:10 - Dorota Maj