Zapoznaj się z kulturą Rosji

 

Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Kuźmy Minina w Niżnym Nowogrodzie (Rosja) zaprasza studentów zainteresowanych kulturą rosyjską do udziału w cyklu webinariów organizowanych w ramach międzynarodowego projektu edukacyjnego «Культура и образование России» („Kultura i edukacja w Rosji”). Kształcenie obejmuje 72 godziny, a po jego zakończeniu uczestnicy otrzymają certyfikaty.

Jest to wyjątkowa okazja do bliższego zapoznania się z kulturą ważnego historycznie regionu Rosji, doskonalenia swoich sprawności językowych, a także kontaktu ze studentami reprezentującymi różne ośrodki naukowe (z Białorusi, Polski, Serbii, Rosji i Węgier).

Serdecznie zapraszamy!

Koordynator programu: dr hab. Monika Sidor, prof. KUL (e-mail: monika.sidor@kul.pl)

 

 

Ważna informacja

 

Od 20 października wszystkie zajęcia dydaktyczne na kierunku lingwistyka stosowana prowadzone są w trybie zdalnym według obowiązującego rozkładu zajęć.

 

 

Rozpoczęcie zajęć dydaktycznych w roku akademickim 2020/2021

 

Rok akademicki 2020/2021 tradycyjnie rozpocznie się 1 października (czwartek) Mszą Świętą w Kościele Akademickim o godzinie 9.00. Będzie ona również transmitowana online. Następnie rozpoczną się zajęcia dydaktyczne według planów zajęć dla poszczególnych kierunków i lat studiów.

 

Organizacja rozpoczęcia roku akademickiego dla studentów 1. roku lingwistyki stosowanej

 

Regulamin nauczania w trybie zdalnym

na Wydziale Nauk Humanistycznych KUL

 

Bardzo prosimy o zapoznanie się z obowiązującymi w KUL zasadami bezpieczeństwa: link

 

 

OPIEKUNOWIE LAT W ROKU AKADEMICKIM 2020/2021:

 

Lingwistyka stosowana (studia I stopnia)

1 rok – dr Dagmara Nowacka (e-mail: dagfryz@kul.pl)

2 rok – dr Małgorzata Wideł-Ignaszczak (e-mail: malgorzata.widel-ignaszczak@kul.pl)

3 rok – dr Andrij Saweneć (e-mail: sawenec@kul.pl)

 

W przypadku jakichkolwiek pytań zachęcamy Państwa do kontaktu z opiekunami poszczególnych lat.

Uprzejmie informujemy, iż rozkłady zajęć dla poszczególnych kierunków znajdują się na stronie kierunku w menu po prawej stronie.

 

 

Organizacja zajęć w semestrze zimowym

roku akademickiego 2020/2021

 

Szanowni Pracownicy i Studenci filologii słowiańskiej i lingwistyki stosowanej!

 

Poniżej w plikach pdf znajduje się wykaz zajęć na kierunkach filologia słowiańska i lingwistyka stosowana w semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021 z podziałem na tryby stacjonarny i zdalny.

 

Filologia słowiańska

(studia II stopnia)

Tryb kształcenia

Lingwistyka stosowana

(studia I stopnia)

Tryb kształcenia

 

 

Zaproszenie na webinarium na temat zdalnego nauczania

 

22 września o godzinie 18:00 zapraszamy na spotkanie online ze Stephanie Moore z University of New Mexico na temat nauczania zdalnego na poziomie uniwersyteckim pt. „Strategies for Effective Online Learning: Interaction, Feedback and Assessment”.

Prosimy o rejestrację na stronie: https://forms.gle/m53x9kmZFkqinMUS6 do poniedziałku 21 września do godziny 12:00. Osoby zarejestrowane otrzymają link do wydarzenia na platformie „ZOOM” mailem zwrotnym.

Liczba miejsc ograniczona.

 

 

Sympozjum dla Nauczycieli i Wykładowców

Języka Rosyjskiego Jako Obcego

 

Uprzejmie informujemy, że 19 września bieżącego roku, pod auspicjami Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Filologii Słowiańskiej KUL, odbędzie się Sympozjum dla Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego Jako Obcego.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu.

 

Plakat

Formularz zgłoszeniowy

 

 

„Ukraina na sportowo”

Konkurs na najlepszą prezentację multimedialną rozstrzygnięty

 

Już po raz dziewiąty nasz kierunek zorganizował konkurs dla uczniów szkół średnich na najlepszą prezentację multimedialną poświęconą Ukrainie. Pomimo pandemicznych warunków temat tegorocznych zmagań „Ukraina na sportowo” przyciągnął dużą liczbę uczniów, reprezentujących różne typy szkół średnich. Wśród uczestników tegorocznej edycji, obok „stałych bywalców”, pojawiły się też nowe twarze, dobrze zapowiadających się „zawodników”.

Lista laureatów:

1. Radosław Poszytek i Tomasz Marek (I LO im. Wł. Jagiełły w Krasnymstawie)

2. Bartłomiej Płoszaj i Maciej Radek (II LO im. K. K. Baczyńskiego w Świdniku)

   Anna Pędziwiatr (ZS Budowlanych i Ogólnokształcących im. J. Dechnika w Biłgoraju)

3. Wiktoria Buda (I LO im. Wł. Broniewskiego w Świdniku)

    Piotr Przybylski (I LO im. T. Kościuszki we Włodawie)

Wyróżnienia:

1. Bartosz Wereszczyński (I LO im. T. Kościuszki we Włodawie)

2. Aleksandra Kolbuch (ZS Budowlanych i Ogólnokształcących im. J. Dechnika w Biłgoraju)

3. Szymon Różański (ZS Budowlanych i Ogólnokształcących im. J. Dechnika w Biłgoraju)

4. Maja Mucha (ZS Budowlanych i Ogólnokształcących im. J. Dechnika w Biłgoraju)

 

Wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom gratulujemy!

 

Media o konkursie „Ukraina na sportowo”

 

 

Konkurs Słowiański Pakiet – ogłoszenie wyników

 

Z radością informujemy, że konkurs zorganizowany przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Filologii Słowiańskiej KUL oraz Koło Naukowe Studentów Filologii Słowiańskiej KUL został rozstrzygnięty.

Przypomnijmy, że zadaniem uczestników było zaprojektowanie nadruku na torbę – projekt miał nawiązywać do kultury krajów wschodniosłowiańskich.

Oto laureaci:

 

I miejsceMaria Możdżeń

 

II miejsce ex aequoMaja Felczak, Martyna Uba, Zofia Fabrowska

 

Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

Nowa publikacja

 

Z satysfakcją informujemy, iż w tym trudnym dla wszystkich okresie ukazała się jedna z najważniejszych książek poświęconych radzieckiej kinematografii lat 1924-1953 pod tytułem Kremlowski cenzor. Stalin ogląda filmy autorstwa Grigorija Marjamowa.

Przekładu i opracowania tej pozycji dokonał dr hab. Marcin Cybulski z Katedry Translatoryki i Języków Słowiańskich, Notę o autorze zaś sporządziła mgr Ewelina Parafińska-Korybska – doktorantka tej samej katedry.

Serdecznie zachęcamy wszystkich do zapoznania się z tą pasjonującą publikacją.

Więcej informacji

 

Szanowni Państwo!

 

Poniżej przedstawiamy treść komunikatu Pani Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych KUL w związku z zaistniałą w ostatnim czasie sytuacją spowodowaną przez wirusa SARS-CoV-2.

W komunikacie znajdą Państwo ogólne informacje na temat funkcjonowania Wydziału w ramach ograniczania ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa, a także harmonogram pracy kierownictwa i komórek administracyjnych Wydziału Nauk Humanistycznych KUL.

 

KOMUNIKAT PANI DZIEKAN

 

Aktualizacja:

Uprzejmie informujemy, że zawarte w Komunikacie terminy dyżurów zostały anulowane do odwołania.

 

 

Słowiański Pakiet

 

Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Filologii Słowiańskiej KUL oraz Koło Naukowe Studentów Filologii Słowiańskiej organizują konkurs na grafikę nawiązującą do kultury wschodniosłowiańskiej.

Do konkursu zapraszamy uczniów klas siódmych i ósmych szkoły podstawowej, a także uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy interesują się problematyką kultury Słowiańszczyzny Wschodniej.

 

Więcej informacji

Regulamin

Regulamin z edytowalnymi załącznikami

 

 

Konkurs Wiedzy o Rosji

 

Mamy przyjemność poinformować, że 20 kwietnia (poniedziałek) 2020 roku odbędzie się organizowany przez kierunki filologia słowiańska i lingwistyka stosowana KUL IX Konkurs Wiedzy o Rosji (Język – Kultura – Historia – Realia). 

Serdecznie zapraszamy do udziału w Konkursie uczniów szkół średnich, którym nieobce są zagadnienia związane z językiem rosyjskim i kulturą Rosji.

Do zobaczenia w gościnnych murach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

 

Informacje o Konkursie

Regulamin

Tezy konkursowe

Formularz zgłoszeniowy

 

 

Spotkanie opłatkowe

 

Gorąco zapraszamy wszystkich Pracowników i Studentów na spotkanie opłatkowe filologii słowiańskiej i lingwistyki stosowanej, które odbędzie się 19 grudnia (czwartek) 2019 roku o godzinie 18.00 w sali C-324 (Collegium Jana Pawła II).

 

 

 

Słowiańskie Andrzejki 2019

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich Studentów i Pracowników na Andrzejki słowiańskie.

Spotkanie, połączone z projekcją dwóch krótkometrażowych filmów Leonida Gajdaja (Pies Barbos i niezykły cross; Bimbrownicy), odbędzie się 28 listopada (czwartek) 2019 roku o godzinie 17.30 w sali CTW-56.

 

Plakat

 

 

Rozpoczęcie roku akademickiego 2019/2020

 

Uprzejmie informujemy, że 1 października 2019 roku, na mocy postanowienia Dziekana Wydziału Nauk Humanistycznych, zajęcia dla studentów 2. i 3. roku studiów I stopnia oraz 2. roku studiów II stopnia rozpoczną się o godzinie 15.50, zgodnie z rozkładem zajęć dla poszczególnych kierunków.

 

 

Spotkanie studentów I roku lingwistyki stosowanej z opiekunem roku

 

Szanowni Państwo Studenci,

uprzejmie informujemy, iż spotkanie I roku lingwistyki stosowanej z opiekunką roku (p. dr Małgorzata Wideł-Ignaszczak) odbędzie się 1 października (wtorek) 2019 roku o godzinie 14.00 w sali GG-47 (parter Gmachu Głównego KUL).

 

 

Nowe publikacje

 

Z dumą informujemy, iż w przekładzie pracownika naszego Instytutu, dr. Andrija Sawenecia, ukazały się właśnie dwie pozycje książkowe:

 

Orest Drul, Jurij Andruchowycz, Ołeksandr Bojczenko, Worochtarium, Warsztaty Kultury, Lublin 2019 (tłumaczenie z języka ukraińskiego na polski):

 

Więcej informacji

 

oraz:

 

Салман Рушді, Золотий дім, Видавництво Старого Лева, Львів 2019 (tłumaczenie z języka angielskiego na ukraiński):

 

Więcej informacji

Tłumaczowi składamy najserdeczniejsze gratulacje!

 

 

Lingwistyka stosowana – nabór na rok akademicki 2019/2020

 

Serdecznie zapraszamy absolwentów szkół średnich do rejestracji na studia na kierunku lingwistyka stosowana w Instytucie Filologii Słowiańskiej KUL.

 

Plakat

Opis kierunku

Prezentacja (Power Point)

 

 

Przedwakacyjne spotkanie filmowe

 

Gorąco zapraszamy wszystkich na ostatni w tym roku akademickim pokaz filmowy. 27 czerwca (czwartek) 2019 roku o godzinie 16.00 w sali CTW-217 wyświetlimy oscarowy film Moskwa nie wierzy łzom (1979) w reżyserii Władimira Mieńszowa.

Po projekcji zapraszamy także na skromny poczęstunek, wieńczący rok akademicki 2018/2019.

 

Plakat

 

 

Nowa publikacja

 

Z satysfakcją informujemy, iż właśnie ujrzała światło monografia wieloautorska pt. Emigracja rosyjska, ukraińska i białoruska. Spuścizna literacka, religijno-filozoficzna. Kulturowe zbliżenia, pod redakcją profesor Anny Woźniak – kierownik Katedry Literatury Rosyjskiej w naszym Instytucie.

 

Niniejsza monografia zbiorowa jest czwartą edycją artykułów i studiów naukowych nad kulturą, literaturą i problematyką religijno-filozoficzną środowisk emigracyjnych Rosjan, Ukraińców i Białorusinów. Książka wpisuje się w polskie badania emigrantologiczne oraz gromadzi prace poruszające główne zjawiska i procesy, jakie zachodziły w kręgach emigracji wschodniosłowiańskiej, zwłaszcza II połowy XX wieku w wielu centrach emigracyjnych, m.in. w Paryżu czy Nowym Jorku.

 

Okładka

Strona poświęcona publikacji

 

 

Międzynarodowa Konferencja Naukowa

z okazji jubileuszu Instytutu Filologii Słowiańskiej KUL

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Przekraczanie granic. Rosyjska, ukraińska i białoruska

przestrzeń literacka, kulturowa i językowa z perspektywy XXI wieku (Jubileusz 30-lecia Instytutu Filologii Słowiańskiej KUL)”.

Konferencja odbędzie się w dniach 30-31 maja (czwartek-piątek) 2019 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

 

Plakat

Strona konferencji

Program

Moskiewski Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny o naszej konferencji

 

 

Spotkanie filmowe

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich Studentów, Pracowników i miłośników kina na nasze kolejne spotkanie z cyklu „30 filmów na 30-lecie Instytutu Filologii Słowiańskiej”.

W czwartek (23 maja) 2019 roku o godzinie 16.00 w sali CN-106 zaprezentujemy Metro (2013) – przebój kinowy w reżyserii Antona Miegierdiczewa.

Film zostanie wyświetlony w oryginalnej wersji językowej z napisami w języku polskim.

 

Plakat

 

 

Konkurs Wiedzy o Rosji

 

Uprzejmie informujemy, że 22 marca (piątek) 2019 roku o godzinie 10.00 w sali CTW-113 odbędzie się organizowany przez nasz Instytut VIII Konkurs Wiedzy o Rosji (Język – Kultura – Historia – Realia). W ramach tego wydarzenia, oprócz zmagań uczniów z materią języka i kultury Rosji, będziemy mieli okazję zapoznać się z prezentacjami p. dr Anny Pado - doświadczonego dydaktyka nauczania języka rosyjskiego, oraz p. mgr Eweliny Parafińskiej - doktorantki w Instytucie Filologii Słowiańskiej KUL.

Serdecznie zapraszamy.

 

Więcej informacji

 

 

Spotkanie filmowe

 

Gorąco zapraszamy Studentów, Wykładowców i wszystkich entuzjastów dobrego kina na kolejny pokaz z cyklu „30 filmów na 30-lecie Instytutu Filologii Słowiańskiej KUL”.

Tym razem zaprezentujemy Lato (2018) w reżyserii Kiriłła Sieriebriennikowa – film muzyczno-biograficzny o legendzie radzieckiego rocka Wiktorze Coju – liderze grupy Kino i postaci ikonicznej dla undergroundowej kultury muzycznej późnego ZSRR.

Projekcję rozpoczynamy 21 marca (czwartek) 2019 roku o godzinie 17.30

w sali CN-106.

Film zostanie wyświetlony z napisami w języku polskim.

 

Plakat

 

 

Konkurs „Czytamy prozę rosyjską”

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników słowa do wzięcia udziału w organizowanym przez Katedrę Literatury Rosyjskiej IFS KUL konkursie „Czytamy prozę rosyjską”.

Konkurs, który odbędzie się 4 kwietnia 2019 roku, adresujemy do studentów wszystkich roczników filologii rosyjskiej, ukraińskiej i lingwistyki stosowanej, na zgłoszenia zaś czekamy do 25 marca 2019 roku.

 

Informacje o konkursie

Formularz zgłoszenia

 

 

Międzynarodowa Konferencja Naukowa z okazji jubileuszu Instytutu Filologii Słowiańskiej KUL

 

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Przekraczanie granic. Rosyjska, ukraińska i białoruska przestrzeń literacka, kulturowa i językowa z perspektywy XXI wieku (Jubileusz 30-lecia Instytutu Filologii Słowiańskiej KUL)”.

Konferencja odbędzie się w dniach 30-31 maja 2019 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, na zgłoszenia zaś czekamy do 31 marca 2019 roku.

 

Strona konferencji

Zaproszenie (pdf)

Rejestracja uczestników

Formularz zgłoszenia (doc)

 

 

Spotkanie filmowe

 

Serdecznie zapraszamy Studentów, Wykładowców, a także wszystkich miłośników X Muzy na kolejne spotkanie filmowe z cyklu „30 filmów na 30-lecie Instytutu Filologii Słowiańskiej KUL”.

W najbliższy czwartek (10 stycznia 2019 roku) o godzinie 17.30 w sali CN-106 wyświetlimy komedię Choinki (2010) w reżyserii Timura Biekmambietowa (film z napisami w języku polskim).

Projekcję poprzedzi wstęp, który zaprezentuje Pani Dyrektor Instytutu, dr hab. Maria Mocarz-Kleindienst, prof. KUL.

 

Plakat

 

 

Spotkanie opłatkowe w Instytucie Filologii Słowiańskiej

 

W imieniu Koła Naukowego Studentów Instytutu Filologii Słowiańskiej KUL gorąco zapraszamy wszystkich Studentów, Pracowników i Przyjaciół naszego Instytutu na spotkanie opłatkowe, które odbędzie się 18 grudnia 2018 roku (wtorek) o godzinie 18.00 w sali CTW-56.

Plakat

 

 

Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

dla pracownika naszego Instytutu

 

Z satysfakcją informujemy, że pracownik Katedry Literatury Rosyjskiej – dr hab. Monika Sidor – za wybitne osiągnięcia naukowe na polu humanistyki została uhonorowana Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego I stopnia.

Szanowna Pani Profesor,

proszę przyjąć nasze najserdeczniejsze gratulacje!

 

Na zdjęciu: dr hab. Monika Sidor i minister Jarosław Gowin

(źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

autor: Przemysław Blechman)

 

 

Nowa publikacja

 

Z przyjemnością informujemy, iż nakładem Towarzystwa Naukowego KUL ukazały się publikacje Lwa Szestowa pt. Dziennik myśli oraz Pochwała głupoty w przekładzie i opracowaniu prof. dr hab. Anny Woźniak – kierownik Katedry Literatury Rosyjskiej w naszym Instytucie.

Pani Profesor serdecznie gratulujemy, zaś wszystkich zachęcamy do zapoznania się z tą zajmującą pozycją.

 

Więcej informacji

Spis treści

 

 

Jubileusz Instytutu Filologii Słowiańskiej KUL

 

Szanowni Państwo!

W roku akademickim 2018/2019 Instytut Filologii Słowiańskiej KUL obchodzi 30. rocznicę swojego powstania. W związku z tym uroczystym wydarzeniem chcemy już teraz rozpocząć świętowanie daty tak ważnej dla wszystkich Studentów, Pracowników, Absolwentów i Przyjaciół naszego Instytutu. Zapraszamy zatem na cykl spotkań „30 filmów na 30-lecie Instytutu”. Pierwsze spotkanie odbędzie się 29 listopada 2018 roku (czwartek) o godzinie 17.30 w sali CTW-113, zaś po projekcji filmu IWAN WASILJEWICZ ZMIENIA ZAWÓD (film zostanie wyświetlony z polskimi napisami) zapraszamy na skromny poczęstunek do sali CTW-56.

 

Plakat

 

 

Nowa publikacja

 

Nakładem warszawskiego Wydawnictwa RM ukazała się właśnie książka Jewgienija Nikołajewa pt. Czerwony snajper. Wspomnienia z frontu wschodniego w przekładzie i opracowaniu naszego kolegi – pracownika Katedry Translatoryki i Języków Słowiańskich – Marcina Cybulskiego.

Serdecznie zapraszamy do lektury.

 

Więcej informacji

 

 

Wizyta dziekana Wydziału Filologicznego Czarnomorskiego Uniwersytetu Narodowego (Ukraina) w Instytucie Filologii Słowiańskiej

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich Pracowników i Studentów na cykl wykładów prof. dr. hab. Aleksandra Pronkiewicza, dziekana Wydziału Filologicznego Czarnomorskiego Uniwersytetu Narodowego – hispanisty, krytyka literackiego i filmoznawcy.

 

Plakat

 

 

Nowa publikacja

 

Informujemy, że w Wydawnictwie KUL ukazała się monografia dr Małgorzaty Wideł-Ignaszczak, pt. Przekaz leksyki religijnej z języka polskiego na język rosyjski. Zapraszamy do lektury. Autorce gratulujemy!

 

Więcej informacji

 

 

In memoriam

 

Z żalem i chrześcijańską nadzieją na zmartwychwstanie informujemy, że

11 sierpnia 2018 roku zmarła we Lwowie prof. dr hab. Stefania Andrusiw, naukowiec, literaturoznawca, wieloletni pracownik naszego Instytutu, kierownik Katedry Literatury Ukraińskiej. Pani Profesor została pochowana  na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Niech odpoczywa w pokoju!

 

Więcej informacji

In memoriam KUL

 

 

 

Medal św. Cyryla i Metodego dla Prof. W. Kołbuka

 

Z dumą informujemy, że 11 czerwca 2018 r., w ramach obchodów 100-lecia KUL, Profesor Witold Kołbuk został wyróżniony Medalem świętych Cyryla i Metodego za pracę naukową i badania nad historią, prawem kanonicznym

i duchowością Kościoła Greckokatolickiego.

Panie Profesorze, gratulujemy!

 

Więcej informacji

 

 

Przez Okular Przekładu - rozstrzygnięcie konkursu

 

Studenci Koła Naukowego Filologii Słowiańskiej serdecznie zapraszają na uroczystość wręczenia nagród w II edycji Konkursu na tłumaczenie eseju ukraińskiego i rosyjskiego Przez Okular Przekładu, która odbędzie się

15 czerwca o godzinie 12.00 w sali GG-243.

 

Więcej informacji

 

 

Konferencja naukowa

 

Katedra Literatury Ukraińskiej i Białoruskiej zaprasza na konferencję naukową, pt. Między swojskością a obcością. Dyskursy tożsamościowe 

w literaturach wschodniosłowiańskich, która odbędzie się 12 czerwca 2018 r. o godz. 11.00 w sali CTW-056. 

 

Więcej informacji

 

 

Nowa publikacja w IFS

 

Nakładem Wydawnictwa RM ukazała się książka Ludmiły Pawliczenko, pt. Pani śmierć. Najsłynniejsza snajperka frontu wschodniego 

w przekładzie, opracowaniu i z posłowiem dra Marcina Cybulskiego.

Zachęcamy do lektury. Autorowi gratulujemy! 

 

Więcej informacji

 

 

Stypendium Marszałka dla naszej studentki

 

Z radością informujemy,  że p. Ewelina Parafińska, studentka II roku studiów magisterskich, otrzymała stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego za wybitne wyniki w nauce.

Serdecznie gratulujemy!

 

--------------------------------------------------------------------------

 

Konkurs recytacji poezji rosyjskiej

 

 
Wykłady w ramach programu Erasmus+
 
W dniach 23-26 kwietnia w Instytucie Filologii Słowiańskiej odbędzie się cykl wykładów dr Marii Avhustiuk, pracownika Katedry Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Narodowego "Akademia Ostrogska" na Ukrainie. Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach.
 

Problematyka proponowanych wykładów obejmuje szeroko rozumiane zagadnienia z zakresu psycholingwistyki i neurodydaktyki. Podczas wykładów można będzie dowiedzieć się o roli motywacji w nauce języków obcych, a także poznać, jakie czynniki pomagają, a jakie stoją na przeszkodzie w skutecznym przyswajaniu języka obcego.

 

 

Konkurs multimedialny Sakralne oblicze Ukrainy 

 

Instytut Filologii Słowiańskiej KUL serdecznie zaprasza na uroczyste

rozstrzygnięcie VII edycji Konkursu na najlepszą prezentację

multimedialną pt. SAKRALNE OBLICZE UKRAINY,

które odbędzie się 6 kwietnia 2018 r. w sali 114 CTW o godzinie 10.00.

 Program:

Powitanie Prodziekana WNH dr hab. Konrada Klimkowskiego i Dyrektor IFS
dr hab. prof. KUL Marii Mocarz-Kleidienst

Prezentacje i wykłady:

 

prof. dr hab. Witold Kołbuk (KUL) "Prawosławie a katolicyzm"
dr Katarzyna Jakubowska Krawczyk (UW) "Rola ikony w kulturze ukraińskiej" przerwa

studenci IFS - prezentacja "Studenckie życie. Dlaczego warto studiować"

przerwa

Rozstrzygnięcie konkursu multimedialnego

 

VII Konkurs wiedzy o Rosji

 

16 marca 2018 r. w Instytucie Filologii Słowiańskiej KUL odbędzie się kolejna edycja Konkursu wiedzy o Rosji (Język-Kultura-Historia-Realia).

 

Więcej informacji

 

 

Zaproszenie do udziału w konferencji

w 20 rocznicę śmierci prof. R. Łużnego

 

Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ we współpracy z Komisją Wschodnioeuropejską PAU oraz Komisją Słowianoznawstwa Oddziału PAN w Krakowie zapraszają na międzynarodową sesję naukową na temat Słowiańszczyzna wschodnia a europejskie tradycje kulturowe, która odbędzie się 8-9 marca 2018 r. w Krakowie. 

 

Więcej informacji

Zaproszenie

Program konferencji

 

 

Nowa publikacja 

 

Miło nam poinformować,

że w Wydawnictwie Werset ukazała się publikacja 

 

dra Marcina Cybulskiego

 

pt. Proszę przyjść jutro.

Satyra antybiurokratyczna 

w komediach filmowych

okresu ZSRR i PRL.

 

Zapraszamy do lektury.

Autorowi gratulujemy!

 

Więcej informacji

 

 

Spotkanie „Efektywna komunikacja w globalnej organizacji

 

Katedra Translatoryki i Języków Słowiańskich

 zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu

 "Filolog na rynku pracy", które odbędzie się

 we wtorek 17 stycznia  o godz 11.00

w sali CTW-114.

 

Spotkanie pt. „Efektywna

komunikacja w globalnej organizacji" poprowadzą przedstawiciele firmy GENPACT

 

Więcej informacji

 

 

 

Sukces naszej studentki

 

Z radością informujemy, że p. Ewelina Parafińska, studentka II roku studiów drugiego stopnia filologii słowiańskiej zajęła 1 miejsce (ex aequo) w II Ogólnopolskim Konkursie na przekład Piosenki Filmowej, zorganizowanym  przez  fundację FORTIMA „Akademia Filmowego Słowa”. Serdecznie gratulujemy!

 

Seminarium Naukowe "Czy literatura bez wartości? Między literaturą wysoką i masową, arcydziełem i kiczem"

 

Katedra Literatury Rosyjskiej Instytutu Filologii Słowiańskiej KUL zaprasza do wzięcia udziału w Seminarium Naukowym pod tytułem Czy literatura bez wartości? Między literaturą wysoką i masową, arcydziełem i kiczem, które odbędzie się 14 grudnia 2017 roku

 

kul_plakat_2017_literatura

Więcej informacji 

Program seminarium

Galeria zdjęć

 

 

Czytamy prozę rosyjską - konkurs

 

Instytut Filologii Słowiańskiej KUL oraz Instytut Germanistyki i Lingwistyki Stosowanej UMCS zapraszają wszystkich miłośników słowa do udziału 

 

w II edycji konkursu Czytamy prozę rosyjską, który odbędzie się 24 listopada 2017 roku o godz. 10.00 na Wydziale Humanistycznym UMCS.

 

Na zgłoszenia czekamy do 18 listopada: 

Szczegóły 

Więcej informacji

Galeria zdjęć

  

 

Regulamin Studiów 

Zachęcamy do zapoznania się z obowiązującym Regulaminem Studiów KUL: Regulamin

 

 

 

Eliminacje centralne XIX Ogólnopolskiego Konkursu Recytacji Poezji Rosyjskiej
 
24-25 czerwca w Krakowie w PIWNICY POD BARANAMI odbyły się eliminacje centralne XIX Ogólnopolskiego Konkursu Recytacji Poezji Rosyjskiej dla studentów rusycystyki. Nasz Instytut reprezentowali studenci II roku I stopnia Dawid Kuśmierz i Łukasz Cisek. Obaj Panowie wystąpili bardzo dobrze, a Dawid wywalczył pierwsze z trzech wyróżnień.

 

Gratulujemy!

 

Rozstrzygnięcia konkursów

 

13 czerwca w KUL odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia dwóch konkursów, organizowanych przez pracowników i studentów naszego Instytutu.
Laureaci konkursu multimedialnego "Wielcy twórcy literatury rosyjskiej i ich dzieła" - młodzież szkół ponadgimnazjalnych oraz konkursu "Przez okular przekładu" - studenci uczelni wyższych, odebrali dyplomy i nagrody rzeczowe, a następnie mieli możliwość publicznej prezentacji swoich dokonań przed uniwersytecką publicznością.

 

Laureatom serdecznie gratulujemy!
Wszystkim zaangażowanym dziękujemy za udział w tej imprezie.  

 

Galeria zdjęć 

 

 

Rozstrzygnięcie konkursu "Wielcy twórcy literatury rosyjskiej i ich dzieła"

 

Miło nam poinformować, że w konkursie na najlepszą prezentację multimedialną wyróżniliśmy następujące prace:

 

I miejsce

Partyk Zielonka VI LO w Lublinie

 

II miejsce

Aleksandra Jarosz i Hanna Czech Zespół Szkół numer I w Kraśniku oraz 

Eliza Marzec i Karolina Torba LO im. ONZ w Biłgoraju

 

III miejsce - Agnieszka Maciocha LO im. ONZ w Biłgoraju

 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

 

Uroczysta gala z wręczeniem nagród, podczas której wyróżnione osoby będą miały możliwość zaprezentowania swoich prac odbędzie się w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II 13 czerwca br. o godz. 12.00 (szczegóły prześlemy wkrótce).

 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

 

 

Konkurs Recytacji Poezji Rosyjskiej

 

 

29 maja 2017 r. odbyły się eliminacje uczelniane Konkursu Recytacji Poezji Rosyjskiej zorganizowany przez Teatrzyk KULISA pod kierownictwem mgr Olgi Lewickiej.

 

I miejsce i nagrodę publiczności - Dawid Kuśmierz, II rok I stopnia

II miejsce - Katarzyna Szlachta, II rok I stopnia

III miejsce - Łukasz Cisek, II rok I stopnia oraz Ewelina Parafińska, I rok II stopnia

Wyróżnienie - Arvid Johnson, II rok I stopnia

 

Laureatom serdecznie gratulujemy!

 

Galeria zdjęć 

 

 

Zaproszenie na konferencję

 

KATEDRA LITERATURY ROSYJSKIEJ

INSTYTUTU FILOLOGII SŁOWIAŃSKIEJ

KATOLICKI UNIWERSYTET LUBELSKI JANA PAWŁA II

KOMISJA EMIGRANTOLOGII SŁOWIAN MIĘDZYNARODOWEGO KOMITETU SLAWISTÓW

 

 

IV Międzynarodowa Konferencja

 

Emigracja rosyjska, ukraińska i białoruska XX i XXI wieku.

Kulturowe zbliżenia i miejsca wspólne,

oddziaływanie i odrzucenie

 

25-26 maja 2017 roku

 

Lublin, al. Racławickie 14, CTW, s. 113, s. 114

 

Program konferencji (PDF)

Galeria zdjęć 

 

 

Seminarium FILOLOG NA RYNKU PRACY

 

Katedra Translatoryki i Języków Słowiańskich Instytutu Filologii Słowiańskiej KUL zaprasza na seminarium z cyklu „Filolog na rynku pracy”, podczas którego pani Grażyna Adamowicz-Grzyb wygłosi wykład nt. Tłumaczenia filmowe w praktyce.

 

Spotkanie odbędzie się w dn. 10 maja 2017 r. o godz. 13.30 w sali CTW-114.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozstrzygnięcie VI Konkursu Wiedzy o Rosji

 

Konkurs odbywał się pod patronatem honorowym Dziekana Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Uczestników powitał Pan Prodziekan do spraw studenckich dr hab. Arkadiusz Stasiak oraz Pani Dyrektor IFS dr hab. Maria Mocarz-Kleindienst (prof. KUL).

 

Więcej informacji

Galeria zdjęć

 

 

"Na dalekiej Ukrainie. Śladami bohaterów trylogii Henryka Sienkiewicza"

 

7 kwietnia 2017 roku w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyło się rozstrzygnięcie VI edycji konkursu multimedialnego dla szkół ponadgimnazjalnych. W tegorocznej edycji spotkań z Ukrainą wzięło udział kilkanaście szkół z Lubelszczyzny oraz z województw ościennych.

 

Więcej informacji

Galeria zdjęć

 

 

VI KONKURS WIEDZY O ROSJI

 

 

Instytut Filologii Słowiańskiej w dniu 7.04.2017 roku organizuje VI KONKURS WIEDZY O ROSJI (JĘZYK - KULTURA – HISTORIA - REALIA).

Konkurs odbywa się pod patronatem honorowym Dziekana Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

 

 

POZNAJĄC JĘZYKI SĄSIADÓW INWESTUJESZ W PRZYSZŁOŚĆ


Drodzy Uczniowie Maturzyści!


Zastanawiacie się, jakie studia wybrać? Zapraszamy do lektury najnowszego wydania katalogu Language Job Guide 2017 Kariera z językiem obcym, w którym dowiecie się m.in. o możliwościach, jakie dają studia na kierunku filologia słowiańska KUL (odsyłamy do tekstu: Poznając języki sąsiadów inwestujesz w przyszłość).

(http://www.linguajob.pl/download/katalog2017.pdf)

 

Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą programu studiów, przygotowaną dla Was na najbliższy rok akademicki.

 

dr hab. Maria Mocarz-Kleindienst, prof. KUL

dyrektor Instytut Filologii Słowiańskiej

 

Plan studiów 2017/2018 (studia I stopnia)

Plan studiów 2017/2018 (studia II stopnia)

 

 

Międzynarodowy Konkurs Ortograficzny z Języka Ukraińskiego

 

W dniach 16-17 marca 2017 roku w Krakowie odbył się kolejny Międzynarodowy Konkurs Ortograficzny z Języka Ukraińskiego. Gospodarzem konkursu był Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wzięli w nim udział studenci z 7 państw: Bułgarii, Chorwacji, Czech, Polski, Rosji, Serbii i Węgier, w tym dwóch studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II: Paweł Skibniewski i Adrian Zarański.

 

Więcej informacji

Galeria zdjęć

 

 

Jak powstaje ikona?

 

27 lutego 2017 roku, na zaproszenie Katedry Literatury Ukraińskiej i Białoruskiej, z prelekcją pt. Jak powstaje ikona? Współczesne ikony ukraińskie, wystąpiła dr Katarzyna Jakubowska-Krawczyk.

 

Więcej informacji 

Galeria zdjęć

Plakat (PDF)

 

Archiwum AKTUALNOŚCI

 

 

Autor: Monika Grygiel
Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020, godz. 20:43 - Marcin Cybulski