ROK AKADEMICKI 2018/2019

 

 

VIII Konkurs Wiedzy o Rosji (Język – Kultura – Historia – Realia)

 

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w VIII Konkursie Wiedzy o Rosji (Język – Kultura – Historia – Realia), który odbędzie się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II 22 marca (piątek) 2019 roku w siedzibie KUL (Aleje Racławickie 14, Lublin).

Konkurs kierujemy do osób uczących się języka rosyjskiego, którym nieobca jest także problematyka dotycząca sfery kultury rosyjskiej.

Uprzejmie prosimy o przesyłanie wypełnionych formularzy zgłoszenia na adres internetowy: magdalena.kawecka@kul.pl do 1 marca 2019 roku.

 

Plakat

Zaproszenie

Regulamin

Tezy konkursowe

Formularz zgłoszenia

 

 

Propozycja wykładów i warsztatów dla szkół

 

Wzorem lat ubiegłych, w związku z zainteresowaniem Państwa naszymi wykładami, Instytut Filologii Słowiańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II przygotował nową ofertę wykładów dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Tematyka proponowanych wykładów dotyczy zagadnień kultury, historii, języka i literatury rosyjskiej oraz ukraińskiej. Autorami są doświadczeni wykładowcy Instytutu Filologii Słowiańskiej z wieloletnim stażem pracy, potrafiący z pasją oraz w przystępny sposób przekazać proponowane treści.

 

Wykłady dla szkół

 

 

ROK AKADEMICKI 2017/2018

 

 

VII Konkurs Wiedzy o Rosji (Język – Kultura ­– Historia – Realia)

 

Instytut Filologii Słowiańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w VII Konkursie Wiedzy o Rosji (Język – Kultura – Historia – Realia), który odbędzie się w siedzibie Uniwersytetu (Aleje Racławickie 14) w dniu 16 marca (piątek) 2018 roku. Konkurs skierowany jest do osób uczących się języka rosyjskiego i zainteresowanych kulturą rosyjską.

Karty zgłoszeniowe prosimy nadsyłać drogą elektroniczną na adres: goswid@gmail.com lub pocztą na adres Instytutu do dnia 25 lutego 2018

 

Więcej informacji

Regulamin Konkursu

Załącznik nr 1

Załącznik nr 2

 

 

ROK AKADEMICKI 2016/2017

 

 

VI Konkurs Wiedzy o Rosji (Język – Kultura ­– Historia - Realia)

 

 

Instytut Filologii Słowiańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zaprasza uczniów szkół średnich do udziału w VI Konkursie Wiedzy o Rosji (Język – Kultura ­– Historia – Realia), który odbędzie się w siedzibie Uniwersytetu (Aleje Racławickie 14) w dniu 7 kwietnia (piątek) 2017.

 

Konkurs skierowany jest do osób uczących się języka rosyjskiego i zainteresowanych kulturą rosyjską. Zadania konkursowe, w formie testu wielokrotnego wyboru, obejmują materiał językowy przewidziany do realizacji w szkole średniej oraz zagadnienia kulturoznawcze i realioznawcze. Dla zwycięzców przewidziano nagrody i dyplomy.

 

Konkurs odbywa się pod patronatem honorowym Dziekana Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

 

Więcej informacji (PDF)

Regulamin konkursu

Załącznik nr 1

Załącznik nr 2

 

 

Konkurs „Wielcy twórcy literatury rosyjskiej i ich dzieła”

 

Katedra Literatury Rosyjskiej KUL zaprasza do udziału w konkursie na prezentację multimedialną „Wielcy twórcy literatury rosyjskiej i ich dzieła”.

Celem konkursu jest promocja czytelnictwa, rozwijanie zainteresowań, dotyczących literatury i kultury rosyjskiej, zdobywanie i kreatywna prezentacja wiedzy na temat biografii wielkich twórców rosyjskich – pisarzy i poetów oraz dzieł, które weszły do kanonu literatury światowej.

Termin nadsyłania prac: 30 kwietnia 2017 r. 

 

Więcej informacji (PDF)

 

 

Konkurs multimedialny

 

Instytut Filologii Słowiańskiej zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w VI edycji konkursu na najlepszą prezentację multimedialną pt. „Na dalekiej Ukrainie. Śladami bohaterów trylogii Henryka Sienkiewicza”. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o Ukrainie, relacjach polsko-ukraińskich, trudnej historii, jak również wiedzy z zakresu literatury polskiej, w tym twórczości H. Sienkiewicza.

Termin nadsyłania prac upływa 27 marca 2017 r.

 

Więcej informacji (PDF)

 

 

Wykład w Kraśniku

 

10 lutego Pani Natalia Sulikowska i Monika Sadowska – doktorantki w Katedrze Translatoryki i Języków Słowiańskich promowały nasz kierunek w Zespole Szkół nr 3 w Kraśniku. Zachęcały młodzież do zainteresowania kulturą rosyjską i studiowaniem w naszym Instytucie.

 

 

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii na stronie szkoły.

 

 

Propozycja wykładów i warsztatów dla szkół

 

Wzorem lat ubiegłych, w związku z zainteresowaniem Państwa naszymi wykładami, Instytut Filologii Słowiańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przygotował nową ofertę wykładów dla uczniów szkól gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

 

Tematyka proponowanych wykładów dotyczy zagadnień kultury, historii, języka i literatury rosyjskiej oraz ukraińskiej. Autorami są doświadczeni wykładowcy Instytutu Filologii Słowiańskiej w wieloletnim stażem pracy oraz młodzi doktoranci potrafiący z pasją oraz w przystępny sposób przekazać proponowane treści. 

 

Lista wykładów (PDF)

 

 

ROK AKADEMICKI 2015/2016

 

 

Konkurs Wiedzy o Rosji

 

Instytut Filologii Słowiańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zaprasza uczniów szkół średnich do udziału w V Konkursie Wiedzy o Rosji (Język - Kultura ­– Historia - Realia), który odbędzie się w siedzibie Uniwersytetu (Aleje Racławickie 14) - w dniu 4 kwietnia 2016.

 

Więcej informacji

 

 

Wyjazd do liceum we Włodawie

 

21 stycznia 2016 r. pracownicy naszego Instytutu prowadzili zajęcia w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie. Pan doktor Albert Nowacki, oraz pani doktor Monika Sidor promowali historię, język i kulturę rosyjską oraz ukraińską w zakresie następujących tematów:

„Kozaczyzna i Kozacy – historia na wesoło”

„Aleksander Sołżenicyn, świadek XX wieku”

 

Cieszymy się z zainteresowania młodzieży wschodnią Słowiańszczyzną. Dziękujemy nauczycielom i uczniom z Włodawy za miłe przyjęcie i współpracę.

 

Galeria zdjęć

 

  

ROK AKADEMICKI 2014/2015

 

 

Konkurs na prezentację multimedialną

 

Instytut Filologii Słowiańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału konkursie na prezentację multimedialną „Boże Narodzenie i Nowy Rok w Rosji”. 

Celem konkursu jest rozbudzanie wśród młodzieży zainteresowania współczesną Rosją – jej kulturą, literaturą i tradycjami oraz zachęcenie do rozwijania umiejętności indywidualnego poszukiwania informacji w tym zakresie.

Termin nadsyłania prac upływa 10 grudnia 2014 roku (decyduje data wpływu pracy do siedziby organizatora). Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi podczas spotkania opłatkowego, które odbędzie w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Dla zwycięzców przewidziano nagrody i dyplomy.

 

Regulamin konkursu

Załącznik do regulaminu

 

Pragniemy poinformować również, że na życzenie Państwa możemy w dniu rozstrzygnięcia konkursu (po uprzednim uzgodnieniu) nieodpłatnie zorganizować wycieczkę po KUL dla uczniów i ich opiekunów wraz z możliwością zwiedzenia Muzeum Uniwersyteckiego z przewodnikiem. Na życzenie uczniów i nauczycieli możemy również przygotować wykłady na zaproponowane wcześniej tematy.

Organizatorzy nie zwracają kosztów podróży.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 

ROK AKADEMICKI 2013/2014

 

 

III KONKURS WIEDZY O ROSJI - JĘZYK - KULTURA - HISTORIA - REALIA 

25 marca 2014 r.

 

Konkurs odbywa się pod patronatem honorowym Dziekana Wydziału Nauk Humanistycznych KUL oraz Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej UMCS.

 

10.00 - 10.15 Uroczyste otwarcie konkursu
10.15 - 11.15 TEST
11.15 - 11.30 Przerwa
11.30 - 12.15 Wykład: Obrzędowość świąt dorocznych w tradycji prawosławnej - dr Mirosława Kawecka
12.15 - 13.00 Prezentacja: Relacja z wyprawy nad Bajkał - Karolina Wojda, studentka V roku IFS 
13.00 - 14.00 Wizyta w Muzeum Uniwersyteckim Historii KUL
14.00 Ogłoszenie wyników KONKURSU WIEDZY O ROSJI

 

Zaproszenie

Regulamin

Załącznik nr 1

Załącznik nr 2

Program konkursu

 

 

Konkurs multimedialny "Jak wygląda Ukraina"

 

Zaproszenie

Regulamin

 

 

Konkurs recytatorski

 

Zaproszenie

Regulamin

 

 

Dyplom dla IFS 

 

Miło nam poinformować, że Instytut Filologii Słowiańskiej KUL otrzymał dyplom od Zespołu Szkół nr 3 w Puławach za zaangażowanie oraz życzliwą pomoc przy organizacji wycieczki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Pokaż

 

Organizacja wykładów 

 

Instytut Filologii Słowiańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przygotował ofertę wykładów dla uczniów szkól gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Tematyka proponowanych wykładów dotyczy zagadnień kultury, historii, języka i literatury rosyjskiej oraz ukraińskiej. Autorami są doświadczeni wykładowcy Instytutu Filologii Słowiańskiej w wieloletnim stażem pracy, potrafiący z pasją oraz w przystępny sposób przekazać proponowane treści .

Proponujemy udział w wykładach w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w siedzibie przy al. Racławickich 14 w Lublinie lub - na życzenie zainteresowanych - w konkretnych szkołach w Lublinie i poza Lublinem.

Zgłoszenia udziału w wykładach z proponowanym terminem oraz przewidywaną liczbą uczestników prosimy zgłaszać na adres e-mail: goswid@gmail.com

Uczestnictwo w wykładach jest nieodpłatne.

Poniżej przesyłamy spis tematów proponowanych wykładów. Informacje te dostępne są również na stronie www.kul.pl/instytut-filologii-slowianskiej (zakładka: Oferta IFS dla szkół, prawe menu).

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Autor: Monika Grygiel
Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020, godz. 19:18 - Marcin Cybulski