Konferencja „Kościół - państwo - społeczeństwo obywatelskie w służbie rodzin w Polsce”


O wpływie kościoła, państwa i społeczeństwa na polskie rodziny mówiono podczas konferencji "Kościół - państwo - społeczeństwo obywatelskie w służbie rodzin w Polsce. Inspiracje nauczaniem Stefana kardynała Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II". Konferencja odbyła się na KUL w związku z Rokiem Rodziny „Amoris laetita”.

 

Rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski zwrócił uwagę na pilną potrzebę uregulowania statutu badaczy zajmujących się naukami o rodzinie, która umożliwiłaby kształcenie kadry naukowej, poprzez nadawanie stopni i tytułów naukowych. - Stanie się to możliwe dzięki uznaniu nauk o rodzinie jako odrębnej dyscypliny naukowej - podkreślił rektor KUL.


Ważny jest nie tylko finansowy model wsparcia - podkreślał obecny na konferencji prof. Przemysław Czarnek. W swoim wystąpieniu minister edukacji i nauki mówił o polityce rodzinnej we współczesnej Polsce. - Musimy podejść naukowo do zagadnień związanych z rodziną. Patrząc na ogromny potencjał familiologów w Polsce, doszliśmy do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie odrębnej dziedziny nauk o rodzinie. Ona na to zasługuje, a my tego bardzo potrzebujemy z uwagi na kryzys rodziny i ataki ze strony rozmaitych ideologii, które z rzeczywistością i z prawdą nie mają nic albo mają niewiele wspólnego. Musimy bronić rodziny naukami o rodzinie, jako odrębną dziedziną naukową - podkreślił Czarnek.

Promocja rodziny i małżeństwa, rozumianego jako związek kobiety i mężczyzny i cały system zachęt to wg ministra edukacji i nauki, skuteczne sposoby na rzecz wsparcia rodziny. - Musi być wielka promocja rodziny. Musi iść za tym wielka promocja małżeństwa i cały program wychowawczy naszego społeczeństwa, naszych dzieci, naszej młodzieży. Program wychowawczy, który będzie realizować i państwo i samorząd i kościół - mówił Czarnek.

O zwiększającej się liczbie osób korzystających z katolickich poradni rodzinnych mówił dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, ks. dr Przemysław Drąg. - Osoby przychodzą do poradni, ponieważ wiedzą, że tam zrobimy wszystko, aby ratować ich rodzinę i małżeństwo" - podkreślił.

 


Proboszcz parafii Świętej Rodziny w Lublinie ks. Tadeusz Pajurek podkreślił, że w pomocy rodzinie przez Kościół ważną rolę odgrywają parafie i poradnictwo rodzinne. - Bardzo ważna jest troska o rodziny bezdzietne oraz rodziny, które mają dzieci niepełnosprawne. Jest dużo rodzin, które przeżywają kryzys - mówił ks. Pajurek.

Konferencję zorganizował Wydział Teologii KUL, parafia pw. Świętej Rodziny w Lublinie i Samorząd Studentów Wydziału Teologii KUL ze środków Funduszu Grantowego Uniwersyteckich Grantów Misyjnych.

Zapis wideo całej konferencji jest dostępny na kanale Tv KUL
Fotorelacja


Relacje medialne:
Panorama Lubelska TVP Lublin
Kurier Lubelski
Radio Lublin 1
Radio Lublin 2
Tygodnik Katolicki "Niedziela"
eKAI
Nowiny24.pl

WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona
ikona