Z punktu widzenia pracodawcy

 

Targi Pracy i Praktyk na KUL to doskonała okazja do spotkania lubelskiego środowiska akademickiego z pracodawcami różnych branż z regionu oraz z Polski.

 

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z wybranymi przedstawicielami pracodawców, którzy zapowiedzieli swój udział w Targach na KUL lub do lektury artykułu.

 

Materiał dźwiękowy

 

 

 

Zapytaliśmy zaproszonych wystawców dlaczego warto przyjść na

X Studenckie Targi Pracy i Praktyk KUL? 

– Targi pracy to możliwość poznania lokalnych pracodawców. Studenci mają szansę porozmawiać z nimi i poznać szczegóły dotyczące procesu rekrutacji – mówi Dobrawa Chmielewska z firmy Proama. Targi pracy dają okazję do tego, żeby zorientować się, jakie wymagania stawiane są przed pracownikami, np. znajomość języka angielskiego na określonym poziomie. Jeśli student nie posiada tej kompetencji, to ma czas to uzupełnić. Podczas targów pracy młody człowiek buduje swoje doświadczenie w kontaktach z potencjalnymi pracodawcami.

Jest to bardzo dobra inicjatywa, która pozwala zdobyć wiedzę o konkretnych stanowiskach pracy, możliwościach szkoleniowych, ścieżkach karier, a nawet można porozmawiać o wartościach, które są filarami w danych firmach - podkreśla Małgorzata Tokarz z Tesco Polska.

 

Próba generalna rozmowy kwalifikacyjnej

Czasem targi są wstępem do bezpośredniej rozmowy kwalifikacyjnej, dlatego warto pamiętać o tym, aby przyjść odpowiednio przygotowanym – wziąć ze sobą CV, ubrać się elegancko, przygotować sobie zestaw pytań, wykazać się kompetencją, zainteresowaniem oferty danej firmy.

Nie ma nic lepszego niż bezpośrednie spotkanie z rekruterem właśnie podczas takiego eventu. Potencjalny kandydat powinien zapoznać się z listą wystawców, sprawdzić w internecie przynajmniej podstawowe informacje dotyczące działalności firm, aby mieć podstawy do rozmowy z rekruterem. Warto zabrać ze sobą CV, ponieważ to bardzo usprawni ewentualny przyszły proces rekrutacji i sprawi, że kandydat zostanie lepiej zapamiętany – mówi Anna Wróbel, reprezentująca firmę Aleksander Mann Solution z główną siedzibą w Krakowie.

Jeśli kandydat zrobi dobre wrażenie, zostaje zapamiętany i staje się konkretną osobą, którą rekruter będzie rekomendował menadżerom bezpośrednio w firmie – dodaje Anna Wróbel.

W czasie spotkania z pracodawcą czy rekruterem można także skonsultować swoje CV.

Często udzielamy informacji zwrotnych, czy CV jest dobrze napisane, czy jest czytelne i ewentualnie podpowiadamy co zrobić, aby było ono bardziej atrakcyjne – wyjaśnia Anna Lipska, specjalista ds. rekrutacji firmy Stokrotka.

 

Jakie oferty?

Na X Targach na KUL zaprezentuje się 50 różnych firm. Warto wcześniej zapoznać się z listą wystawców. Wśród nich znajduje się m.in. firma Tesco, które jest pracodawcą zatrudniającym na świecie 500 tysięcy osób, w Polsce – 28 tysięcy. Posiada stanowiska pracy w części operacyjnej, czyli w sklepach, w centrach dystrybucji oraz w biurach głównych w Krakowie i Warszawie – tam znajdują się stanowiska prawników, informatyków, dział komunikacji, dział personalny, dział kontroli jakości. Wszystkie aktualne oferty pracy znajdują się na stronie internetowej: www.tesco.pl.

Na targi pracy na KUL przyjeżdżamy przede wszystkim z programem kompetencji, w którym chcemy, żeby ludzie młodzi brali udział w poszczególnych warsztatach i szkoleniach, które wykształcą w nich następujące kompetencje: współpraca, budowanie własnego wizerunku, osiąganie celów, budowanie wytrwałości i innowacyjność. Te kompetencje badamy wśród naszych przyszłych pracowników – dodaje Małgorzata Tokarz.

Także firma Proama prowadzi obecnie rekrutację do kilku działów w swojej firmie, której siedziba mieści się w Lublinie. Pracę będą mogli znaleźć tam absolwenci takich kierunków jak: prawo, administracja, mechanika i budowa maszyn, filologia germańska i filologia angielska.

Pracowników poszukuje również krakowska firma Aleksander Mann Solution

Poszukujemy osób otwartych, komunikatywnych, znających język angielski, którzy chcieliby rozpocząć swoją karierę w rekrutacji i pracować dla takich firm jak Microsoft – mówi Anna Wróbel z firmy Aleksander Mann Solution.

Swoje oferty na Targach Pracy przedstawi również firma Stokrotka.

Jesteśmy firmą handlową, mamy sieć supermarketów, ale nie oznacza to, że szukamy wyłącznie kasjerów i sprzedawców. W Lublinie posiadamy centralę firmy, w której znajduje się dział marketingu, dział rekrutacji, administracji, księgowość, dział IT – podkreśla Anna Lipska.

 

Rynek pracy dla młodych

Zapytaliśmy także naszych rozmówców kiedy i od czego studenci powinni zacząć przygotowania do wejścia na rynek pracy?

Młodzi ludzie powinni zacząć przegotowywać się do wejścia na rynek pracy już w gimnazjum i liceum, kiedy podejmują decyzję, w którym kierunku chcą się rozwijać – humanistycznym czy matematycznym. Na studiach warto podejmować praktyki u różnych pracodawców, aby wzbogacać swoje doświadczenia, budować kompetencje na poziomie społecznym – podkreśla Małgorzata Tokarz z Tesco. – Dyplom po ukończeniu studiów jest tylko biletem do tego pociągu pracodawców. To, czy ktoś sobie poradzi w określonym środowisku pracy, będzie zależało od tego, czy posiada kompetencje społeczne, czy potrafi zarządzać sobą i projektami, być innowacyjnym.

Warto pomyśleć o zdobyciu jak największego doświadczenia w czasie studiów. Nie muszą to być tylko praktyki wymagane w programie studiów czy zajęcia związane sticte z kierunkiem studiów.

Studenci nie powinni ograniczać się jedynie do odbycia praktyk obowiązkowych. Pracodawcy coraz częściej poszukują praktykantów, którzy byli by zainteresowani praktykami nieobowiązkowymi. Poza tym doświadczenie można zdobyć także w czasie pracy dorywczej czy w czasie pracy wakacyjnej, zarówno w Polsce jak i zagranicą. Uważam, że każda podejmowana praca jest dobrą okazją do rozwinięcia uniwersalnych umiejętności, takich jak zarządzanie czasem, planowanie czy komunikacja interpersonalna – zaznacza Dobrawa Chmielewska

 

Targi pracy naprawdę niosą ze sobą ogromne korzyści zarówno dla uczestników jak i wystawców. Dlatego warto już dziś dołączyć do wydarzenia dotyczącego X Studenckich targów Pracy i Praktyk KUL na naszym fanpage https://www.facebook.com/events/1503500879902383/ i być na bieżąco! Dzięki temu nie ominą Was ważne informacje nt. wystawców, bezpłatnych szkoleń oraz debaty ekspertów „Maraton do pracy”. Zaplanuj tak swój dzień, aby wziąć w niej udział. Być może znajdziesz tam swojego przyszłego pracodawcę.

 

Materiał przygotowały:

Joanna Lewińska

Magdalena Gładysz

 

Autor: Marta Szymańska-Jarosz
Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014, godz. 08:42 - Marta Szymańska-Jarosz