Encyklopedia 100-lecia KUL

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w stulecie swojego istnienia oddaje do rąk czytelników Encyklopedię 100-lecia KUL, której celem jest prezentacja dorobku Uniwersytetu, nie tylko w zakresie działalności dydaktycznej i badań naukowych, ale także wkładu całego środowiska KUL w życie społeczno-polityczne, literackie, artystyczne i religijne, w wymiarze lokalnym, krajowym i międzynarodowym. By sprostać temu zadaniu, przygotowano 2950 haseł, wśród których najliczniejszą grupę stanowią hasła biograficzne opisujące działalność aż 2030 osób. Dotyczą one wszystkich samodzielnych pracowników naukowych, którzy znaleźli zatrudnienie w murach lubelskiej Alma Mater. Spośród niesamodzielnych pracowników dydaktycznych i naukowo-badawczych w szerokim procesie konsultacji, prowadzonych w obrębie poszczególnych jednostek organizacyjnych Uczelni, na liście haseł uwzględniono ostatecznie jedynie tych o bardzo istotnych dokonaniach naukowych czy organizacyjnych. Z rzeszy pracowników administracji uczelnianej starano się uwzględnić przede wszystkim osoby kierujące wiodącymi agendami i jednostkami organizacyjnymi Uczelni. W Encyklopedii umieszczono także biogramy ważniejszych absolwentów, szczególnie zasłużonych na różnych polach działalności, zwłaszcza naukowej, literackiej, artystycznej, polityczno-społecznej i kościelnej. Uwzględniono także darczyńców i donatorów Uniwersytetu, doktorów honoris causa oraz nagrodzonych innymi nagrodami przyznawanymi przez KUL.

Biogramy, poza nieliczną grupą tekstów pozyskanych na drodze licencji z innych publikacji uniwersyteckich (m.in. z Encyklopedii katolickiej), są opracowaniami całkowicie oryginalnymi, zazwyczaj przygotowanymi na zachowanej w Archiwum Uniwersyteckim dokumentacji. Aktualni pracownicy Uczelni uzyskali możliwość napisania swoich autobiogramów lub przynajmniej dokonania autoryzacji tekstów powstałych na podstawie personalnych ankiet wewnętrznych. W przypadku nieskorzystania z tych opcji aktualnie zatrudnionym na Uczelni samodzielnym pracownikom naukowym przygotowano krótkie noty biograficzne skomponowane z wykorzystaniem ogólnodostępnych i uczelnianych baz danych, co tłumaczy pewną dysproporcję objętościową w zakresie opublikowanych opracowań biograficznych. Zakres informacji podawanych w haśle, w tym także tytulatura wyszególniona w główce tego rodzaju haseł, rejestruje stan na dzień 28 lutego 2018 r.

W obszarze haseł rzeczowych na szpaltach Encyklopedii znalazły się opracowania opisujące dzieje i stan obecny wszystkich jednostek organizacyjnych Uczelni. Należą do nich wydziały, instytuty (w ich ramach omówiono katedry), jednostki międzywydziałowe, ośrodki i centra naukowo-badawcze oraz agendy pionu administracyjnego. Wiele miejsca przeznaczono także na fundacje, studenckie koła naukowe, towarzystwa, stowarzyszenia i organizacje, a także jednostki kulturalno-artystyczne funkcjonujące w strukturach Uczelni. Oddzielne opracowania poświęcono uniwersyteckim czasopismom i ważniejszym seriom wydawniczym, ośrodkom wydawniczym i redakcjom. Dość liczną grupę stanowią hasła omawiające obiekty uniwersyteckie zlokalizowane zarówno w obrębie kampusów na terenie Lublina, jak i zamiejscowe domy pracy twórczej oraz odpoczynku. Specyficzną grupą są zagadnienia omawiające tytuły, stanowiska, funkcje i urzędy uczelniane oraz znaki i symbole uniwersytetu. W Encyklopedii znalazły się także opracowania opisujące ważniejsze wydarzenia uniwersyteckie, takie jak konferencje i tygodnie naukowe, cykliczne wykłady, sympozja, festiwale nauki i imprezy artystyczne.

Ogółem w procesie kreacji autorskiej uczestniczyło 530 osób. Byli to głównie aktualni pracownicy wszystkich pionów i obszarów organizacyjnych Uczelni, którzy na ogół opisywali agendy związane z ich aktywnością na Uniwersytecie. Ponadto do tworzenia Encyklopedii zaangażowano wielu doktorantów, stażystów i studentów, zwłaszcza odbywających praktyki w Instytucie Leksykografii, gdzie koordynowano prace autorskie i redakcyjne nad tym Dziełem.

W zakresie metodyki opracowania redakcyjnego starano się ograniczyć liczbę skrótów wyrazowych, poprzestając na stosowaniu jedynie tych o charakterze ogólnym. Odsyłacze hasłowe (wyrażone znakiem →) wprowadzono do pojęć rzeczowych, a tym samym zupełnie zrezygnowano ze stosowania odwołań do biogramów. W poszczególnych tekstach wszystkie osoby, którym poświęcono w Encyklopedii odrębne hasła, przywoływano jedynie z podaniem inicjału imienia oraz nazwiska (przy powtórzeniu w tym samym tekście podając jedynie samo nazwisko). Natomiast rozpisywano imiona wyłącznie przy osobach, które nie mają w Encyklopedii biogramów (przy pierwszym powtórzeniu w tym samym haśle skracając imię do inicjału, a przy kolejnych wystąpieniach podając samo nazwisko).

Ilustracje wykorzystane w Encyklopedii w zdecydowanej większości pochodzą ze zbiorów własnych Uniwersytetu, zwłaszcza z Archiwum Uniwersyteckiego KUL, Biblioteki Uniwersyteckiej KUL i Działu Komunikacji. Zasoby tej ostatniej agendy (dostępne w internetowych fotorelacjach dokumentujących na bieżąco życie Uniwersytetu) posłużyły do przedstawienia ostatniego 10-lecia z życia Uniwersytetu. W dość znaczącym zakresie wykorzystano je także do zilustrowania biogramów. Opisane zasoby uzupełniły fotografie udostępniane przez autorów poszczególnych tekstów encyklopedycznych, a także liczne, pochodzące ze zbiorów prywatnych pracowników KUL i ich rodzin. Wobec wszystkich osób zaangażowanych w proces ilustrowania naszego Dzieła i okazaną wolę dzielenia się z innymi osobistymi pamiątkami pragniemy wyrazić głęboką wdzięczność.

Encyklopedia nie mogłaby się ukazać bez wsparcia finansowego udzielonego przez Towarzystwo Przyjaciół KUL, za co składamy tej szacownej i zasłużonej dla Uczelni organizacji wyrazy wdzięczności.

Wyrażamy nadzieję, że Encyklopedia 100-lecia KUL, stając się godnym darem dla całej społeczności akademickiej KUL na stulecie istnienia naszej Alma Mater, przyczyni się także do rozwoju dalszych, bardziej uszczegółowionych badań nad poszczególnymi aspektami ze stuletniej, jakże bogatej historii tej wyjątkowej pod wieloma względami Uczelni.

 

 

dr Edward Gigilewicz


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona