Happy Birthday Louis!

naglowekbrajl

4 stycznia to dzień urodzin Louis’a Braille’a zarazem Światowy Dzień Brajla – pisma niewidomych jakie opracował. W telewizji i w radiu można czasem usłyszeć informacje o „języku” Braille’a. Rzeczywiście istnieje język Louis’a Braille’a - francuski bo wynalazca pisma niewidomych był Francuzem. Jego wynalazek nie jest jednak językiem lecz alfabetem, w którym różne kombinacje punktów na planie tzw. sześciopunktu (tak, takiego jak szczęśliwa szóstka na kostce do gier) tworzą poszczególne litery. Jak to działa można sprawdzić w zamieszczonej niżej tabelce.

 

 

Jak można pisać brajlem? Jest kilka sposobów – przy pomocy tabliczki i dłutka, na brajlowskiej maszynie do pisania albo na specjalnych elektronicznych notatnikach. Można też dowolny tekst przygotować na zwykłym komputerze a potem wydrukować go na brajlowskiej drukarce. Zapraszamy na błyskawiczny kurs brajla!

Gwarantujemy opanowanie podstaw i umiejętność napisania własnego imienia na maszynie brajlowskiej. 20-minutowe zajęcia będą odbywać się o pełnych godzinach od 10.00 do 14.00 w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW-44. Zgłoszenia grup do 10 osób tel. 502 124 397.

 

 


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona
ikona