Witamy na stronie 

Katedry Historii Wychowania, Opieki i Pedagogiki Społecznej 

Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II 

 

 

Zachęcamy do odwiedzenia aktualności 

 

 

 

 


 

W związku z postanowieniem Władz Uczelni dotyczącym kształcenia zdalnego serdecznie zachęcamy do kontaktowania się drogą mailową;

 

 

prof. dr hab. Marian Surdacki - msurd@kul.lublin.pl

 

ks. dr hab. Andrzej Łuczyński, prof. KUL - luczynski@kul.lublin.pl

 

s. dr hab. Maria Opiela, prof. KUL - sloyola@wp.pl 

 

dr hab. Wiesław Partyka - jezowe@kul.lublin.pl

 

dr Katarzyna Braun - kbraun@kul.pl

 

dr Lidia Pietruszka - lidia.pietruszka@kul.lublin.pl 

 

dr hab. Elżbieta Stoch - estoch@kul.pl 

 

 

 

 


 

 

       Decyzją Kapituły Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2022 monografia autorstwa dr hab. Elżbiety Stoch, pt. Teatr Miejski w Lublinie (1944–1949). Źródła – nieznane fakty – repertuar – recepcja krytyczna, opublikowana w Wydawnictwie KUL w ramach serii wydawniczej: Życie Teatralne w Lublinie w XIX i XX wieku, t. IV, otrzymała prestiżowe wyróżnienie w kategorii: „Edytorstwo”:

"za stworzenie kopalni wiedzy o kulturalnej historii Lublina okresu powojennego. Gromadząc fakty, ciekawostki i lokalne mity, pokazuje pierwsze po II Wojnie Światowej polskie centrum teatralne, które działało na granicy „obszarów wolności i zniewolenia”.

 

Serdecznie gratulujemy!

Zachęcamy do lektury!

 

 

 

e_stoch_teatr_miejski_okladka2 

 

 

 

feniks_2022_nagroda

 

 

 

 

 


 

  Z radością informujemy, że ukazała się monografia autorstwa prof. dr hab. Mariana Surdackiego "Miłosierdzie czy opieka społeczna. Od starożytności do oświecenia". Publikacja ujmuje całokształt działalności instytucji opiekuńczych i innych pozainstytucjonalnych inicjatyw dobroczynnych podejmowanych przez środowiska kościelne, świeckie i państwowe, na rzecz rozmaitych kategorii potrzebujących, w tym także inicjatyw obejmujących opiekę medyczną. Składa się z dwóch części. Pierwsza przedstawia zagadnienia opieki społecznej w starożytnym Egipcie i na Bliskim Wschodzie oraz w całej chrześcijańskiej Europie, druga - w Polsce.


Gratulujemy Panu Profesorowi!

Zachęcamy do lektury!

 

 

 

 

 

 

 


 

    Z przyjemnością informujemy, iż ukazała się monografia "Narzeczeństwo. Droga, którą warto przejść" autorstwa dr Lidii Pietruszki i dr Magdaleny Parzyszek. Publikacja zawiera treści, które dotyczą rozumienia narzeczeństwa i jego istoty, instytucji zaręczyn, a także dalszego, bliższego i bezpośredniego przygotowania do małżeństwa.
   Książka może być bardzo przydatna dla pedagogów, psychologów, teologów, duszpasterzy, pracowników poradni rodzinnych, którzy zajmują się diagnozą, projektowaniem i realizacją działań profilaktycznych, poradnianych czy terapeutycznych, niezwykle ważnych dla podejmowanych starań w celu dobrego funkcjonowania społecznego zarówno rodzin, jak i poszczególnych członków je tworzących. 

Zachęcamy do lektury! 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

feniks-1024x495

 

 

 

Kapituła Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2019 przyznała nagrody i wyróżnienia za najbardziej wartościowe osiągnięcia z zakresu literatury religijnej w ostatnim roku. Z przyjemnością informujemy, że w kategorii Kościół wobec współczesności wyróżnienie otrzymał ks. dr hab. Andrzej Łuczyński za publikację „Młodzież zagrożona wykluczeniem. Prewencyjny potencjał pedagogii ks. Jana Bosko”.

 

W uzasadnieniu czytamy: 

"Niezwykle cenna próba zwrócenia uwagi czytelnika na pilną potrzebę podjęcia gruntownej formacji społecznej i chrześcijańskiej młodego pokolenia przez wszystkich, którym nie jest obojętny los współczesnej młodzieży, zagrożonej skutkami zmian cywilizacyjnych. Obowiązkowa lektura rodziców, nauczycieli, wychowawców, katechetów, odwołująca się do klasycznej metody wychowawczej ks. Jana Bosko, zrodzonej z pełnego troski i miłości przestawania z młodzieżą".

 

 

 

Serdecznie gratulujemy Księdzu Profesorowi!

 

 

 


 

 

Z radością informujemy, że ukazała się monografia autorstwa ks. dr hab. Andrzeja Łuczyńskiego "Młodzież zagrożona wykluczeniem. Prewencyjny potencjał pedagogii ks. Jana Bosko". Publikacja skierowana jest szczególnie do rodziców i peda­gogów (nauczycieli, wychowawców, katechetów), którym nie jest obojęt­ny los młodzieży potrzebującej pomocy i wsparcia. Zawarta w opra­cowaniu refleksja jest uwzględnieniem szerokiego kontekstu zagadnień, które wpisują się w sposób istotny w realizację zamysłu wychowania pre­wencyjnego.

Serdecznie zachęcamy do lektury!

 

 

 

 

 

 


 

Zachęcamy do lektury publikacji "Educational and psychosocial dimension of experience", która ukazała się pod redakcją dr hab. Franciszki Wandy Wawro, prof. KUL. Monografia stanowi bogate źródło wiedzy zarówno empirycznej jak i teoretycznej. Pozostaje w nurcie inicjowania stałego namysłu i pogłębionego dialogu nad problematyką edukacyjnego i psychospołecznego wymiaru doświadczenia. 

 

 

 

 

 


 

Informujemy, że ukazała się monografia pod redakcją dr Lidii Pietruszki oraz dr Magdaleny Parzyszek, pod tytułem "Rodzina w przestrzeni życia społecznego".

W opracowaniu podjęto szereg zagadnień związanych z rodziną i jej funkcjonowaniem w kontekście zmieniającej się przestrzeni życia społecznego. 
Serdecznie zachęcamy do lektury!

 

 

 

 


 

18 maja 2018 r. w Katolickim Domu Kultury "ARKA" im. Świętej Królowej Jadwigi w Racławicach odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Patriotyzm wczoraj i dziś" współorganizowana przez Katedrę Pedagogiki Społecznej i Opiekuńczej. W czasie konferencji wykłady wygłosili: prof. dr hab. Franciszka Wanda Wawro - "Aktywność obywatelska jako przejaw postawy patriotycznej" oraz ks. dr hab. Andrzej Łuczyński  - "Rodzina jako środowisko kształtowania postaw patriotycznych".

 

program

 

 

 

 

 

 

 

 


 

W dniu 17.04.2018 r. odbyła się  III Ogólnopolska Konferencja Naukowa z serii Człowiek a aktywność kulturowo-społeczna i opiekuńczo-wychowawcza na temat: Podmiotowość w opiece - między ideą a rzeczywistością. Organizatorami konferencji byli pracownicy Katedry Pedagogiki Społecznej i Pedagogiki Opiekuńczej ks. dr hab. Andrzej Łuczyński oraz dr Lidia Pietruszka. 

 

program

                       

 

1 4

 

 

 


 

18 stycznia 2018 r. w Trybunale Koronnym w Lublinie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa Aktywność środowiskowa na rzecz rodziny, zdrowia i bezpieczeństwa. Teoria i wybrane pola doświadczeń.

 

program

 

 

 

 

 

 


 

Na wniosek Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr hab. Franciszka Wawro, prof. KUL (Katedra Pedagogiki Społecznej i Pedagogiki Opiekuńczej) odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki. Ceremonia miała miejsce 22 czerwca 2017 r. podczas posiedzenia Senatu KUL. W imieniu Prezydenta RP wręczenia odznaczeń dokonał Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Lidia Pietruszka
Ostatnia aktualizacja: 13.06.2023, godz. 10:36 - Lidia Pietruszka