Relacja z II Turnieju Szachowego o Puchar Rektora KUL

szachytop

 

W zawodach zagrało dwóch studentów niepełnosprawnych KUL: Dominik Szurgot i Mateusz Niedziela, którzy wśród studentów naszych uczelni zajęli kolejno 1 i 3 miejsce.

 

 

Dn. 30.03.2019 r. w holu Collegium Norwidianum KUL odbył się II Turniej Szachowy o Puchar Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem. Ostatecznie na liście startowej pojawiło się 59- ciu uczestników reprezentujących dwie federacje (polską i ukraińską), w tym 34 zawodników z międzynarodowym rankingiem FIDE. Otwarcia imprezy dokonali przedstawiciele organizatorów: Jarosław Dobosz- starszy wykładowca Studium Wychowania Fizycznego i Sportu oraz Konrad Szczygieł- sędzia główny turnieju. Patronat honorowy nad Turniejem objął Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. dr. hab. Antoni Dębiński. Nagrody dla najlepszych szachistów wręczył kierownik SWFiS mgr Piotr Olejarnik.


Po zaciętej i wyrównanej rywalizacji o zmiennym przebiegu w kategorii „open” zwyciężył Wojciech Czajka reprezentujący barwy LUKS Tomasovia Tomaszów Lubelski, który uplasował się tuż przed Krzysztofem Iwańczukiem z MKS Agros Chełm i Jakubem Szczygłem z Klubu Szachowego Hetman Krynka. Zgodnie z regulaminem wyłoniono najlepszych w poszczególnych grupach wiekowych. Tutaj na najwyższym stopniu podium stanęli: Paweł Gromek z UKS Dwójka Tomaszów Lubelski (juniorzy do lat 16), Bartosz Walaszek z Radzyńskiego Towarzystwa Szachowego (juniorzy do lat 10), Katarzyna Ładniak z LKSz Lublin (juniorki do lat 10), Aleksander Opolski z LUKS Lubartów (juniorzy do lat 7) i Aleksandra Chojnowska z Lublina (juniorki do lat 7). W klasyfikacji studentów na czele stanął zwycięzca Turnieju Wojciech Czajka(UMCS Lublin), wśród studentów KULu najwyżej sklasyfikowano Dominika Szurgota (LKSz Lublin), najlepszym absolwentem tej uczelni okazał się Robert Puzio(KSz Hetman Krynka), a wśród pracowników przodował prof. Janusz Bień (LKSz Lublin). Najmłodszą uczestniczką była zaledwie 4-letnia Nikola Howorus z Lubartowa, a najstarszym graczem Zdzisław Wojcieszyn z Lublina liczący 83 lata.


Zawody przebiegały zgodnie z duchem „fair play” i przyjaznej atmosferze, obyło się bez większych sporów. Zrealizowany został główny cel, jakim była integracja środowiska akademickiego, popularyzacja „królewskiej gry”, aktywizacja osób niepełnosprawnych oraz „łączenie pokoleń”. Zawodnicy wraz z osobami towarzyszącymi w przerwie między partiami mogli korzystać z poczęstunku przygotowanego przez organizatorów. Liczne nagrody oraz bardzo dobre przygotowanie logistyczne imprezy sprawiły, że jej uczestnicy kończyli rywalizację z uśmiechem na ustach i poczuciem dobrze spędzonego czasu. Na zakończenie pojawiły się pierwsze deklaracje udziału w III Turnieju Szachowym o Puchar Rektora KUL w przyszłym roku.


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona
ikona