16.11.2022 r. Wręczenie Księgi Pamiątkowej poświęconej śp. prof. Jerzemu Rebecie

Wydział Nauk Społecznych uhonoruje śp. prof. Jerzego Rebetę (1932-2018), politologa, filozofa polityki, prekursora badań politologicznych na KUL i wieloletniego wykładowcę Instytutu Socjologii KUL księgą pamiątkową. Zostanie ona wręczona rodzinie Profesora 16 listopada 2022 o godz. 14.00 w Kolegium Jana Pawła II, sala C-618.


Inauguracja roku akademickiego 2022/2023 - medale, nagrody, wyróżnienia dla pracowników WNS

W dn. 16 października 2022 r. odbyła się uroczysta Inauguracja roku akademickiego 2022/2023, podczas której zostały wręczone prestiżowe odznaczenia, medale i nagrody m.in. dla pracowników Wydziału Nauk Społecznych.
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony prof. Marian Surdacki.
Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki, Złotym Krzyżem Zasługi zostali wyróżnieni ks. dr hab. Stanisław Fel, prof. KUL oraz dr hab. Iwona Niewiadomska prof. KUL.
Uroczystość była okazją do wręczenia „Lauru Uniwersyteckiego – nagrody im. Ks. Idziego Radziszewskiego dla nauczycieli akademickich KUL za wybitne osiągnięcia naukowe”, nagrodę I stopnia otrzymała dr hab. Magdalena Szubielska za publikacje w prestiżowych, międzynarodowych czasopismach naukowych oraz granty badawcze, które wyróżniają się przełomowymi wynikami.
Uhonorowano wyróżniających się pracowników naukowych, którzy podczas oceny okresowej otrzymali ocenę pozytywną z wyróżnieniem z Wydziału Nauk Społecznych byli to: dr hab. Monika Adamczyk, dr hab. Wojciech Gizicki, prof. KUL, dr Klaudia Martynowska, dr hab. Iwona Niewiadomska, prof. KUL, dr hab. Magdalena Szubielska, dr Maria Zuba-Ciszewska.

                

Serdecznie gratulujemy!


Nagrody FENIKS 2022

W dn. 1 października 2022 roku, Stowarzyszenie Wydawców Katolickich przyznało nagrody FENIKS, honorujące wybitne osiągnięcia edytorskie z zakresu literatury religijnej. Z radością informujemy, że w tegorocznym konkursie w kategorii "Edytorstwo" wyróżniona została praca dr hab. Elżbiety Stoch pt. Teatr Miejski w Lublinie (1944–1949). Źródła – nieznane fakty – repertuar – recepcja krytyczna, Wydawnictwo KUL, Lublin 2021 - za stworzenie kopalni wiedzy o kulturalnej historii Lublina okresu powojennego. Gromadząc fakty, ciekawostki i lokalne mity, pokazuje pierwsze po II Wojnie Światowej polskie centrum teatralne, które działało na granicy „obszarów wolności i zniewolenia”.

 

Serdecznie gratulujemy!

 

Link do gali wręczenia nagród


22.06.2022 r. Promocja książki „Znaki wiary i pamięci”

Katedra Dydaktyki, Edukacji Szkolnej i Pedeutologii Instytutu Pedagogiki KUL zaprasza na promocję drugiego tomu książki napisanej przez studentów pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej, studentów pedagogiki KUL oraz uniwersytetów w Ukrainie, pt. „Znaki wiary i pamięci”, red. Krystyny Chałas, Oksana Dubininy. Wydarzenie odbędzie się 22 czerwca 2022 roku o godz. 13.45 w Auli Stefana kard. Wyszyńskiego.

Link


07.06.2022 r. - Premiera książki "Piękno umysłów. Pamięci Piotra Francuza"

Mamy ogromny zaszczyt zaprosić Państwa na Oficjalną Premierę książki poświęconej pamięci prof. Piotra Francuza "Piękno Umysłów".
Wydarzenie odbędzie się 7 czerwca, w godz. 18:00 - 20:00, w auli im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego (Gmach Główny KUL).
Aby pamięć o Piotrze pozostała żywa, w trakcie premiery pragniemy podzielić się wspomnieniami o naszym Mistrzu i motywacjami do napisania poszczególnych rozdziałów książki. Mamy nadzieję, że spotkanie będzie również źródłem inspiracji do dostrzeżenia nowych ścieżek refleksji wokół problemów poruszanych w ramach badań nad umysłem. Państwa obecność oraz głos w dyskusji doda nam otuchy i skrzydeł.
Zaproszenie filmowe: https://www.youtube.com/watch?v=QcYWd5VHXQk


Pracownicy i doktoranci Katedry Psychologii Eksperymentalnej ,

autorzy książki "Piękno Umysłów".


07.06.2022 r. - Debaty Dyplomatyczne

Wydział Nauk Społecznych KUL zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Debaty Dyplomatyczne, które odbędzie się w dn. 07.06.2022 r. (wtorek) o godz. 11.40, sala C-618. Gościem spotkania będzie prof. Maciej Szymanowski, Dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Wegierskiej im. Wacława Felczaka, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Pétera Pázmánya w Budapeszcie, który wygłosi wykład pt.: "Współczesne Węgry na tle Grupy Wyszehradzkiej".

Serdecznie zapraszamy!


Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski dla prof. dr. hab. Marka Pawlaka

Miło na poinformować, że Pan prof. dr hab. Marek Pawlak, pracownik Wydziału Nauk Społecznych KUL, Kierownik Katedry Zarządzania Przedsiębiorstwem Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy naukowo–badawczej i dydaktycznej. Uroczyste spotkanie odbyło się w dn. 30 maja 2022 r., odznaczenia państwowe wręczył w imieniu Prezydenta RP Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot.

Serdecznie gratulujemy!


Udział Prodziekana WNS w posiedzeniu Komisji Senatu RP

W dn. 20 maja br. Prodziekan WNS dr hab. Wojciech Gizicki, prof. KUL uczestniczył w posiedzeniu wspólnym Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Senatu RP. Tematyka poruszana w trakcie obrad dotyczyła wyzwań związanych z integracją uchodźców wojennych z Ukrainy w Polsce w świetle dotychczasowych doświadczeń. Pan Prodziekan przedstawił m.in. zakres działań pomocowych podejmowanych przez KUL dla Ukrainy, a w trakcie dyskusji odniósł się do kilku problemów szczegółowych związanych z przedmiotową tematyką. W posiedzeniu pod przewodnictwem Senatora Jana Filipa Libickiego wzięli udział parlamentarzyści, ministrowie, samorządowcy, przedstawiciele środowiska naukowego i pozarządowego, w tym m. in. ks. bp dr Krzysztof Zadarko, Stanisław Gogacz, dr Alicja Zyguła.

 


Nowy numer czasopisma "Studia i Analizy Nauk o Polityce"

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem czasopisma "Studia i Analizy Nauk o Polityce". Poruszana przez Autorów problematyka dotyczy szerokiej perspektywy badawczej: bezpieczeństwa energetycznego w ujęciu nauki o mediach i nauk o polityce, bezpieczeństwa wewnętrznego, stosunków międzynarodowych w zakresie analizy systemu politycznego Stanów Zjednoczonych i miejsca Polski na arenie międzynarodowej.

Link do najnowszego numeru

 

Gratulujemy Instytutowi Nauk o Polityce

i Administracji KUL oraz Redakcji!


Wymiana doświadczeń z Uniwersytetami z Kenii i Turcji

W dniach 9-13 maja 2022 r. na Wydziale Nauk Społecznych gościliśmy przedstawicieli Tangaza University College (Kenia) i Mardin Artuklu University (Turcja). W ramach tej wizyty odbyło się spotkanie z pracownikami Wydziału na temat możliwości podjęcia współpracy i prowadzenia wspólnych badań z zakresu zarządzania, transformacji społecznej, przedsiębiorczości społecznej oraz rozszerzenia wymiany kadry naukowej. W dniu 10 maja 2022 r. br dr Jonas Yawovi Dzinekou, przedstawił studentom realia życia w Kenii oraz wykład na temat roli edukacji w kształtowaniu transformacji społecznej. W przyszłości mamy nadzieję na realizowanie wspólnych projektów naukowych i dydaktycznych.