Zapraszamy do udziału w projektach "Szkolenia + staż = lepsza praca"

 Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi zaprasza wszystkich studentów i absolwentów z orzeczeniem o niepełnosprawności na spotkanie dotyczące aktywizacji zawodowej. Spotkanie odbędzie się 26 maja 2017 w godz. 10 -11 w budynku CTW w pokoju rekreacyjnym KUL CAN - CTW 44.

Na spotkaniu zaprezentujemy możliwe formy wsparcia aktywizacji zawodowej, przedstawimy aktualne oferty pracy oraz szkoleń.

Osoby zainteresowane prosimy o wcześniejszy kontakt: monikal@ffm.pl lub 81 534 82 90

 

Informacje dotyczące rekrutacji do projektów znajdziesz TUTAJ

2017-05-18

II Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS w pływaniu

 

Reprezentacja Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II po raz kolejny weźmie udział w Integracyjnych Mistrzostwach Polski AZS w Pływaniu. Odbędą się one 13 maja br. na pływalni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W zawodach wystartuje 11 studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2017-05-12

KUL CAN w Dubaju, i w Indiach

     Konferencja TESOL Arabia 2017, wykład dla studentów The British University in Dubai oraz warsztaty dla uczniów, ich rodziców i nauczycieli z Jyothi Seva – w ośrodku dla niewidomych dzieci w Bangalore (Indie) były okazją do podzielenia się doświadczeniem KUL CAN w nauczaniu języka angielskiego i tworzeniu innowacyjnych pomocy dydaktycznych dla niewidomych.

 

     Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża niezwykle ciepło przyjęły dr hab. Bogusława Marka, prof. KUL, Pełnomocnika Rektora KUL ds. studentów niepełnosprawnych, który przeprowadził cykl bezpłatnych warsztatów dla nauczycieli i zajęć z niewidomymi dziećmi oraz przekazał pomoce dydaktyczne pomagające opanować trudną dla niewidomych sztukę tworzenia i odczytywania rysunku dotykowego.

 

      Wypowiedź niewidomej nauczycielki „Nauczył nas pan czegoś, co uważaliśmy za niemożliwe do osiągnięcia dla osób niewidomych od urodzenia” była wzruszającym komplementem i podziękowaniem za przeprowadzone zajęcia. Wizyta w Jothi Seva wpisuje się w plan współpracy KUL z Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.

 

2017-05-08

Wystawa "W klasie bez tablicy"

      We wtorek 21 lutego zwiedzili ją pierwsi goście – uczniowie czwartej klasy szkoły podstawowej nr 40 w Lublinie. Wystawa przybliża odwiedzającym nie tylko trudności, jakie napotykają w nauce niewidomi uczniowie i studenci, ale także wsparcie jakie mogą otrzymywać (i otrzymują na KUL-u) dzięki nowoczesnej technice. Książki z dotykowymi ilustracjami, grafika dotykowa, „mówiące” mapy i plany budynków to tylko niektóre z prezentowanych innowacyjnych pomocy dydaktycznych. Część wystawy wprowadza uczniów w świat dźwięku i światła – pomocy wykorzystywanych w pracy z dziećmi z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Wystawa, która powstała w ramach projektu „Równy Start” to efekt wieloletnich starań dr hab. Bogusława Marka o odpowiednie pomieszczenie, ale przede wszystkim ogromnego zaangażowania i wielu godzin pracy Marcina Matysa, pracownika KUL CAN.

Więcej [+]
       

       Wystawie towarzyszą warsztaty prowadzone od kilku lat w pracowni studentów niewidomych. Nauka podstaw brajla, wykonywanie codziennych czynności bez pomocy wzroku, poruszanie się z białą laską i pełnienie roli przewodnika osoby niewidomej to część ćwiczeń wykonywanych w ramach warsztatów. KUL jest jedyną w Polsce uczelnią prowadzącą takie zajęcia.

 

Konspekt zajęć znajdziesz tutaj 

2017-05-08

Sanki Kicksled na dziedzińcu KUL

   W piątek 13 stycznia mieliśmy okazję skorzystać z uroków zimowej aury w sposób iście skandynawski, a to za sprawą zorganizowanej przez KUL CAN jazdy na "biego-sankach". Sanki Kicksled mają wyjątkową budowę, a mianowicie nie ciągniemy ich na sznurku ani nie pchamy, wprowadzamy je w ruch, stojąc jedną nogą na płozie, a drugą odpychając się od podłoża - czyli kopiąc (z ang. kick- kopać, sled-sanki).

Pomysłem Pana Profesora Bogusława Marka było zaadoptowanie tych sanek na potrzeby osób z dysfunkcją wzroku i stąd narodził się pomysł takich integracyjnych akcji.

Wyjątkowym gościem był Rektor naszej uczelni, ks. prof. Antoni Dębiński.

Relacja z tego wydarzenia przygotowana została przez Tv KUL.

 

Więcej [+]

 

 

2017-05-11

Dzień Białej Laski 2016

 

 

17 października 2016 w Atrium Collegium Nrowidianum zorganizowany został Dzień Białej Laski, który obchodzony jest 15 października. Wydarzenie miało na celu przedstawienie studentom, jak i i wszystkim zainteresowanym tematyki związanej z osobami niewidomymi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zespół KUL CAN przygotował dla zainteresowanych wiele atrakcji, wśród których znaleźć można było, m.in:

  • tor przeszkód do pokonania z białą laską, wraz z zasłoniętymi oczami, co jest najtrafniejszym sposobem wcielenia się w sytuację osoby z dysfunkcją wzroku
  • wystawę pomocy dydaktycznych, książek z dotykowych
  • pokaz najnowszej techniki i oprogramowania dla osób niewidomych
  • pyszne kanapki, (dzięki uprzejmości Mensa Academica) pod warunkiem samodzielnego ich przygotowania z zasłoniętymi oczami

 

Więcej [+]

 

 

 

2017-05-10

Odkryj w sobie Kanthari

7. czerwca 2016 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II miało miejsce wydarzenie zatytułowane "Odkryj w sobie Kathari". Motywem przewodnim była potrzeba niesienia pomocy jak wolontariusz, stąd też w Atrium Collegium Norwidianum  zorganizowane zostało "Małe Forum Wolontariatów Lubelskich" a specjalnym gościem tego wydarzenie była niewidoma tancerka Sristi K C. założycielka Blind Rocks.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej [+]

2017-05-12

Bieg po "Równy start" Podziel się kilometrem.

 

Wyjątkowa akcja Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Lubelskiego Jana Pawła II współorganizowana wraz z PZU S.A., w której kilometry przemierzone na bieżni, rowerze stacjonarnym, orbitreku zamieniają się na: sprzęt sportowy dla niepełnosprawnych studentów, bądź zakup psa przewodnika lub psa serwisowego.

Finalnie udało się pokonać 1010,5 km.

 

Wszystkim biorącym udział serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejne edycje.

 

 

 

 

 

2017-05-10

Przekazanie i poświęcenie samochodu dla studentów z niepełnosprawnością

W dniu 30 listopada 2015 roku nastąpiło oficjalna inicjacja samochodu. który będzie służył do przewozu studentów z niepełnosprawnością Katolickiego Uniwersytety Lubelskiego Jana Pawła II

 

 

2017-05-10

Biuro Pełnomocnika Rektora ds. Studentów Niepełnosprawnych

 Od dnia 16.11.2015 r.

Biuro Pełnomocnika Rektora ds. Studentów Niepełnosprawnych zostaje przeniesione

do budynku Centrum Transferu Wiedzy

 

pok. CTW – 43 (parter przy wejściu do budynku)

2017-04-28