ARCHIWALIA W FILMACH DOKUMENTALNYCH

FILMY DOKUMENTALNE Z UDZIAŁEM NASZYCH ARCHIWALIÓW, ARCHIWUM UNIWERSYTECKIEGO ORAZ DYREKTOR ARCHIWUM

 

NASZ PROFESOR PAPIEŻEM

Film dokumentalny, barwny, 52 min

Produkcja: Polska

Rok produkcji: 2013

Reżyseria, scenariusz: Grzegorz Linkowski

Zdjęcia: Maciej Kazimierski, Jacek Tarasiuk

Produkcja wykonawcza: Link Art Film

Produkcja: Telewizja Polska

 

     Film dokumentalny opowiada o niezwykłych więzach Karola Wojtyły z Lublinem jako miastem. Przybliża jego 24 - letnią pracę na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Katedrze Etyki. Jest to dokument pokazujący znaczenie naukowego dorobku, który Karol Wojtyła wypracował w położonej na wschodzie Polski niewielkiej uczelni, a która stała się jednak intelektualnym fundamentem jego papiestwa. 17 października 1978 roku, zaraz po wyborze studenci KUL-u spontanicznie ogłosili "Nasz Profesor Papieżem". Transparent z tym hasłem przez kilka tygodni, nietknięty przez SB, wisiał na frontonie uczelni. W 2000 roku Jan Paweł II sam niejako odpowiedział na to wyznanie, wspominając "Moje uniwersytety to UJ, KUL i Angelicum w Rzymie". Tam studiował i pracował. W Katedrze Etyki KUL - u prowadził dyskusje wokół spraw tak ważnych, jak człowiek i moralność filozofii, która ukształtowała się w okresie lubelskim i dlatego ten okres pracy uniwersyteckiej jest tak ważny. Ciąg dalszy tej "posługi myślenia" stanowi cały pontyfikat Jana Pawła II.

    Link do filmu: https://vod.tvp.pl/filmy-dokumentalne,163/nasz-profesor-papiezem,276760

 

LOBO

Film dokumentalny, barwny, 53 min

Produkcja: Polska

Rok produkcji: 2016

Reżyseria, zdjęcia: Grażyna Czermińska

Scenariusz: Grażyna Czermińska, Bogdan Czermiński

Producent: Telewizja Polska (Lublin), TVP Historia, Narodowy Instytut Audiowizualny

 

     Film dokumentalny przypomina sylwetkę Józefa Łobodowskiego, którego powojenne losy są nierozerwalnie związane z historią Radia Madryt. Był wybitnym poetą, pisarzem i wysokiej klasy publicystą mocno zaangażowanym w sprawy polskie, znanym ze swoich antykomunistycznych felietonów z londyńskich Wiadomości, Tygodnika Polskiego czy Orła Białego. W dwudziestoleciu międzywojennym to jedna z najbarwniejszych postaci lubelskiego świata literacko - dziennikarskiego. Współtwórca Awangardy Lubelskiej, wymieniany zaraz po Józefie Czechowiczu, znawca spraw ukraińskich, laureat w 1937 r. Nagrody Młodych Polskiej Akademii Literatury. Relegowany ze studiów w KUL z wilczym biletem. Podobno z sympatii do komunizmu wyleczyły go straszliwe sceny, jakie zobaczył na Ukrainie w czasie wielkiego głodu. Po powrocie z Ukrainy, gdzie przedostał się nielegalnie, związał się z ruchem prometejskim, zaczął tłumaczyć ukraińskich poetów, został redaktorem naczelnym pisma "Wołyń" w Łucku. Po II wojnie światowej przez ponad 40 lat nie wydano w Polsce żadnej książki Łobodowskiego, żadnego zbioru wierszy czy artykułu.

 

KAROL JAROSZYŃSKI. HISTORIA NAJBOGATSZEGO POLAKA

Film dokumentalny, barwny, 44 min

Produkcja: Polska

Rok produkcji: 2018

Reżyseria, zdjęcia: Grażyna Czermińska

Scenariusz: Grażyna Czermińska, Bogdan Czermiński

Producent: Telewizja Polska (Lublin) dla TVP Historia

 

     Film dokumentalny przybliża sylwetkę Karola Jaroszyńskiego, jednego z najbogatszych Polaków w historii, geniusza ówczesnego biznesu i bankowości.

Na początku XX wieku, po odziedziczeniu majątku po ojcu, Jaroszyński traci niemal wszystkie pieniądze w kasynie w Monte Carlo. Ostatecznie jednak rozbija bank i wygrywa ogromną fortunę. Zaczyna inwestować w przemysł i w krótkim czasie staje się finansowym potentatem.

  Po wybuchu I wojny światowej, mając poparcie kół rządowych, zaczął organizować w Rosji przemysł wojenny i uzyskał na ten cel kredyt na 400 milionów rubli. W 1917 roku stał na czele wielkiego koncernu, w skład którego wchodziły kopalnie, huty, fabryki, banki, cukrownie, towarzystwa ubezpieczeniowe, towarzystwa kolejowe, lasy, a nawet towarzystwa łowieckie i duże hotele. Wszystko stracił po dojściu do władzy bolszewików. Był doradcą cara Mikołaja II i Józefa Piłsudskiego. Urodzony i wychowany w Rosji, nigdy nie przestał być polskim patriotą. Był jednym z założycieli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Został odznaczony Wielką Wstęgą Orderu Świętego Grzegorza Wielkiego, czyli największym odznaczeniem papieskim, nadawanym osobom świeckim za szczególne zasługi dla Kościoła.

       Link do filmu: https://vod.tvp.pl/filmy-dokumentalne,163/karol-jaroszynski--historia-najbogatszego-polaka,304503

 

 

KU BEATYFIKACJI KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO. LUBELSKIE DOŚWIADCZENIA

Film dokumentalny, barwny, 40 min

Produkcja: Polska

Rok produkcji: 2020

Reżyseria, zdjęcia: Grażyna Czermińska

Scenariusz: Grażyna Czermińska, Bogdan Czermiński

Producent: Województwo Lubelskie, w ramach akcji „Warto być Polakiem”, Telewizja Polska (Lublin)

 

      Kardynał Stefan Wyszyński przez lata był związany z województwem lubelskim. Studiował prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po wybuchu II wojny światowej ukrywał się przed aresztowaniem przez Gestapo m.in. w Kozłówce, gdzie został kapelanem niewidomych oraz w Żułowie i Surhowie. W 1946 ks. Stefan Wyszyński został mianowany biskupem lubelskim i równocześnie został Wielkim Kanclerzem KUL. W latach 1947-1948 prowadził wykłady zlecone na Wydziale Prawa i Nauk Ekonomiczno-Społecznych i w Instytucie Wyższej Kultury Religijnej.

  Biskup S. Wyszyński porządkował zniszczoną przez wojnę i okupację diecezję, wizytował parafie, wygłaszał liczne kazania, szczególnie w dzielnicach robotniczych Lublina, prowadził rekolekcje, organizował kursy katechetyczne. Biskupem lubelskim był do roku 1948, wówczas został mianowany arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim, Prymasem Polski.

        Link do filmu: https://lublin.tvp.pl/50381766/ku-beatyfikacji-kardynala-stefana-wyszynskiego-lubelskie-doswiadczenia

 

WIEK W SŁUŻBIE DEO ET PATRIAE

Film dokumentalny, barwny, 52 min

Produkcja: Polska

Rok produkcji: 2020

Reżyseria, scenariusz: Grzegorz Linkowski

Zdjęcia: Jacek Tarasiuk, Sebastian Jaworski, Hanna Linkowska, Łukasz Kaczmarek

Produkcja wykonawcza: Selected Pictures

Koprodukcja: Telewizja Polska, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

 

     Film dokumentalny opowiada o znaczącym dla Polski, stuletnim dziedzictwie i współczesności Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II jednej z najważniejszych katolickich uczelni na świecie. Jest to żywa dokumentalna opowieść pełna unikalnej ikonografii i taśm przywołujących nieznane wydarzenia, które wywarły wpływ na kształt polskiej inteligencji katolickiej i Kościoła na przełomie wieków. W filmie zobaczymy wiele wybitnych postaci związanych z uczelnią, przedstawicieli Kościoła i świadków świetności KUL-u jak między innymi ks. rektor prof. Antoni Dębiński, ks. prof. Michał Heller, prof. Hanna Suchocka, s. prof. Barbara Chyrowicz, ks. prof. Andrzej Szostek, Bohdan Borusewicz, Maciej Sobieraj, Leszek Mądzik oraz abp. Wojciech Polak prymas Polski i abp Stanisław Budzik metropolita lubelski .

       Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=5gg-ZjPvUYY

 

KUL BYŁ ZAWSZE W JEGO SERCU

Film dokumentalny, barwny, 48 min

Produkcja: Polska

Rok produkcji: 2021

Reżyseria: Grażyna Czermińska

Scenariusz: Grażyna Czermińska, Bogdan Czermiński

Zdjęcia: Marcin Rzońca

Producent: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Telewizja Polska (Lublin)

 

    Film dokumentalny przybliżający widzom niezwykle bogate i długoletnie związki kardynała Stefana Wyszyńskiego z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.
Kardynał Stefan Wyszyński to jeden z najwybitniejszych Polaków XX wieku, obrońca praw człowieka i Kościoła, prawdziwy mąż stanu. W czasach PRL-u represjonowany i aresztowany przez władze komunistyczne. Zostając biskupem lubelskim stał się jednocześnie Wielkim Kanclerzem KUL, czyli opiekunem uczelni z ramienia Episkopatu Polski.

   W niezwykłym filmie dokumentalnym poznajemy długoletnie związki kardynała Wyszyńskiego z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Największym walorem produkcji są unikalne i nieznane szerszej publiczności materiały archiwalne z czasów pobytu kardynała Stefana Wyszyńskiego na KUL. Dzięki nim możemy nie tylko zobaczyć i posłuchać bezpośrednio Księdza Prymasa, ale także poczuć atmosferę tamtych lat.

       Link do filmu: https://vod.tvp.pl/filmy-dokumentalne,163/kul-byl-zawsze-w-jego-sercu,307392

 

TYNNE - TERMOPILE KRESÓW

Film dokumentalny – fabularyzowany, barwny, 31 min

Produkcja: Polska

Rok produkcji: 2021

Reżyseria, realizacja, scenariusz: Leszek Wiśniewski

Współpraca reżyserska: Wojciech Kuliński

Zdjęcia: Mariusz Kaźmierski

Produkcja wykonawcza: Telewizja Polska (Rzeszów)

Producent: Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, TVP Historia

 

     Film dokumentalny poświęcony niemal zupełnie nieznanemu fragmentowi walk z Armią Czerwoną we wrześniu 1939 roku na wschodnich rubieżach Rzeczpospolitej. Przypomina postać bohaterskiego porucznika Jan Bołbotta, absolwentowi prawa KUL oraz jego żołnierzy z Korpusu Ochrony Pogranicza. Od 18 – 21 września toczyli oni heroiczną walkę z najeźdźcą na Odcinku Tynne Wieś Rejonu Umocnionego KOP „Sarny”. Przez trzy dni garstka żołnierzy polskich stawiała w schronach bojowych opór zmasowanym atakom sowieckiej dywizji strzeleckiej używającej artylerii, czołgów i materiałów zapalających. W końcowym etapie bitwy porucznik Bołbott i 41 jego żołnierzy polegli wysadzeni w bunkrze otoczonym przez Sowietów. Film ukazuje przebieg walki oraz ostatnie chwile dowódcy i jego żołnierzy, odtworzone na podstawie meldunków i nielicznych relacji świadków.

        Link do filmu: https://vod.tvp.pl/filmy-dokumentalne,163/tynne-termopile-kresow,307647

 

PAN MECENAS

Film dokumentalny, barwny, 59 min

Produkcja: Polska

Rok produkcji: 2022

Reżyseria, scenariusz, dokumentacja: Ewa Szakalicka

Producent: Paweł Nowacki

 

     Film dokumentalny opowiada o życiu i działalności mec. Leona Mireckiego, który był absolwentem prawa KUL, działaczem Stronnictwa Narodowego, żołnierzem NOW-AK, więźniem politycznym czasów stalinowskich, radca prawnym, seniorem ruchu narodowego oraz wychowawcą młodzieży.

       Link do filmu: https://vod.tvp.pl/filmy-dokumentalne,163/pan-mecenas,399480


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona