Mariusz Handzlik (1965-2010)

Urodził się 11 czerwca 1965 r. w Bielsku-Białej w rodzinie Tadeusza i Marianny z d. Kaczmarskiej. W 1972 r. rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej 21, którą ukończył w 1980 r. z wyróżnieniem. Następnie uczył się w Technikum Budowlanym, zdobywając w 1985 r. tytuł technika budowlanego oraz złożył egzamin dojrzałości.

Studia wyższe na KUL rozpoczął na Wydziale Teologii w 1985 r. Po ukończeniu 1 roku przeniósł się na 2 rok, po uzupełnieniu różnic programowych, na socjologię na Wydziale Nauk Społecznych. W roku akademickim 1987-1988 przebywał na urlopie dziekańskim. W tym okresie pracował i zbierał materiały we wspólnocie ekumenicznej Taizé we Francji. Po powrocie przez rok równolegle studiował na sekcji ekonomii. Specjalizował się w stosunkach międzynarodowych, a pracę magisterską napisał pod kierunkiem ks. prof. Joachima Kondzieli (1932-1992). Tytuł magistra socjologii uzyskał 30 marca 1992 r. po obronie pracy pt. „Zbigniewa Brzezińskiego koncepcja stosunków amerykańsko-radzieckich w okresie prezydentury Jimmy Cartera w latach 1977-1981. Teoria i jej zastosowanie”. W trakcie studiów zaś uczestniczył w zajęciach Szkoły Letniej Stosunków Międzynarodowych i Nauk Społecznych Uniwersytetu Wiedeńskiego (1989) oraz Szkoły Letniej Uniwersytetu Genewskiego (1990). W maju 1989 r. jako oficjalny przedstawiciel KUL brał udział w konferencji ekumenicznej „Peace with justice” (Bazylea, Szwajcaria), w 1990 r. wystąpił na konferencjach: „Justice and peace and integrity of creation” (Moechengladbach, Niemcy) oraz w Światowej Radzie Kościołów „Economic as a matter of faith” (Genewa, Szwajcaria). W tym samym roku uczestniczył również w Szkole Letniej Board of Extramural Studies na Uniwersytecie w Cambridge oraz odbył staż w Instytucie Badawczym Narodów Zjednoczonych dla Rozwoju Społecznego przy ONZ (UNRISD) oraz Europejskiej Organizacji dla Badań Nuklearnych w Genewie. W 1991 r. wziął udział w konferencji „Europejski Dom – Zjednoczona Europa” (Caux, Szwajcaria). Publikował artykuły w Biuletynie Informacyjnym Studentów „BIS”, „Przeglądzie Uniwersyteckim” i in.

W latach 1991-1992 był dyrektorem Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Wojciecha Włodarczyka. Po uzyskaniu magisterium rozpoczął studia doktoranckie na KUL, jednak śmierć promotora ks. prof. Kondzieli spowodowała jego przeniesienie się na seminarium doktoranckie z międzynarodowych stosunków politycznych prowadzonym przez prof. J. Pietrasia (1943-2004) na UMCS. W tymże okresie (1992-1994) został doradcą ds. polityki zagranicznej premier Hanny Suchockiej. Uzupełniał wykształcenie również w trakcie pracy w ramach Uniwersytetu Genewskiego oraz Centrum Handlu i Bezpieczeństwa Międzynarodowego (CITS) na Uniwersytecie Georgii. Uczęszczał na wykłady prof. Jana Karskiego w Georgetown University. Odbył staże zawodowe w Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów i Komisji Stosunków Międzynarodowych Senatu Kongresu Stanów Zjednoczonych, oraz w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Kwaterze Głównej NATO w Brukseli.

W kolejnych latach pracował jako pierwszy sekretarz i radca ds. polityczno-wojskowych w Ambasadzie RP w Waszyngtonie. Negocjował warunki przyjęcia Polski do NATO. Od 2000 pracował w MZS, pełnił funkcję dyrektora Departamentu Polityki Eksportowej, a od 2001 wicerektora w Departamencie Polityki Bezpieczeństwa. W latach 2002-2003 został ambasadorem tytularnym i przewodniczącym Reżimu Kontrolnego Technologii Rakietowych (MTCR) w Paryżu. Od 2004 radca ministra w Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ w Nowym Jorku (2004-2005). W latach 2006-2010 pracował w Kancelarii Prezydenta, najpierw jako dyrektor Biura Spraw Zagranicznych, a od 9 października 2008 r. – podsekretarz stanu ds. międzynarodowych. Jego działalność i umiejętności dyplomatyczne były wielokrotnie doceniane. W 2000 r. został odznaczony przez sekretarza obrony USA medalem Za Wybitną Służbę Publiczną. Uhonorowały go też rządy Litwy, Malty, Portugalii, Rumunii i Węgier.

Zginął w katastrofie rządowego samolotu 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem. Pochowany 26 kwietnia w Kwaterze Smoleńskiej na Cmentarzy Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

 

Bibliografia: AU KUL, Wydział Nauk Społecznych, Akta osobowe studentów, NS 32388; tamże, Wydział Teologii, Akta osobowe studentów, T 32388.

 

https://www.prezydent.pl/archiwum-lecha-kaczynskiego/ludzie-prezydenta/ministrowie/mariusz-handzlik/

https://mariuszhandzlik.wordpress.com/

http://www.bu.kul.pl/katastrofa-samolotu-prezydenckiego-absolwenci-kul-mariusz-handzlik,art_23184.html

https://deon.pl/swiat/wiadomosci-z-polski/mariusz-handzlik-byl-zakochany-w-ojczyznie,52731

 

 

Irena Wodzianowska


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona