„Oryginale z dawnych lat”, gdy mówiono, że pomnik ma tytuł: Nie idź tam!

Gdy szukano najwłaściwszej lokalizacji dla KUL-owskiego pomnika papieża Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego,  wybrano miejsce, w którym skupiało się ówczesne życie akademickie – droga do stołówki akademickiej (znajdowała się wówczas na parterze skrzydła południowego Gmachu Głównego, czyli w miejscu, gdzie dzisiaj funkcjonuje Muzeum Uniwersyteckie). Kontekst lokalizacyjny, wpłynął też na upowszechnienie nowej interpretacji gestu, w jakim  zastygły obie postacie.

Prymas upadając na kolana, prosi Papieża:  „Karolu, nie idź tam, nie idź tam (czyli do stołówki), znów mielony na obiad!”.  Na co Papież z niedowierzaniem zareagował: „mielony w piątek”? „No właśnie”, – dalej przekonywał Prymas: „KUL-owskiego kotleta można jeść w piątek  –  tam nie ma mięsa – sam papier!”.

W kontekście zmieniającego się stołówkowego menu,  modyfikacji ulegał też dialog.  Kotleta zastępowano  „podeszwą rektora”  czy  specjalnością zakładu  z lat 1984-1989 –  „pączkiem w bigosie” (pączek serwowany jako deser, ale  na talerzu z drugim daniem).

Źródło: Pomniki lubelskie – „Homagium” (pomnik Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego) - Leksykon - Teatr NN


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona