Rozmowa z delegacją KUL w Magazynie Radia Watykańskiego (00:05:20)

 

(KAI)/Watykan

Abp Budzik i delegacja KUL wręczyli papieżowi I tom jego dzieł
Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie metropolita lubelski abp Stanisław Budzik przekazał Benedyktowi XVI pierwszy tom serii Opera Omnia Josepha Ratzingera poświęcony teologii liturgii, wydanego przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. W sumie ukaże się 16 tomów, a lubelska uczelnia ma wyłączność na wydanie po polsku tekstów kard. Ratzingera w tej wersji książkowej.

„Jesteśmy po wielkim wrażeniem spotkania z Ojcem Świętym. Wręczyliśmy papieżowi szczególny dar: pierwszy tom z serii jego dzieł wydany po polsku. Benedykt XVI wyraźnie się ucieszył, kiedy zobaczył pięknie oprawioną księgę" - powiedział KAI po audiencji abp Budzik. „Kiedy przedstawiłem się jako arcybiskup lubelski, papież zapytał mnie, czy jestem następcą abp. Józefa Życińskiego. Ze swej strony poprosiłem o papieskie błogosławieństwo dla całej archidiecezji i KUL-u. Papież z radością go udzielił, tym bardziej, że dobrze pamięta Lublin, gdyż w 1988 otrzymał doktorat honoris causa naszej uczelni. Zapewniłem o modlitwie wszystkich wiernych archidiecezji w jego intencji" - powiedział abp Budzik. Obok metropolity lubelskiego przez chwilę mogli porozmawiać z papieżem: rektor KUL ks. prof. Stanisław Wilk, redaktor serii ks. prof. Krzysztof Góźdź oraz dyrektor Instytutu Filologii Germańskiej KUL prof. Marzena Górecka, która troszczy się o szatę językową wydawanych dzieł. Tom 11, który w serii ukazał się w lutym br. jako pierwszy, przetłumaczył o. Wiesław Szymona OP, znany tłumacz dzieł Ratzingera.

Wydanie Dzieł Zebranych Josepha Ratzingera zostało powierzone osobiście biskupowi Ratyzbony Gerhardowi Ludwigowi Müllerowi przez Benedykta XVI, który autoryzował koncepcję tematyczną i wybór tekstów. W celu zrealizowania projektu biskup założył Instytut Papieża Benedykta XVI w Ratyzbonie, którego zadaniem jest dokumentowanie życia, myśli i działalności teologa, biskupa i papieża Benedykta XVI/ Josepha Ratzingera. Wydanie w języku polskim dzieł obecnego papieża Benedykta XVI stawia miasto Lublin na równi z Fryburgiem Bryzgowijskim, Rzymem, Paryżem i Madrytem, które w swoich językach narodowych są wydawcami myśli Benedykta XVI. Kolejny tom w ramach polskiej serii Opera Omnia Josepha Ratzingera ma ukazać się we wrześniu br.

 


Biuletyn Radia Watykańskiego
Watykan: Papież dostał I tom swoich Opera Omnia po polsku
Benedykt XVI poznał swe teologiczne dzieła w polskim wydaniu. W Watykanie gościła delegacja Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który za zgodą Papieża podjął się opublikować wszystkie jego dzieła teologiczne. Polscy wydawcy wzorują się na edycji niemieckiej Opera Omnia Josepha Ratzingera. Dziś mogli się pochwalić pierwszym tomem, a także podzielić radościami i trudami, jakie wiążą się z przygotowaniem tego wielkiego dzieła.

„Dzisiaj jesteśmy bardzo szczęśliwi z tego powodu, że mogliśmy wręczyć Ojcu Świętemu ten pierwszy tom Opera Omnia”– powiedział ks. prof. Stanisław Wilk, rektor KUL. Redaktor edycji, ks. prof. Krzysztof Góźdź dodaje, że „życzeniem Ojca Świętego było, żeby zacząć od tomu XI, o teologii liturgii. Sens tego był taki, żeby w centrum umieścić Boga. Ten teocentryzm, teologia liturgii, stanowi klucz do całości dzieł.

„Papież używa przeróżnych kodów językowych – zauważa z kolei prof. Marzena Górecka, filolog germański. – Używa ich z ogromną łatwością, wirtuozerią. Największe trudności sprawiają nam neologizmy. Josef Ratzinger nie tylko posiada ogromny zasób słownictwa, ale również tworzy słowa, stosuje gry językowe. I te oddać na język polski jest naprawdę bardzo trudno”.

Kanclerz uniwersytetu abp Stanisław Budzik podkreśla, że publikacja ta będzie wielkim impulsem dla teologii polskiej, teologii pogłębionej, teologii bliskiej życiu. „Myślę, że na biurku każdego katolika, który chce rzeczywiście odnaleźć odpowiedź na dręczące go pytania, znajdzie się zestaw tych szesnastu tomów dzieł Ojca Świętego” – dodaje hierarcha.

Praca nad tłumaczeniem tekstów Josepha Ratzingera postępuje dość szybko. Jeszcze w tym roku ukażą się trzy kolejne tomy, a w przyszłym cztery – zapewnili Papieża przedstawiciele KUL..