Fontes Polyphoniae Ecclesiae

Seria wydawnicza Katedry Polifonii Religijnej poświęcona źródłom muzycznym XVII i XVIII wieku pochodzącym z wybranych ośrodków klasztornych 


Redaktor serii:

ks. dr Dariusz Smolarek

 

 

MONOGRAFIE I OPRACOWANIA:

 

Tom I (2009)

katalog2

Katalog tematyczny muzykaliów z klasztoru Pijarów w PodolińcuLublin 2009, Wydawnictwo KUL, ISBN: 978-83-7363-816-7 


(KONTAKT do autora) 


Katalog tematyczny muzykaliów podolinieckich został sporządzony na podstawie nut zachowanych w Państwowym Archiwum w Modrej k. Bratysławy na Słowacji. Większość zbioru tworzą kompozycje osiemnastowieczne i kilkanaście siedemnastowiecznych. Najstarsze źródła wskazują, że od początku istnienia klasztoru pijarów muzyka była nauczana w szkole zakonnej i rozbrzmiewała w murach tamtejszego kościoła. Niniejsze opracowanie przygotowano według międzynarodowych norm dotyczących katalogowania nut, sporządzonych przez zespół pracowników koordynujących prace nad RISM – Répertoir International des Sources Musicales (Międzynarodowy Inwentarz Źródeł Muzycznych).
Zadaniem niniejszego katalogu jest zwięzłe opisanie każdego rękopisu i druku w ten sposób, aby poszczególne utwory mogły być przedmiotem dalszych opracowań i badań. Również dyrygenci i wykonawcy zainteresowani tymi kompozycjami mogą po nie sięgnąć, aby przywrócone do repertuaru mogły zabrzmieć na nowo po dwóch wiekach zapomnienia. Często są to dzieła o dużej wartości źródłowej, ponieważ mogą okazać się jedynymi zachowanymi do dziś utworami. Opis niektórych rękopisów został uzupełniony pełniejszą dokumentacją z zakresu literatury powiązanej z utworem. Dokonano to w tym celu, aby zwrócić uwagę na znaczenie samej kompozycji lub twórcy.

 

 

KRYTYCZNE EDYCJE ŹRÓDEŁ:

 

I. (2011)

1

Simon Ferdinand Lechleitner Missa solemnis in honorem sancti cajetaniRužomberok 2011, ISBN 978-80-8084-691-6


(KONTAKT do autora) 


Simon Ferdinand Lechleitner, kompozytor pochodzenia austriackiego działał w Polsce w I połowie XVIII w. jako muzyk m.in. na dworze magnackiej rodziny Lubomirskich. W polskich archiwach kościelnych zachowało się około 40 jego kompozycji, a 70 jest odnotowanych. Mimo tego Lechleitner jest mało znanym twórcą. Trzy dzieła tego kompozytora zachowały się wśród muzykaliów pochodzących z byłego klasztoru pijarów w Podolińcu (cały zbiór, ponad 400 utworów, znajduje się w Państwowym Archiwum w Modrej k. Bratysławy na Słowacji). Jedną z nich – „Mszę ku czci św. Kajetana” – zrekonstruowano i wydano we współpracy z Katedrą Muzyki Katolickiego Uniwersytetu w Ružomberku na Słowacji. Na podstawie tej partytury utwór został wykonany po raz pierwszy podczas IV Festiwalu Twórczości Religijnej „Fide et Amore” w Żorach 18.09.2009 r. (Nagranie live na płycie CD: „Ferdynand S. Lechleitner – Msza ku czci św. Kajetana z 1741 r.”). Kolejne wykonania mszy S. F. Lechleitnera odbyły się na Festiwalu „Barok na Spiszu” 15.08.2013 r. w Niedzicy oraz podczas koncertu w kościele NMP Królowej Apostołów w Ożarowie Mazowieckim 10.05.2015 r.

 

 

II. (2011)

Simon Ferdinand Lechleitner Litaniae de Corde JesuRužomberok 2011, ISBN 978-80-8084-760-9


(KONTAKT do autora) 


Simon Ferdinand Lechleitner, kompozytor pochodzenia austriackiego działał w Polsce w I połowie XVIII w. jako muzyk m.in. na dworze magnackiej rodziny Lubomirskich. W polskich archiwach kościelnych zachowało się około 40 jego kompozycji, a 70 jest odnotowanych. Mimo tego Lechleitner jest mało znanym twórcą.

Trzy dzieła tego kompozytora zachowały się wśród muzykaliów pochodzących z byłego klasztoru pijarów w Podolińcu (cały zbiór, ponad 400 utworów, znajduje się w Państwowym Archiwum w Modrej k. Bratysławy na Słowacji). Litania do Serca Pana Jezusa została zrekonstruowana i wydana we współpracy z Katedrą Muzyki Katolickiego Uniwersytetu w Ružomberku na Słowacji.

 

III. (2011)

Simon Ferdinand Lechleitner Vesperae in CRužomberok 2011, ISBN 978-80-8084-761-6


(KONTAKT do autora) 


Simon Ferdinand Lechleitner, kompozytor pochodzenia austriackiego działał w Polsce w I połowie XVIII w. jako muzyk m.in. na dworze magnackiej rodziny Lubomirskich. W polskich archiwach kościelnych zachowało się około 40 jego kompozycji, a 70 jest odnotowanych. Mimo tego Lechleitner jest mało znanym twórcą.

Trzy dzieła tego kompozytora zachowały się wśród muzykaliów pochodzących z byłego klasztoru pijarów w Podolińcu (cały zbiór, ponad 400 utworów, znajduje się w Państwowym Archiwum w Modrej k. Bratysławy na Słowacji). Nieszpory in C zostały zrekonstruowane i wydane we współpracy z Katedrą Muzyki Katolickiego Uniwersytetu w Ružomberku na Słowacji.

 

IV. (2017)

Benedictus [Weber] [Jan] Engel, Synfonia in CApostolicum 2017, ISBN 978-83-7919-073-7


(KONTAKT do autora) 


 

 

 

 

Autor: Miłosz Aleksandrowicz
Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019, godz. 17:50 - Miłosz Aleksandrowicz