Integralność ciała ludzkiego jako powinność moralna. Przesłanie moralne Kościoła

 

Redaktor: ks. Krzysztof Smykowski

Wydawnictwo: Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu

ISBN: 978-83-8101-491-5

Stron: 239

Format: A5

Rok wydania: 2022

 

Chrześcijańska koncepcja człowieka podkreśla wielowymiarowość jego istoty. Wskazuje na obecność w jego strukturze i życiu wymiaru naturalnego i nadprzyrodzonego oraz doczesnego i wiecznego. Na szczególną uwagę zasługuje jednak fakt, że jest on istotą zarazem duchową i cielesną. W ramach tej struktury człowiek jest definiowany i określany nade wszystko przez wymiar duchowy. Nie oznacza to jednak w żadnym razie deprecjonowania cielesności. Ludzkie ciało zasługuje bowiem na pełen troski szacunek. Chrześcijaństwo dalekie jest jednakże od absolutyzowania wartości cielesnych i otaczania ludzkiego ciała kultem. Problem zakresu władzy człowieka nad swoim ciałem interesował już autorów biblijnych i patrystycznych. Kwestia ta stała się jeszcze bardziej aktualna w XX wieku, kiedy to upowszechnieniu uległ szereg nieterapeutycznych ingerencji o charakterze medycznym. Są to dawstwo organów do przeszczepów, udział w eksperymentach medycznych, sterylizacja bezpośrednia, zabiegi tzw. korekty płci, czy niektóre operacje plastyczne.

Zagadnienie integralności ludzkiego ciała pozostaje wciąż wyzwaniem dla przedstawicieli różnych subdyscyplin teologicznych i innych nauk kościelnych.
W monografii tytułowy problem został przedstawiony przez dziesięciu specjalistów z różnych perspektyw. Podjęta w niej interdyscyplinarna refleksja wskazała na najistotniejsze problemy. Postawiła także nowe pytania, które sprawiają, że przeprowadzonego namysłu nie można uznać za zakończony.



 

 

Autor: Hanna Wasilewska
Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023, godz. 14:01 - Hanna Wasilewska