Dokumentem nadrzędnym do procedury jest:

Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce

oraz

UCHWAŁA 816/III/1 SENATU KATOLICKIEGO UNIWERSYTETU LUBELSKIEGO JANA PAWŁA II z dnia 27 lutego 2020 r. w sprawie zmiany uchwały Senatu KUL z dnia 21 listopada 2019 r. w sprawie zasad nadawania stopni naukowych (Monitor KUL, poz. 556/2019).

 

 

Osoba ubiegająca się o nadanie stopnia naukowego doktora w trybie eksternistycznym przed wszczęciem postępowania składa wniosek o wyznaczenie promotora lub promotorów.

Do wniosku załącza się opis projektu doktorskiego zawierający: tytuł rozprawy, określenie celu naukowego i znaczenie projektu naukowego, opis wkładu, jaki wniesie rozwiązanie postawionego problemu do dorobku danej dyscypliny naukowej, określenie metodyki badań i literatury, obejmującej najważniejsze i najnowsze publikacje w języku polskim i językach obcych.

 

Rada INT powołuje komisję egzaminacyjną w zakresie weryfikacji wymagań.

Dla celów oceny wniosku Rada Instytutu powołuje komisję. W skład komisji wchodzą: dyrektor instytutu oraz dwóch pracowników instytutu posiadających co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego wybranych przez radę instytutu. Rada instytutu może poszerzyć skład komisji o dalszych członków posiadających co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego, nie więcej jednak niż do siedmiu członków. Komisja sporządza pisemną opinię dotyczącą złożonego wniosku, w razie potrzeby po przeprowadzeniu wysłuchania osoby ubiegającej się o nadanie stopnia naukowego doktora w trybie eksternistycznym

Członkami komisji egzaminacyjnej mogą być nauczyciele akademiccy zajmujący stanowisko profesora lub profesora uczelni, lub posiadający stopień doktora habilitowanego.

Kandydatów na członków komisji egzaminacyjnej zgłasza dyrektor Instytutu na wniosek kierownika sekcji właściwej merytorycznie, zgodnie z tematyką badań i propozycją tematu rozprawy doktorskiej przedstawioną przez osobę ubiegającą się o wszczęcie postępowania w sprawie nadania stopnia naukowego doktora w dyscyplinie nauki teologiczne.

Członkiem komisji egzaminacyjnej nie może być promotor i promotor pomocniczy.

Członkowie komisji egzaminacyjnej ze swojego grona wybierają przewodniczącego oraz sekretarza.

Komisja egzaminacyjna po stwierdzeniu, że osoba ubiegająca się o wszczęcie postępowania w sprawie nadania stopnia naukowego doktora posiada tytuł lub dyplom, certyfikat lub dyplom ukończenia studiów oraz dorobek, o których mowa w § 2 pkt 1–3 „Zasad nadawania stopni naukowych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II” przystępuje do przeprowadzenia egzaminów potwierdzających uzyskanie przez niego efektów uczenia się dla kwalifikacji na poziomie 8 PRK z dyscypliny, w której ubiega się o nadanie stopnia doktora w dyscyplinie nauki teologiczne.

Komisja egzaminacyjna podejmuje czynności bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy członków komisji.

Osoby, które nie ukończyły kształcenia w szkole doktorskiej w dyscyplinie nauki teologiczne lub studiów doktoranckich z teologii, lecz posiadają kościelny tytuł licencjata teologii i zamierzają ubiegać się o wszczęcie postępowania w sprawie nadania stopnia naukowego doktora w dyscyplinie nauki teologiczne, powinny otrzymać potwierdzenie uzyskania efektów uczenia się dla kwalifikacji na 8 poziomie Polskiej Ramy Kwalifikacji zgodnie z zasadami określonymi w §§ 10-11 „Zasad nadawania stopni naukowych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II”.

Rada instytutu formułuje wytyczne w przedmiocie liczby, zakresu i formy egzaminów z dyscypliny naukowej.

Przeprowadza się jeden egzamin potwierdzający uzyskanie efektów uczenia się.

O terminie i miejscu egzaminu osoba ubiegająca się o wszczęcie postępowania w sprawie nadania stopnia naukowego doktora jest informowana co najmniej na 14 dni przed egzaminem.

Egzamin jest przeprowadzany w obecności co najmniej połowy członków komisji egzaminacyjnej.

Egzamin potwierdzający uzyskanie efektów uczenia się dla kwalifikacji na 8 poziomie Polskiej Ramy Kwalifikacji w dyscyplinie nauki teologiczne składa się z trzech części.

Część pierwsza obejmuje dyskusję nad projektem badawczym przedstawionym przez osobę ubiegającą się o wszczęcie postępowania w sprawie nadania stopnia naukowego doktora zgodnie z § 6 ust. 1 „Zasad nadawania stopni naukowych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II”.

Część druga obejmuje dyskusję nad publikacją naukową autorstwa osoby ubiegającej się o wszczęcie postępowania w sprawie nadania stopnia naukowego doktora, spełniającą kryteria wskazane § 2 pkt 3a-b „Zasad nadawania stopni naukowych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II”. W przypadku posiadania przez osobę ubiegającą się o wszczęcie postępowania w sprawie nadania stopnia naukowego doktora większej liczby publikacji spełniających wskazane kryterium, wskazuje ona publikację, która będzie stanowiła podstawę dyskusji. Informację o wskazanej publikacji przekazuje się dyrektorowi Instytutu wraz z wnioskiem o powołanie promotora.

Część trzecia obejmuje dyskusję nad zagadnieniami właściwymi dla specjalizacji (dyscypliny kościelnej), w której osoba ubiegająca się o wszczęcie postępowania w sprawie nadania stopnia naukowego doktora zamierza przygotować rozprawę doktorską. Zagadnienia egzaminacyjne, Instytut udostępnia na stronie internetowej oraz na tablicy ogłoszeń (do pobrania tutaj).

Przebieg egzaminu jest protokołowany przez protokolanta wyznaczonego przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej. Protokół zawiera w szczególności treść zadanych pytań oraz ich ocenę.

 

2. Egzamin podlega ocenie. Przy wystawianiu oceny z egzaminu komisja egzaminacyjna stosuje następujące oceny:

1) pozytywna z wyróżnieniem albo

2) pozytywna, albo

3) negatywna.

 

3. Wystawienie oceny pozytywnej z wyróżnieniem albo pozytywnej z egzaminu oznacza potwierdzenie uzyskania efektów uczenia się dla kwalifikacji na 8 poziomie Polskiej Ramy Kwalifikacji w dyscyplinie nauki teologiczne.

Przewodniczący komisji doktorskiej osobiście odpowiada za poprawność procedur.

Wymagana będzie pisemna zgoda kandydata na przewodniczącego komisji, którego zaproponował promotor.

 

OBRONA DOKTORSKA:

- obrona odbywa się na otwartym posiedzeniu komisji doktorskiej z udziałem recenzentów i promotora,

- co najmniej jeden recenzent musi być obecny na posiedzeniu,

- w toku posiedzenia komisji doktorskiej dopuszcza się korzystanie ze środków komunikacji na odległość (wideokonferencji).

 

Przebieg:

1. Osoba ubiegająca się o nadanie stopnia naukowego przedstawia główne założenia rozprawy doktorskiej w formie autoreferatu.

2. Następnie recenzenci przedstawiają swoje recenzje. W przypadku nieobecności recenzenta przewodniczący komisji doktorskiej zarządza odczytanie recenzji.

3. Po przedstawieniu recenzji osoba ubiegająca się o nadanie stopnia naukowego odpowiada na sformułowane w nich pytania i uwagi.

4. Następnie odbywa się dyskusja, w której mogą zabierać głos wszyscy obecni na posiedzeniu.

5. Dyskusję kończy wypowiedź ubiegającego się o stopień naukowy.

6. Po zakończeniu dyskusji rozpoczyna się część niejawna posiedzenia komisji, w trakcie której odbywa się dyskusja nad przebiegiem obrony, a następnie głosowanie co do przyjęcia obrony.


Uchwała w przedmiocie nadania stopnia naukowego doktora:

- na najbliższym posiedzeniu Rady INT;

- w głosowaniu tajnym;

- bezwzględną większością głosów oddanych przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby osób uprawnionych do głosowania.

Błąd proceduralny może prowadzić do nieważności podejmowanych uchwał.

Uchwała o nadaniu stopnia doktora może być podjęta najpóźniej na posiedzeniu Rady Instytutu Nauk Teologicznych na początku grudnia 2024 roku.

 

Nie ma możliwości przedłużenia studiów doktoranckich w trybie eksternistycznym po 2024 roku.

 

Autor: Ewa Zięba
Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021, godz. 11:29 - Ewa Zięba