W dniach 10-13 marca 2008 r. odbędzie się 50 Jublileuszowy Tydzień Filozoficzny 1958-2008 pod hasłem Veri Amici Veritatis.

W 2008 r. przypada szczególny Jubileusz - Tydzień Filozoficzny przygotowywany przez Koło Filozoficzne Studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, odbędzie się po raz pięćdziesiąty. Wszystko zaczęło się w roku 1958 dyskusją na temat: „Współczesne kierunki filozoficzne i ich przydatność do budowy światopoglądu". W związku z przypadającym Jubileuszem pragniemy nadać najbliższemu Tygodniowi Filozoficznemu podniosły charakter. Naszą intencją jest przygotowanie sympozjum podejmującego ważkie zagadnienia filozoficzne, które dominowały w długoletniej historii naszych spotkań. Interesuje nas retrospektywa problemowa, która pozwoli na podsumowanie dokonań filozoficznych w ostatnim pięćdziesięcioleciu. Obok wspomnień i rozmów o historii Tygodnia, pragniemy zaproponować prelegentom przedyskutowanie doniosłych zagadnień, postawienie raz jeszcze wielkich pytań filozoficznych, a także poruszenie zasadniczych kontrowersji, wokół których zogniskowane były współczesne dyskusje filozoficzne.

Pięćdziesiąty Tydzień Filozoficzny odbędzie się w dniach 10-13 marca 2008 r. Pierwszy dzień poświęcamy historii Tygodnia Filozoficznego, w drugim dniu omawiać będziemy kwestie metafilozoficzne, w trzecim chcemy rozważyć ponownie wielkie pytania filozoficzne, zaś czwartego będziemy zajmować się współczesnymi kontrowersjami filozoficznymi piątego dnia natomiast zatrzymamy się nad współczesnymi czasopismami o tematyce filozoficznej.

10 III 2008 (Poniedziałek) HISTORIA, TRADYCJA, PAMIĘĆ

• 9.00 Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem ks. prof. Stanisława Janeczka, Prodziekana Wydziału Filozofii KUL
  • 11.30 Odnowienie doktoratu Prof. Antoniego B. Stępnia
    • Otwarcie uroczystości i powitanie gości - ks. prof. Stanisław Wilk, Rektor KUL
    • Odczytanie uchwały Senatu Akademickiego KUL
    • Laudacja - prof. Stanisław Judycki
    • Odczytanie i wręczenie dyplomu
    • Przemówienie prof. Antoniego B. Stępnia
    • Uroczystość uświetni Chór KUL
  • 15.00 Uroczyste otwarcie Tygodnia
    • prof. Józef Fert, Rektor KUL
    • dr Arkadiusz Gut, Kurator KFS KUL
    • Wit Wawrzyniak, Prezes KFS KUL
  • 15.30 ks. prof. Stanisław Janeczek (KUL) - Słowo wstępne do wspomnień o Tygodniu Filozoficznym
  • 16.00 Spotkanie wspominkowe - Moderator: dr Arkadiusz Gut
  • s. prof. Zofia Zdybicka
  • prof. Antoni B. Stępień
  • prof. Stanisław Kiczuk
  • prof. Jerzy Gałkowski
  • dr Kazimierz Wójcik
  • dr Stanisław Majdański
  • 17.30 Otwarcie wystawy Tydzień Filozoficzny i Wydział Filozofii w obiektywie

11 III 2008 (Wtorek) O HISTORII, METODZIE I INSPIRACJACH FILOZOFICZNYCH

• 10.00 o. prof. Mieczysław A. Krąpiec (KUL) - Lubelska Szkoła Filozoficzna
  • 11.15 ks. prof. Andrzej Maryniarczyk (KUL) - Co to znaczy uprawiać filozofię metafizyczną?
  • 12.30 prof. Jerzy Perzanowski (UJ) - Miejsce logiki w systemie nauk
  • 15.00 prof. Piotr Gutowski (KUL) - Filozofia w ostatnim pięćdziesięcioleciu
  • 16 00 prof. Tadeusz Szubka (US) - Metodologia filozofii analitycznej wczoraj i dziś

12 III 2008 (Środa) WIELKIE PYTANIA FILOZOFICZNE

• 10.00 prof. Jacek J. Jadacki (UW) - Cóż to jest Prawda?
  • 11.15 ks. prof. Andrzej Szostek (KUL) - Cel życia?
  • 15.00 prof. Piotr Jaroszyński (KUL) - Czym jest piękno?
  • 16.00 prof. Henryk Kiereś (KUL) - Po co nam sztuka?

13 III 2008 (Czwartek) WSPÓŁCZESNE KONTROWERSJE FILOZOFICZNE

• 10.00 s. prof. Zofia Zdybicka (KUL) - Bóg filozofii czy Bóg religii?
  • 11.15 dr Natasza Szutta (UG) - Etyka zasad vs etyka charakteru
  • 12.30 prof. Renata Ziemińska (US) - Relatywizm czy absolutyzm?
  • 15.00 abp prof. Józef Życiński (KUL) - Bóg filozofii a współczesne nauki przyrodnicze
  • 16 15 Dyskusja panelowa - O filozofii w polskich czasopismach filozoficznych - Tradycja, Teraźniejszość, Perspektywy - Moderator: mgr Roman Schmidt
  • Uczestnicy dyskusji:
  • prof. Jan Hartman (Principia)
  • prof. Stanisław Judycki (Roczniki Filozoficzne)
  • ks. prof. Jan Krokos (Studia Philosophiae Christianae)
  • ks. prof. Andrzej Maryniarczyk (Powszechna Encyklopedia Filozofii)
  • ks. prof. Alfred Wierzbicki (Ethos)
  • prof. Renata Ziemińska (Analiza i Egzystencja)
  • 18.00 Podsumowanie 50-ego Tygodnia Filozoficznego

Autor: Andrzej Zykubek