photo ©Małgorzata Genca

 

 

Przedstawiciele nauki, kultury i biznesu zostali nagrodzeni tytułem Bene Meritus Terrae Lublinensi. We czwartek, 7 grudnia 2017 r.,  odbyła się uroczysta gala konkursu. Kapituła wyróżniła cztery osoby.

 

Laureatem w kategorii nauka został filozof, prof. Piotr Gutowski z KUL. - Teologowie chrześcijańscy w dawnych wiekach spierali się, czy człowiek jest w stanie zasłużyć na zbawienie. Dzisiaj większość teologów zgadza się, że nie jest to możliwe. Gdy dowiedziałem się o przyznaniu nagrody właśnie takie refleksje mnie ogarnęły. Ponieważ na nią nie zasługuję, tym bardziej dziękuję za to wyróżnienie - powiedział prof. Piotr Gutowski.

 

W kategorii kultura nagrodzony został dr Łukasz Marcińczak, poeta, eseista i filozof. - Kiedy przyjechałem do Lublina z miejsca stał się on moją fascynacją. Od tego czasu staram się go oglądać ze wszystkich stron - powiedział odbierając nagrodę. Od biznesu w garażu do filantropii Nagrodę w dziedzinie biznesu otrzymał Roman Rak, właściciel firmy Roztocze i filantrop. Ćwierć wieku temu zaczynał działalność gospodarczą we własnym garażu. - Tak zaczynał się ten polski kapitalizm. Teraz realia się zmieniły. Jesteśmy firma europejską i nie tylko zysk jest istotny. Prowadząc biznes ma się zobowiązania wobec pracowników, ich rodzin i społeczności - wyjaśnia przedsiębiorca. Dlatego trzy lata temu założył fundację, która pomaga chorym dzieciom, osobom niepełnosprawnym i innym potrzebującym.

Wykładowca jak ojciec Wyróżnienie specjalne otrzymał prof. Bogusław Marek, wykładowca KUL, który na codzień pracuje z osobami niewidomymi. - Dla studentów jest nie tylko wykładowcą, ale też powiernikiem ich problemów, drugim ojcem - powiedziała podczas wręczania nagrody Sylwia Szewc-Koryszko, redaktor naczelna Kuriera Lubelskiego i członkini kapituły Bene Meritus.

 

Lubelskie z lotu ptaka To już trzynasta edycja Bene Meritus Terrae Lublinensi. Ideą przedsięwzięcia jest pokazywanie światu ludzi dobrych, szlachetnych, godnych naśladowania, działających w naszym regionie. Towarzyszy jej wydanie kalendarza, który pokazuje Ziemię Lubelską z dobrej i ciekawej strony. W tym roku, kolejne karty zdobią zdjęcia regionu z lotu ptaka. - To odzwierciedlenie Lubelszczyzny. Regionu urokliwego, ale nadal rozwijającego się - mówi Andrzej Jachim z Vena Art.

 

Bene Meritus Terrae Lublinensi to inicjatywa drukarni Intrograf oraz agencji marketingu taktycznego Vena Art. Laureatów wybierała kapituła. Podczas gali firmy otrzymały od prezydenta Lublina medal 700-lecia miasta.

 

Wszystkim Laureatom Nagrody,
a zwłaszcza Panu Profesorowi serdecznie gratulujemy!

 

Autor tekstu Piotr Nowak, photo ©Małgorzata Genca

Czytaj więcej: http://www.kurierlubelski.pl/wiadomosci/lublin/a/gala-konkursu-bene-meritus-terrae-lublinensi-zobacz-kogo-wyrozniono-zdjecia,12747732/

 

Galeria zdjęć

 

Autor: Andrzej Zykubek
Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018, godz. 09:12 - Andrzej Zykubek