Zawody wygrane i przegrane: Kiedy inwestycja w edukację się nie opłaca

Często powtarzanym mitem jest mit niepotrzebnego humanisty na rynku pracy. [...] Humanista może jednak wybrać taki kierunek studiów i ścieżkę doskonalenia zawodowego, która umożliwi mu satysfakcjonującą pracę z wysokim wynagrodzeniem. Takim kierunkiem studiów jest m.in. filozofia. Z najnowszego badania wynagrodzeń Sedlak&Sedlak wynika, że...

Czytaj dalej...

Czy warto zatrudnić filozofa?

Jakie są szanse filozofów na rynku pracy i z czego może wynikać ich korzystna sytuacja na rynku? Co w zakresie wiedzy i kompetencji może nabyć student filozofii oraz jakie są możliwe ścieżki kariery absolwenta tego kierunku? - na te pytania odpowie artykuł Czy warto zatrudnić filozofia?, którego celem jest próba „odczarowania” nieatrakcyjnego wizerunku absolwentów studiów humanistycznych na rynku pracy, istniejącego w przekazie medialnym. Jakie są zatem korzyści wynikające ze studiowania filozofii w kontekście wciąż zmieniającej się sytuacji na rynku pracy? 

 

rynekpracy.pl: Czy warto zatrudnić filozofa - cały tekst


Filozof umie znaleźć pracę

Wyniki badań całkowicie burzą mit bezrobotnego humanisty czy nauk społecznych jako fabryk bezrobotnych - mówi prof. Ryszard Cichocki z Instytutu Socjologii UAM. Naukowcy pod jego kierunkiem przeanalizowali dane zbierane przez 10 lat w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Poznaniu. Sprawdzili, po jakich typach szkół ryzyko bezrobocia jest najmniejsze.

O tym, że opłacalne jest kierowanie się zainteresowaniami - a nie reklamowaną pewnością zatrudnienia - świadczyć mogą właśnie nowe dane z UAM. W analizowanym dziesięcioleciu relatywnie największe problemy ze znalezieniem pracy mieli absolwenci chemii […] A kto poradził sobie najlepiej? Absolwenci wydziału teologii, wydziału anglistyki (a przed jego utworzeniem w 2012 roku - filologii angielskiej) i wydziału neofilologii. Najłatwiej na rynku pracy odnajdują się filozofowie.

 

Po jakich kierunkach nie ma pracy? Będziecie zaskoczeni! - cały tekst