"Studia z Prawa Wyznaniowego" w bazie Scopus

Z dumą komunikujemy, że czasopismo Studia z Prawa Wyznaniowego wydawane przez Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL będzie indeksowane w międzynarodowej bazie SCOPUS prowadzonej przez Wydawnictwo Elsevier.


LEXALIA 2022

    ZAPROSZENIE

 

Gorąco zapraszamy do udziału w tegorocznych

LEXALIACH,

które odbędą się w dniach od 25 do 28 kwietnia 2022 roku.

Harmonogram wydarzenia znajduje się na stronie pod poniższym linkiem

https://www.facebook.com/events/763947334625440/permalink/763950024625171/

Uprzejmie prosimy Nauczycieli akademickich prowadzących zajęcia o umożliwienie studentom wzięcia udziału w tym wydarzeniu.

 

 


"Online e-learning seminar for university professors". Free teaching course

Szanowni Państwo

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w seminarium dotyczącym metod e-learningowych,

organizowanego przez Catholic University of Ávila w Hiszpanii.

Seminarium będzie odbywać się w dniach 25-28.04.2022 r.

Poniżej link do strony organizatora.

 

https://formaciononline.ucavila.es/product/iv-online-e-learning-seminar-for-university-professors


VII Otwarte Seminarium Naukowe

Uprzejmie zapraszamy na "VII Otwarte Seminarium Naukowe" pt. „Trzy
koncepcje roli zawodowej prawnika", organizowane przez Katedrę Teorii i
Filozofii Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
oraz Katedrę Prawa Ustrojowego i Porównawczego Uniwersytetu
Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie 17 marca
2022 r. o godz. 16:30. Prelegentem będzie dr hab. Przemysław
Kaczmarek, prof. UWr.

Przesyłamy link do seminarium:

Join Zoom Meeting
https://us02web.zoom.us/j/87080735680?pwd=OE56YVhkVWh1Sy9jR3BwSUtJRHdjZz09

Meeting ID: 870 8073 5680
Passcode: 105126

Dr hab. Tomasz Barankiewicz, prof. KUL;
Dr hab. Bogusław Przywora, prof. UJD


Kondolencje

Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że w dniu 14 marca 2022 roku

odszedł do domu Boga Ojca

śp. pan Stanisław Domagała,

Tato pana dra hab. Michała Domagały

Prodziekana ds. kształcenia WPPKiA KUL.

 

Zapewniając o naszej modlitwie i wsparciu

składamy Panu Profesorowi i Jego Rodzinie szczere wyrazy współczucia.

 

 

Kolegium Dziekańskie

i Społeczność akademicka WPPKiA  KUL

 

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę

16 marca 2022 r. o godz. 11.00

w Parafii Parafia św. Andrzeja Boboli w Bardzicach.


Czasopismo "Law and Business"

Jest nam miło poinformować, że w wyniku współpracy Wydziału Prawa,
Prawa Kanonicznego i Administracji oraz pozostałych uczestników
Konsorcjum Bezpieczeństwo Gospodarcze Polski, na platformie
wydawniczej Sciendo należącej do wydawnictwa De Gruyter, na rynku
wydawniczym pojawiło się nowe czasopismo „Law and Business”.

Serdecznie zapraszamy do lektury pierwszego numeru „Law and Business”.

 


Pomoc dla Ojców Franciszkanów

Szczęść Boże!

Szanowni Państwo,

Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy,

 

wszyscy wiemy, w jakiej sytuacji się teraz znajdujemy. Każdy z nas zastanawia się co może zrobić, jak pomóc. Niektórzy z nas są teraz na przejściach granicznych z naszym Sąsiadami Ukraińcami, ofiarami nieludzkiej agresji i napaści, pomagając przekroczyć przejścia graniczne, dać żywność, schronienie. Formy pomocy są różne i każdy z nas jak może się w nie angażuje. Jak Państwo zauważyli również organizowane są wsparcia finansowe, przez różne instytucje. Dlatego chciałabym się do Państwa zwrócić o taką właśnie pomóc, która organizowana jest przez oo. Franciszkanów prowincji krakowskiej. Kustuszem Kustodii oo. Franciszkanów na Ukrainie jest nasz Absolwent o. dr Stanisław Kawa. Fundacja Brat Słońce prowadzona przez prowincję krakowską uruchomiła program wsparcia. Franciszkanie na Ukrainie zdecydowali o pozostaniu w kraju pogrążonym w wojnie, aby nieść pomoc powierzonym ich opiece wiernych, ale i wszystkim potrzebującym. To wspaniały przykład, gdy pasterze strzegą swoich owiec. Dlatego mam pewność, że środki zebrane przez Fundację trafią rzeczywiście tam, gdzie powinny i posłużą najważniejszym w tym momencie celom. Jeżeli chcielibyście Państwo wesprzeć ludność ukraińską za pośrednictwem oo. Franciszkanów, którzy są na miejscu i mają najlepsze rozeznanie potrzeb, to podaję link, pod którym można takiego wsparcia udzielić:


https://bratslonce.pl/pomoc-ukrainie/

 

Dziękując za już,

z modlitwą: Królowo Pokoju, módl się za nami

Anna Słowikowska


Wsparcie migracyjne - prośba o pomoc

Szanowni Państwo,

 

stanęliśmy w obliczu bezprecedensowej i sprzecznej z podstawowymi zasadami prawa międzynarodowego agresji militarnej Federacji Rosyjskiej na naszego bezpośredniego sąsiada – Ukrainę. W ciągu najbliższych dni i tygodni możemy być świadkami poważnej fali migracji ludności cywilnej z ogarniętego wojną kraju. Miarą naszego człowieczeństwa i chrześcijaństwa jest w tej sytuacji włączenie się w akcję pomocy naszym Przyjaciołom Ukraińcom. Zachęcam wszystkich członków Społeczności Akademickiej do okazania takiego wsparcia – każdego na miarę posiadanych możliwości. Studentów, którzy po przygotowaniu przez kadrę WPPKiA i Fundację Instytut na Rzecz Państwa Prawa oraz we współpracy z Sekcją Uchodźczą Uniwersyteckiej Poradni Prawnej chcieliby się włączyć w działania związane ze wsparciem uchodźców w zakresie legalizacji pobytu i relokacji prosimy o pilne zgłoszenia na adres rwsswppkia@gmail.com


Dziekan WPPKiA KUL
dr hab. Andrzej Herbet, prof. KUL


Debata naukowa

 

W dniu 2 marca 2022 r. (środa) o godz. 11.00 w CTW 113

odbędzie się debata pod tytułem

 

Agresja rosyjska na Ukrainę: podłoże – kontekst prawnomiędzynarodowy – konsekwencje

 

organizowana przez WPPKiA KUL

 

Zostanie ona przeprowadzona w trybie hybrydowym i będzie transmitowana on-line.

 

Link do transmisji:
https://youtu.be/3dMrTrNTc0k

 

Rozmowa będzie dotyczyła sytuacji bieżącej, manipulacji historią, oceny prawno-międzynarodowej i innych możliwych konsekwencji tej agresji, także w zakresie migracji, czy bezpieczeństwa.

UCZESTNICY

prof. Nataliya Haletska – prawnik, starszy wykładowca w Szkole Prawa Katolickiego Uniwersytetu Ukraińskiego we Lwowie, doktor, absolwentka Wydziału Prawa Ukraińskiego Uniwersytetu Narodowego im. I. Franki, magister prawa międzynarodowego i ekonomii Instytutu Światowej Organizacji Handlu w Bernie (Szwajcaria), deputowana Lwowskiej Rady Obwodowej (szefowa Komisji ds. Integracji Europejskiej, Współpracy Międzynarodowej i Międzyregionalnej), doradca prawnym SoftServe. Specjalista z zakresu m.in. nt. teorii prawa i praw człowieka.

prof. Gieorgij Kasjanow – historyk, dyrektor Katedry Historii Współczesnej i Polityki Instytutu Historii Ukrainy Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, prof. UMCS. Laureat licznych stypendiów międzynarodowych. Autor, współautor, redaktor i współredaktor ponad 20 książek poświęconych historii Ukrainy XIX, XX i XXI wieku. Specjalizuje się w historii inteligencji, historii idei oraz memory studies.

dr Łukasz Adamski – historyk i politolog specjalizujący się w historii krajów Europy Wschodniej oraz analizie ich bieżącej sytuacji politycznej. Od 2016 roku zastępca dyrektora Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. W latach 2006–2011 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych jako analityk, a potem koordynator programu ds. stosunków bilateralnych w Europie. W 2014 roku sprawozdawca Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na Ukrainie.

dr Tomasz Sieniow – prawnik, adiunkt w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Prawa Unii Europejskiej, WPPKiA KUL, prezes zarządu Instytutu na rzecz Państwa Prawa. W swojej praktyce reprezentuje cudzoziemców w postępowaniach deportacyjnych i azylowych Prowadzi badania nad implementacją przez Polskę prawa europejskiego dotyczącego migracji. Jest Członkiem Komisji do Spraw Migrantów przy Rzeczniku Praw Obywatelskich oraz Konsultorem Rady ds. Migracji przy Konferencji Episkopatu Polski. Od 2009 roku koordynuje prace Lubelskiej Regionalnej Sieci Wsparcia Imigrantów.

Prowadzący: dr hab. Sławomir Łukasiewicz, prof. KUL – historyk i europeista, pracownik Katedry Praw i Prawa Humanitarnego WPPKiA KUL, członek Rady Centrum Badań nad Europejskim Prawem i Polityką Migracyjną, lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich, lubelskiego Oddziału Towarzystwa Historiograficznego, Association for Slavic, East European and Eurasian Studies. Associate w Davis Center for Russian and Eurasian Studies, Harvard University.