Konwersatorium Myśli Karola Wojtyły – Jana Pawła II w roku 2013 „Człowiek współczesny i religia”

 

 

 

Instytut Jana Pawła II KUL zaprasza na ostatnie w tym roku akademickim spotkanie w ramach Konwersatorium Myśli Karola Wojtyły - Jana Pawła II. Referat, zatytułowany „Teokracja i demokracja: symbioza w Hebrajskiej Biblii”, przedstawi prof. Mordecai Roshwald.

 

Spotkanie odbędzie się 23 maja br. (czwartek) o godz. 17.00 w sali C-220 (drugie piętro, wejście od ul. Łopacińskiego)

 

... wiecej

 

 


VII Warsztaty Filozofii Przyrody

Sekcja Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych Polskiego Towarzystwa Filozoficznego zaprasza do udziału VII Warsztatach Filozofii Przyrody Pasierbiec, 21-23 czerwca 2013 r.

www.kul.pl/warsztaty


Kartezjusz: argumenty przeciwko myśleniu zwierząt

kliknij, aby pobrać plakat w pliku pdf

 

29 maja w ramach Seminarium z cyklu Antropologia porównawcza dr hab. Przemysław Gut (Katedra Historii Filozofii Nowożytnej i Współczesnej KUL) wygłosi wykład pt. Kartezjusz: argumenty przeciwko myśleniu zwierząt - Gmach Główny KUL, s. 224, godz. 16.00.

 

 


Spotkanie z serii "Dwugłos w sprawie"

 
 
W środę 29 maja 2013 r. o godzinie 12.00, w Zakładzie Metafizyki (GG 38) odbędzie się spotkanie z serii "Dwugłos w sprawie". Tematem tego spotkania będzie pytanie:

"Otoczaki, żywopłoty i jałówki - czyli kiedy to co naturalne staje się artefaktem?"
 
 
 
 
Przebieg spotkania:

12.00 - 12.10 -- powitanie uczestników przez Roberta Trypuza
12.10 - 12.25 -- wypowiedź ks. Andrzeja Maryniarczyka
12.25 - 12.40 -- wypowiedź Pawła Garbacza
12.40 - 12.50 -- komentarz ks. Andrzeja Maryniarczyka
12.50 - 13.00 -- komentarz Pawła Garbacza
13.00 - 13.30 -- głosy z sali, pytania do Prelegentów
 
Serdecznie zapraszamy

III konferencja z cyklu "Oblicza alternatywnej religijności"

 

 

 

W dniach 22-23 maja 2013 r. Katedra Teorii Religii i Alternatywnych Ruchów Religijnych Instytutu Kulturoznawstwa KUL zaprasza na konferencję - Idea samozbawienia i jej kulturowe konsekwencje. Od gnozy do New Age.


Studiuj filozofię!

David Hume

Zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową www.studiujfilozofie.pl, która powstała z inicjatywy Komitetu Nauk Filozoficznych Polskiej Akademii Nauk. Portal inspiruje do podejmowania zagadnień filozoficznych i zwraca uwagę na korzyści płynące z jej studiowania. Wszystkich zainteresowanych problemami filozoficznymi zapraszamy także 6 czerwca 2013 r. na godz. 13.00 do s. GG-036 na dydkusję nad tekstem D. Hume'a "Dialog". 

Czytaj dalej...

III konferencja z cyklu "Oblicza alternatywnej religijności"

 

 

 

W dniach 22-23 maja 2013 r. Katedra Teorii Religii i Alternatywnych Ruchów Religijnych Instytutu Kulturoznawstwa KUL zaprasza na konferencję - Idea samozbawienia i jej kulturowe konsekwencje. Od gnozy do New Age.


V rocznica śmierci Ojca Profesora Mieczysława A. Krąpca

kliknij, aby pobrać plakat w pliku pdf

Dnia 8 maja (środa) 2013 r. Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu oraz Katedra Metafizyki KUL organizują V rocznicowe spotkanie poświęcone Osobie i Dziełu Ojca Profesora Mieczysława A. Krąpca.

 

Bogata twórczość naukowa, a także wielka troska Ojca prof. Krąpca o zachowanie tożsamości i misji uniwersytetu katolickiego w zmieniającej się rzeczywistości kulturowej, pozwala bez wątpienia zaliczyć Go do wielkich promotorów niezbywalnej misji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podejmowanej dla dobra Kościoła i Polski – Deo et Patriae.

Czytaj dalej...

FENIKS 2013 dla Słownika-Przewodnika filozoficznego

Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS

W 2013 r. Jury Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2013 przyznało Polskiemu Towarzystwu Tomasza z Akwinu wyróżnienie w kategorii Nauki Kościelne za Słownik - Przewodnik filozoficzny. Osoby – problemy – terminy opracowany pod red. nacz. ks. prof. Andrzeja Maryniarczyka SDB. Uzasadnienie decyzji o wyróżnieniu najnowszej inicjatywy wydawniczej PTTA brzmi: za stworzenie unikatowego w dorobku rodzimej kultury narzędzia do poznania filozofii.

Czytaj dalej...

Ogólnopolska konferencja "Kultura i metoda"

kliknij, aby pobrać plakat w pliku pdf

Instytut Kulturoznawstwa KUL zaprasza na Ogólnopolską Konferencję Kultura i metoda w dniach 18-19 kwietnia 2013 r.

 

Konferencja  będzie okazją do debaty na temat metody w szeroko rozumianych badaniach nad kulturą oraz chce uwzględnić zarówno historyczny aspekt pytania o metodę w dotychczasowych badaniach antropologiczno-kulturowych i kulturoznawczych jak i analizować propozycje nowych, niekonwencjonalnych metod adekwatnych do postnowoczesnego stanu kultury Zachodu oraz zanikających reliktów kultur etnologicznych.