Prof. dr hab. Antoni Stępień Laureatem Nagrody im. Ks. Idziego Radziszewskiego za rok 2009

Prof. dr hab. Antoni Stępień

Serdecznie zapraszamy na uroczyste Publiczne Zebranie Towarzystwa Naukowego KUL, które odbędzie się 29 kwietnia 2010 r. (czwartek) o godz. 16.00 w Collegium Jana Pawła II (sala C-1031).

Program

  • Zagajnie Prezesa TN KUL Ks. prof. dr. hab. Augustyna Eckmanna,
  • Sprawozdanie Sekretarza Generalnego TN KUL Prof. dr. hab. Stanisława Olczaka,
  • Laudacja dr hab. Jacka Wojtysiaka, prof. KUL,
  • Wręczenie Nagrody im. Księdza Idziego Radziszewskiego za rok 2009 Prof. dr. hab. Antoniemu B. Stępniowi,
  • Odczyt prof. dr hab. Antoniego B. Stępnia pt. Natura i funkcje. Człowiek pośród bytów.

Sylwetka Laureata


Totalitaryzm – jawny czy ukryty?

kliknij, aby pobrać plakat w pliku pdf

Katedra Filozofii Kultury KUL oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Fundacja "Lubelska Szkoła Filozofii Chrześcijańskiej", Gilson Society (USA), Facultad de Filosofía y Letras. Universidad de Valladolid (Hiszpania) zapraszają 24. kwietnia 2010 (sobota) na IX Międzynarodowe Sympozjum z cyklu PRZYSZŁOŚĆ CYWILIZACJI ZACHODU pt. Totalitaryzm – jawny czy ukryty?

 

Choć wielu sądzi, że tylko wiek XX był wiekiem totalitaryzmów (komunizm, faszyzm, nazizm) i że totalitaryzm skończył się wraz z upadkiem Bloku Sowieckiego, to przecież w dalszym ciągu na świecie jawnie działają reżimy totalitarne, a demokracja zachodnia w coraz większym stopniu opanowywana jest przez ukryty totalitaryzm (zwany socliberalizmem), któremu nie obce jest łamanie autentycznych praw człowieka, jak choćby prawo do życia czy prawo do publicznego wyrażania wiary. Z uwagi na fakt, iż problem totalitaryzmu jest jednak ciągle zawężany do totalitaryzmu jawnego i że podejmowany jest prawie wyłącznie z punktu widzenia doraźnych rozgrywek politycznych lub sensacji medialnych, rzadziej natomiast z perspektywy filozofii i cywilizacji, zaprosiliśmy wybitnych specjalistów z różnych ośrodków naukowych Polski i zagranicy (Stany Zjednoczone, Hiszpania), aby podzielili się z nami swoją wiedzą, doświadczeniami i przemyśleniami. Albowiem totalitaryzm, choć pod różnymi maskami lub nazwami, stanowi ciągłe zagrożenie dla człowieka jako osoby i społeczeństwa jako podmiotu życia politycznego, trzeba umieć to zagrożenie rozpoznać, by się przed nim bronić, a w miejsce cywilizacji śmierci, budować cywilizację miłości. 

 


Czytaj dalej...

Powiązania telekomunikacji elektromagnetycznej i jej problematyki z aksjologią

Uprzejmie zapraszamy na posiedzenie Ko­misji Filozofii Przyrody Towarzystwa Naukowego KUL, podczas którego dr hab. Józef Zon, prof. KUL przedstawi referat nt.: Powiązania telekomunikacji elektromagnetycznej i jej problematyki z aksjologią. Posiedzenie Komisji rozpocznie się o godz. 13.00 w dniu 21 kwietnia 2010 r. (środa) - sala 213 GG KUL.

Przewodniczący
Komisji Filozofii Przyrody TN KUL


Ofiarowanie - film Andrieja Tarkowskiego

Instytut Kulturoznawstwa, Katedra Teorii Kultury i Sztuki oraz studenci kulturoznawstwa w ramach przedświątecznego pokazu klasyki filmowej zapraszają na projekcję filmu Ofiarowanie Andrieja Tarkowskiego. To ostatni, legendarny już, film wybitnego, zmarłego w 1986 roku reżysera, uważany za jego testament twórczy. Projekcja odbędzie się w środę, 24 marca br. o godz. 11.30, w sali 219 budynku Instytutu Kulturoznawstwa na Majdanku. 


Międzykulturowość i przekaz polityczny w środkach komunikowania społecznego

Instytut Kulturoznawstwa i Katedra Teorii Kultury i Sztuki zaprasza na spotkanie z przedstawicielkami jedynej polskiej placówki międzynarodowego Zgromadzenia Sióstr Paulistek sięgających w swojej pracy do wszelkich środków, jakich dostarcza idąca z postępem czasu technika w środę 17-ego marca o godz. 11.00.

s. Lucia Kim i s. Ewa Głowińska

Międzykulturowość i przekaz polityczny w środkach komunikowania społecznego
(Polska- Korea- USA)Wprowadzenie
Prof. Beata Obsulewicz-Niewińska, kierownik Katedry Teorii Kultury i Sztuki

Zapraszamy wszystkich studentów kulturoznawstwa i wszystkich zainteresowanych spojrzeniem międzykulturowym. Spotkanie odbędzie się w Budynku Instytutu Kulturoznawstwa przy Drodze Męczenników Majdanka, sala 219.


LII Tydzień Filozoficzny

Koło Filozoficzne Studentów KUL zaprasza na trwający od 8 do 11 marca br. LII Tydzień Filozoficzny pt. Filozofia Szczęścia. Obrady Tygodnia będą się odbywały w Gmachu Głównym KUL w Auli im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Czytaj dalej...

Wycieczka integracyjna dla I roku

Serdecznie zapraszamy na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się 2 marca br. o godz. 16.30 w sali nr 40. Tematem spotkania będzie konkurs filozoficzny dla szkół średnich oraz wycieczka integracyjna dla I roku filozofii teoretycznej, przyrody ożywionej i nieożywionej. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych studentów filozofii.

Studenci I roku filozofii


Wiosenne Wykłady Otwarte

kliknij, aby pobrać plakat w pliku pdf

Zapraszamy Nauczycieli, Uczniów i Sympatyków oraz wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia naszej Uczelni oraz wysłuchania wykładów przygotowanych przez pracowników naszego Wydziału Filozofii w ramach Wiosennych Wykładów Otwartych, które odbędą się w dniach 10-11 marca br.


10 marca - ś r o d a

  • 12.00 – 12.45 Powstanie życia - dr Andrzej Zykubek (Główny Gmach KUL, I piętro, sala 110),
  • 13.00 – 13.45 Współczesne dylematy moralne - ks. prof. dr hab. Andrzej Szostek (Główny Gmach KUL, II piętro, sala 208),

11 marca - c z w a r t e k

  • 9.00 – 9.45 Powstanie Wszechświata - ks. dr Jacek Golbiak (Główny Gmach KUL, II piętro, sala 208),
  • 10.00 – 10.45 Rola filozofii w kulturze - ks. dr hab. Stanisław Janeczek, prof. KUL (Główny Gmach KUL, II piętro, sala 208).

W trakcie trwania wykładów będzie można uzyskać informacje o nowych kierunkach studiów realizowanych na Wydziale Filozofii: Retoryka stosowana oraz Przyrodoznawstwo i filozofia przyrody.


Przyrodoznawstwo i filozofia przyrody - nowy, interdyscyplinarny kierunek studiów

Licealisto i Maturzysto, Studencie i Absolwencie studiów zawodowych zapraszamy na studia I i II stopnia na nowoczesnym, interdyscyplinarnym i unikalnym w Polsce kierunku studiów pn. przyrodoznawstwo i filozofia przyrody. Studia skierowane są do

  • zainteresowanych biologią, fizyką, chemią, matematyką, geografią i ceniących problematykę filozoficzną oraz
  • filozofów i humanistów interesujących się problematyką przyrodniczą.
Czytaj dalej...

Retoryka stosowana - unikatowy, nowy kierunek studiów na KUL

Wydział Filozofii KUL zaprasza na studia licencjackie na nowym w polskim systemie kształcenia wyższego kierunku: "retoryka stosowana". Jest to pierwszy kierunek unikatowy na naszej Uczelni, wpisany za zgodą Ministerstwa na wniosek KUL do nazw kierunków studiów.

Kierunek "retoryka stosowana" wykształci potrzebnych specjalistów w zakresie sztuki społecznej perswazji w różnych jej formach, mając na względzie współczesne dziedziny zastosowań, w tym szczególnie naglące potrzeby i braki w dziedzinie kultury, polityki i gospodarki.

« Zasady rekrutacji »