Od 1997 r. do dnia nagłej śmierci 10.02.2011 roku ks. abp prof. Józef Życiński pełnił na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II funkcję kierownika Katedry Relacji Między Nauką a Wiarą. Podsumowaniem znaczenia Jego pracy naukowej i straty, jakiej doznał KUL może być list, jaki do ks. dr hab. Marka Słomki, pracownika Katedry i wieloletniego sekretarza ks. Arcybiskupa, skierował prof. John F. Haught z Georgetown University w Waszyngtonie: „Trudno wyrazić w słowach jak głęboki smutek czujemy po nadejściu szokującej wiadomości o śmierci Arcybiskupa Józefa. Jesteśmy prawdziwie wstrząśnięci Jego odejściem. Nie znaliśmy Go długo, ale Jego osobiste zalety i sposób, w jaki otworzył dla nas serce w przyjaźni, sprawiają, że czujemy się, jakbyśmy stracili ukochanego członka swojej rodziny. Strata dla Lublina, Polski i Kościoła jest ogromna. Nikt nie będzie w stanie Go zastąpić. Poprzez szerokie wykształcenie naukowe Arcybiskup pokazywał światu, że można być równocześnie dobrym intelektualistą oraz gorliwym naśladowcą Chrystusa. Myśląc o Polsce, zawsze będziemy pamiętać o tym wyjątkowym człowieku”.

 

Abp Życiński pozostawił po sobie znaczny dorobek naukowy, który obejmuje wiele obszarów. Wydział Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II organizuje w dniu 24.02.2021 roku konferencję naukową (online) pt. „Filozoficzno-naukowy program Józefa Życińskiego. Analiza wybranych kwestii w 10. rocznicę śmierci Profesora Wydziału Filozofii KUL”. Celem konferencji jest przedstawienie niektórych spośród ważnych aspektów dorobku J. Życińskiego. Wykłady wygłoszą prof. Ryszard Kleszcz z Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Piotr Gutowski z KUL, prof. Anna Lemańska z UKSW i dr Wojciech Kotowicz z WSD Archidiecezji Warmińskiej. O godz. 12.30 w kościele akademickim KUL odbędzie się okolicznościowa Msza św., której przewodniczyć będzie ks. prof. Mirosław Sitarz (Prorektor KUL ds. Misji i Administracji), zaś homilię wygłosi ks. dr hab. Rafał Charzyński z KUL. Dostęp do konferencji jest otwarty. W imieniu społeczności Wydziału Filozofii KUL serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych dorobkiem naukowym ks. abpa Życińskiego (dr hab. M. Lechniak, Dziekan WF KUL).

 

 

***

 

Wydział Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zaprasza 24 lutego 2021 r. do udziału w konferencji online pt. Filozoficzno-naukowy program Józefa Życińskiego. Analiza wybranych kwestii w 10. rocznicę śmierci Profesora Wydziału Filozofii KUL.

 

Konferencja odbędzie się w formie zdalnej na platformie Microsoft Teams (do spotkania można dołączyć w przeglądarce internetowej, udział nie wymaga rejestracji ani posiadania konta w tej aplikacji). Początek o godz. 09.50.

 

Link do transmisji www.bit.ly/jozef_zycinski

 

Na zakończenie, o godz. 12.30, w Kościele Akademickim KUL zostanie odprawiona Msza św. w intencji śp. abp. Józefa Życińskiego. Liturgii będzie przewodniczył ks. prof. dr hab. Mirosław Sitarz (Prorektor KUL ds. Misji i Administracji), a homilię wygłosi ks. dr hab. Rafał Charzyński (KUL).

 

Zapraszamy do udziału w obradach i wspólnej modlitwy.

 

Bezpośrednia transmisja Mszy św. będzie dostępna na stronie Wydziału Filozofii KUL: www.filozofia.kul.pl.

 

 

Filozoficzno-naukowy program Józefa Życińskiego
Analiza wybranych kwestii w 10. rocznicę śmierci
Profesora Wydziału Filozofii KUL

 

 

 

 

 

Autor: Andrzej Zykubek
Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022, godz. 11:04 - Andrzej Zykubek